Uncategorized

Populārākās ābeļu šķirnes komercdārzam. Uzzini, kas jauns piedāvājumā!0


‘Monta’
‘Monta’
Foto – Laila Ikase

Kuras ābeļu šķirnes pašlaik visvairāk stāda komercdārzos? JĀNIS DOBELES NOVADĀ

Vērtības nemainās

Tirgus vajadzībām audzē vairākus desmitus ābeļu šķirņu. Stādaudzētavas “Pīlādži” saimnieks Jānis Zilvers stāsta, ka no pēdējo gadu laikā stādītajām joprojām populārākās ir ‘Auksis’, ‘Saltanat’, ‘Rubin’ (kazahu), ‘Zarja Alatau’, ‘Belorusskoje Maļinovoje’, ‘Aļesja’, ‘Antej’, ‘Sinap Orlovskij’, ‘Kovaļenkovskoje’, ‘Lobo’, no vasaras šķirnēm – ‘Konfetnoje’. Lai efektīvāk apgūtu Eiropas projektu naudu, kā arī iekļūtu nozīmīgākos tirgos, daļa Latvijas augļu dārzu īpašnieku ir apvienojušies kooperatīvos, lielākie no tiem – “Zelta ābele” un “Augļu nams”.

Latvijā sāk attīstīties arī bioloģiskā augļu pārstrāde. Piemēram, uzņēmuma “Lat Eko Food” bērnu biezenīšu Rūdolfs ražošanai pieprasītas ir šķirnes ar diezgan saldiem augļiem, piemēram, ‘Tīna’, ‘Tellissaare’.

Bioloģiskajos dārzos

Latvijas Valsts augļkopības institūta vadošais pētnieks Edgars Rubauskis vēsta, ka bioloģiskajos dārzos arvien vairāk stāda pret slimībām izturīgās ābeles ‘Dace’ un ‘Gita’, no pašām jaunākajām šķirnēm – arī reģistrācijai pieteikto ‘Monta’ (šķirnes kandidāte D-5-92-1). ‘Monta’ īpaša ar to, ka ir imūna pret kraupi, augļus var ilgi glabāt. Šī vēlā ziemas šķirne izdalīta Latvijas Valsts augļkopības institūtā. Āboli ir vidēji lieli (120–170 g), izlīdzināti, sarkani, plati koniski, ar nelielām ribām. Mīkstums – ļoti stingrs, kraukšķīgs, sulīgs, ar piesātinātu, saldskābu garšu. Augļi +2…+3 °C temperatūrā teicami glabājas līdz pavasarim (šķirņu ‘Dace’ un ‘Gita’ ābolus var uzglabāt tikai līdz janvārim). Vāc vēlu, oktobra sākumā, un tie ir ēdami pēc jaungada. Spēcīgā auguma kokus var viegli veidot, tie labi ražo ik gadu. Ziemcietība – vidēja, līdzīga šķirnei ‘Spartan’, vajadzīga gara veģetācijas sezona. Ieteicami maza un ļoti maza auguma potcelmi, piemēram, B9, B396.

Šķirnes ‘Monta’ stādi nākamgad būs pieejami ierobežotā daudzumā.

Saistītie raksti
LA.lv