×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
9. aprīlis, 2015
Drukāt

Pols Goubls: Baltijas valstīm ir jādara vairāk, lai novērstu hibrīdkara draudus (4)

Goubls_3

Baltijas valstīm ir jādara vairāk nekā līdz šim, lai novērstu hibrīdkara draudus, intervijā aģentūrai BNS teica bijušais ASV valsts sekretāra padomnieks un Eirāzijas jautājumu eksperts Pols Goubls.

“Baltijas valstis ir ļoti bīstamā reģionā. Atrašanās NATO sastāvā palīdz mazināt draudus, ar kuriem tās saskaras, bet tas tos nenovērš pilnībā,” viņš sacīja.

Goubls uzsvēra, ka NATO noteikti atbildētu uz tiešu Krievijas militāro iebrukumu, bet nav tik skaidrs, ko alianse darītu tāda hibrīdkara gadījumā, kādu Krievija vērš pret Ukrainu.

“Valdībām un iedzīvotājiem trīs valstīs pašiem ir jādara vairāk, lai uzlabotu savu drošību pret šiem draudiem,” viņš sacīja.

Eksperts uzsvēra, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina biežie izteikumi par kodolieroču izmantošanu ir vājuma, ne spēka pazīme, un to nevajag uztvert pārāk nopietni.

“Kodolarsenāls ir vienīgā sfēra, kur Krievijai ir kaut kāda paritāte ar Rietumiem,” viņš piebilda.

Goubls izteica prognozi, ka NATO ir lielākas iespējas saglabāt ilgtermiņa vienotību nekā Eiropas Savienībai (ES).

“Es domāju, ka ES virzījās pārāk ātri ar integrāciju dažās jomās, bet neintegrējoties citās. Tas tagad tai dārgi izmaksā tādās vietās kā Grieķija un Francija,” sacīja eksperts.

“NATO vajadzētu atgriezties pie tās dibināšanas principa: turēt Krieviju ārā, ASV iekšā, bet Vāciju kontrolē,” paziņoja Goubls.

Bijušais diplomāts norādīja, Krievija redz Ukrainu Eirāzijas Ekonomiskajā savienībā kā daļu no plašāka plāna integrēt to Krievijas impērijā. Toties Baltkrievija, ja tai būs tāda iespēja, tuvināsies Rietumiem, sacīja Goubls.

“Putins atgrūž daudz vairāk cilvēku nekā piesaista, un tas ir īpaši patiesi valstīs, kas ir viņam apkārt,” savu viedokli pauda eksperts.

Pols Goubls ir ASV analītiķis, rakstnieks un žurnālists, profesors Pasaules politikas institūtā Vašingtonā. 80.gadu beigās un 90.gadu sākumā viņš bija toreizējā ASV valsts sekretāra Džeimsa Beikera padomnieks Padomju Savienības etniskajos jautājumos.

Goubla pētniecības lauks saistīts ar padomju un postpadomju telpas izpēti. Viņš ir rediģējis vairākas grāmatas par etniskajiem jautājumiem bijušajās Padomju Savienības valstīs, publicējis vairāk nekā 150 rakstu par etniskiem un pilsonības jautājumiem.

Par savu darbību, veicinot Baltijas valstu neatkarību, Pols Goubls ieguvis vairākus apbalvojumus, tostarp Triju Zvaigžņu ordeni.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. … Laiki mainas …. mainas valsts politikas vecas nomenaklaturas kontrolieri, kuriem bija jaseko savas zombetas vai uzspiestas politiskas situacijas izpratnes virziena … nak jaunaka paaudze … un pat vel videja spej apjegt steidzoso vajadzibu Baltijas valstim ciesi sadarboties sevis aizsardzibai – sk. V.P. Straujuma Vilna … bet vel daudz darba: japabeidz steidzosi DDD pirms varesim rikoties attiecigi !!!

  2. esmu uzklausījis tādu gudrību, ka pretoties krievu ekspansijai mēs varam tikai visi kopā, bet ne katrs atsevišķi; un ka tas pats attiecas arī uz visu mūsu piejūras populāciju, kura gan daloties pēc izcelsmes, bet kura jau ilgstoši ir integrējusies līdzīgos ekoloģiskajos un ģeopolitiskajos apstākļos.
    Un vai tad būtu slikti, ja rastos tādas BSV (Baltijas Savienotās Valstis)?

  3. Pirmais, ko būtu jāizdara, un tas neprasa nēkādus papildizdevumus, proti, jāizstrādā kopīgu aizsardzības plānu, kā reaģēt uz uzbrukumu jebkurai no mūsu valstīm. Un ja mēs darbosimies kopīgi, – tad nebūsim tik mazi, un iespējams, ka vel kāds piebiedrosies. Tajos laikos bija liels trūkums, ka katrs prezidents lēma pēc sava prāta.

  4. Sen jau vajag to lv.pakratit Putinam,jo deputati sez un neko nedara tautas laba,tik ta lai vecie cilveki neciestu un berni!

Draugiem Facebook Twitter Google+