×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
9. augusts, 2016
Drukāt

“Porcelāna” monētas pirmā tirāža jau izpirkta

Foto: LETAFoto: LETA

Pircēju interese par jauno Latvijas Bankas izlaisto piecu eiro sudraba kolekcijas monētu “”Baltars”. Porcelāns” ir ievērojama un dažu stundu laikā Latvijas Bankas kasēs Rīgā un Liepājā ir izpirktas tirdzniecībā pieejamās monētas no pirmās tirāžas, aģentūru LETA informēja Latvijas Bankas Starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes vadītāja vietnieks Kristaps Otersons.

Monētas pirmā tirāža ir 3000 monētas, bet kopējā tirāža ir 5000 monētas.

Tirāžas nākamās daļas kalšana un tirdzniecība tiek plānota tuvāko mēnešu laikā – par tās pieejamību Latvijas Bankas kasēs un rezervācijas sistēmā centrālā banka informēs atsevišķi.

Tagad monēta “”Baltars”. Porcelāns” pieejama citās tradicionālās monētu tirdzniecības vietās.

Interese par jauno kolekcijas monētu “”Baltars”. Porcelāns” ir liela – vakar īsā laikā tika rezervētas visas iepriekšējai rezervācijai pieejamās šīs kolekcijas monētas, bet šorīt monētas kārotāji gaidīja rindā pie Latvijas Bankas kasēm Rīgā pirms to atvēršanas.

Latvijas Bankas kasēs porcelānam veltītās monētas cena ir 53 eiro. Šodien monētas iegādei centrālā banka bija noteikusi iegādes limitu – piecas monētas.

Monēta veltīta Latvijas nacionālās kultūras lepnumam – porcelāna un fajansa trauku apgleznošanas darbnīcai “Baltars”. Monēta veidota, reproducējot šķīvja “Deja” attēlu. Monētas kalums veidots atbilstoši lēzena šķīvja formai. Kompozīcijas autors ir Romans Suta (1927-1944).

Monēta izgatavota Lietuvas monētu kaltuvē.

Monēta pievērš uzmanību vienai no Latvijas kultūras kanona krāšņākajām vērtībām mākslā – porcelāna un fajansa trauku apgleznošanas darbnīcas “Baltars” sniegumam 20.gadsimta 20.gados. “Baltars” izveidi virzīja izcilā latviešu gleznotāja, grafiķa, kompozīcijas virtuoza Romana Sutas ideja radīt modernisma laikmetam un formu valodai atbilstošu nacionālu kultūrvidi. Iecere galvenokārt saistījās ar interjera dizainu un lietišķo mākslu, kur dekoratīvā keramika darbotos kā savdabīgs tolaik aktuālā funkcionālisma un konstruktīvisma estētikas un ideoloģijas akcents. “Baltars” ražotnē tapušie dekoratīvās mākslas šedevri atbilst Eiropas un pasaules “Art Deco” dizaina augstāko sasniegumu līmenim un kļuvuši par Latvijas nacionālās kultūras lepnumu.

Kolekcijas monēta “”Baltars”. Porcelāns” ir maksāšanas līdzeklis Latvijā, tomēr maz ticams, ka monēta reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tā ir mākslas darbs un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasīta.

Kā ziņots, porcelānam veltītā eiro kolekcijas monēta ir viena no septiņām kolekcijas monētām, ko šogad iecerējusi izdot Latvijas Banka. Šogad pie pircējiem jau nonākusi arī sudraba kolekcijas monēta “Pasaku monēta II. Eža kažociņš”.

Gan 2014., gan 2015.gadā Latvijas Banka izdeva sešas kolekcijas monētas. Interesenti informāciju par Latvijas Bankas kasēs nopērkamajām kolekcijas monētām var meklēt centrālās bankas tīmekļa vietnē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+