×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
21. novembris, 2014
Drukāt

Pompejās uzieta laikā “iekonservēta” podnieku darbnīca

Ekrānšāviņš no http://news.discovery.com/Ekrānšāviņš no http://news.discovery.com/

Franču un itāliešu arheologi, pakāpeniski atsedzot Vezuva pelnu apklāto Pompeju pilsētu, uzgājuši romiešu laika podnieku darbnīcu. Aina, kas atsedzās vēsturniekiem, lieku reizi apliecina paniku, kāda mūsu ēras 79. gada 24. augustā valdīja Pompejās, pilsētniekiem atskārstot, ka vulkāna izvirdums tiem draud ar nāves briesmām, raksta “Discovery news”.

Par paniku, sastopoties ar katastrofu, liecina netālu no Herkulānas vārtiem bijušajā podnieku darbnīcā atstātie desmit māla trauki, kas bija izveidoti un sagatavoti apdedzināšanai. Traukiem bija iezīmēti arī ornamenti, taču podnieki savu veikumu steigā pameta, tā arī neievietojot krāsnī. Vēlāk visu pārklāja bieza vulkānisko pelnu un pumeka kārta.

Jādomā, līdzīgi kā daudzi pompejieši tobrīd, arī meistari bija pametuši darbu, kad virs Vezuva pacēlās ne tikai vairākus kilometrus augstais dūmu stabs, bet sāka līt arī kvēlojošu vulkānisku pelnu un sīku daļiņu lietus. Podnieki nometa turpat darbnīcā savus darbarīkus un droši vien izskrēja uz ielas, pievienojoties ļaužu pūlim, kas mēģināja aizbēgt no pilsētas.

“Šie tiešām ir unikāli priekšmeti. Podnieki tos izgatavoja no māla, izskaistināja ar dekoratīviem elementiem un bija jau gatavi ielikt apdedzināšanas krāsnī, kad sākās Vezuva izvirdums,” stāstot žurnālistiem par vīna vai ūdens glabāšanai domātajiem traukiem, norādīja izrakumu vadītāja, franču arheoloģe Letīcija Kavasa.

Vēsturniekiem “laika kapsulā” iekonservētās romiešu podnieku darbnīcas aina palīdzēs labāk izzināt amatniecības prasmes un līmeni senās Romas impērijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+