Uncategorized

Poniji, bioloģiskie broileri un vīnogas – labākie projekti lauku jauniešu biznesa konkursā1

Noslēdzies Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) konkurss “Laukiem būt!”, kur šogad nedaudz neierastā formā tika demonstrētas lauku jauniešu uzņēmējdarbības idejas. Finālistiem bija sagādāts pārsteigums, – savas biznesa idejas 15 labākie jaunieši no visas Latvijas aizstāvēja Jelgavas Studentu teātrī, kur ieceru aizstāvēšana notika trīs cēlienos.

Pirmajā savas idejas žūrijai un pārējiem dalībniekiem jaunieši prezentēja kategorijā “Lauksaimnieciskā ražošana”. Par uzvarētāju kļuva Zane Magone no Limbažiem, kura atgriezusies no Anglijas, lai pārņemtu vecāku saimniecību un audzētu īru Tinkeru šķirnes ponijus. 2. vietu ieguva Kima Bērtule no Kuldīgas ar ideju audzēt un pārstrādāt bioloģiski sertificētus broilerus, bet 3. vietu ieguva Mārtiņš Lazdenieks un Jana Stirna (Liepāja) par galda vīnogu audzēšanu uzņēmumā “Vīnkoks”.

Savukārt atzinības rakstus šajā nominācijā ieguva Ilze Čudare (Rēzekne) ar ideju par amaranta audzēšanu un tā sēklu pielietojumu dažādos pulveros, kā arī Gunārs Voits (Balvi) ar ieceri par kāpuru audzēšanu makšķerēšanai.

Otrais cēliens bija atvēlēts kategorijai “Nelauksaimnieciskā ražošana”. 1. vietu jau esoša pakalpojuma attīstībai – grūsnības un augļu skaita noteikšana aitām ar ultrasonogrāfiju ieguva jaunā vetārste Dace Trupāne no Dobeles. 2. vietu ieguva Aija Kleimane no Valmieras, kura attīsta dizaina zīmolu “EIKE”, bet 3. vietu – Andris Ločmelis no Balviem ar individualizētiem ādas izstrādājumiem.

Atzinības rakstus un žūrijas simpātijas balvas saņēma Katrīna Valaine (Madona), kura vēlas attīstīt darbnīcu zāļu paklājus aušanai pirts vajadzībām, kā arī Inga Jefremova (Talsi) ar ideju par līklīniju koka grīdas segumu izgatavošanu.

Trešajā cēlienā vērtēja kategorijā “Pārstrāde” iesniegtos darbus. Par labāko atzīts dobelnieces Ilvas Kavickas zīmola “Kalnup” piedāvājums – augu pulveri un to izstrādājumi. 2. vietā – Zane Gusta no Liepājas ar lavandas pārtikas produktiem “Lavender Taste”, bet 3. vietā – Iluta Straģe no Dobeles ar aitas piena produktu ražošanu.

Atzinības raksti šajā nominācijā piešķirti Rūdolfam Liepniekam (Preiļi) par ķirbju sēklas eļļas ražošanas ideju un Zandai Trukšānei (Ludza) par bioloģisko ķirbju ziedu un pļavu ziedu tēju mājražošanu.

Pirmās vietas ieguvējs katrā nominācijā saņems 2500 eiro savas idejas īstenošanai, otrās vietas – 1800, bet trešās – 1000 eiro, savukārt atzinības rakstu saņēmējiem piešķir 50 eiro.

Jauniešu idejas vērtēja žūrija, kuras sastāvā bija LLKC finanšu un ekonomikas eksperti, Latvijas Pašvaldību savienības, finanšu institūcijas “Altum”, Jauno zemnieku kluba, Zemkopības ministrijas un Lauku foruma pārstāvji.

Konkursa piektajā norises gadā iesniegts rekordliels pieteikumu skaits – 64. Kategorijā “Lauksaimnieciskā ražošana” saņemti 12, kategorijā “Nelauksaimnieciskā ražošana” – 37, bet kategorijā “Pārstrāde” – 15 pieteikumi.

LLKC konkurss jauniešiem tiek rīkots Valsts Lauku tīkla pasākuma “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

LA.lv