×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. janvāris, 2015
Drukāt

Porošenko izsludina mobilizāciju (6)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Karadarbībai Ukrainā nerimstot, otrdien Polijā ieradās 178 bēgļi, galvenokārt ģimenes ar bērniem, no Ukrainas austrumu apgabaliem, kuri tiks izmitināti dažādos bēgļu centros visā Polijā.

Pēdējās dienās Ukrainas austrumos ar jaunu sparu atsākusies karadarbība. Netālu no Volnovahas pilsētas Krievijas atbalstīto Doņeckas un Luhanskas kaujinieku raidītai raķetei trāpot autobusam, dzīvību zaudēja divpadsmit civiliedzīvotāji, bet vēl 17 guva ievainojumus. Tāpat kaujinieku grupējumi pastiprinājuši uzbrukumus Doņeckas lidostai, kuras jaunākais terminālis joprojām atrodas Ukrainas armijas kontrolē. “Pēdējo 24 stundu laikā situācija ir ievērojami pasliktinājusies, īpaši Doņeckas lidostas apkaimē,” paziņojis Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotāju misijas vadītājs Ertugruls Apakans.

Nogalina civiliedzīvotājus

“Šīs nāves ir uz Doņeckas un Luhanskas “tautas republiku” bandu un viņu atbalstītāju sirdsapziņas,” pēc otrdien notikušā uzbrukuma civiliedzīvotāju autobusam paziņoja Ukrainas prezidents Petro Porošenko. Traģēdijas aculiecinieki vietējiem medijiem stāstīja, ka autobusam, kas civiliedzīvotājus veda cauri valdības spēku izveidotajam kontrolpunktam, kaujinieki uzbruka, izmantojot raķešu sistēmu “Grad”. “To redzot savām acīm, es varu apgalvot, ka tie, kuri šo izdarīja, nav cilvēki, bet briesmoņi, kuriem nav nekādu principu un morāles. Viņi ir jāiznīcina,” interneta vietnes “Facebook” personīgajā lapā rakstīja Doņeckas apgabala policijas priekšnieks Vjačeslavs Abroškins.

Ukrainas armijas ģenerālštāba pārstāvis Bogdans Bondars uzrunā Ukrainas parlamentam norādīja, ka jau kopš 9. janvāra Krievijas atbalstītās kaujinieku bandas ievērojami pastiprinājušas uzbrukumus Ukrainas armijas pozīcijām. “Otrdienas rītā Ukrainas bruņotie spēki un tiesībsargājošo iestāžu darbinieki tika apšaudīti 67 reizes,” parlamentā Kijevā paziņoja Bondars. Gan Ukrainas amatpersonas, gan starptautiskie novērotāji atzīst, ka šobrīd sīvākās kaujas notiek Doņeckas lidostas apkaimē. Tās jaunākais terminālis joprojām atrodas Ukrainas karavīru kontrolē, informē ziņu aģentūra “Reuters”. Ukrainas armijas runasvīrs Andrijs Lisenko pastāstīja, ka ukraiņu karavīru pozīcijas lidostas teritorijā apšaudītas gan ar “Grad” sistēmas raķetēm, gan tankiem.

Karadarībai Ukrainas austrumos pieņemoties spēkā, Porošenko solīja šodien parakstīt dekrētu, kas paredz izsludināt nākamo mobilizācijas vilni un nosūtīt uz fronti papildspēkus. “Es esmu pārliecināts, ka Ukrainas tauta atbalstīs šo lēmumu, un mobilizācija veiksmīgi tiks īstenota,” teikts Ukrainas prezidenta paziņojumā, kurā arī norādīts uz nepieciešamību stingrāk ierobežot iedzīvotāju pārvietošanos rajonos, kas atrodas sīvāko kauju tuvumā. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka pilnībā atbalsta miermīlīgu situācijas risinājumu.

ES koķetē ar Krieviju

Tikmēr Eiropas Savienības amatpersonas aizkulisēs aizvien biežāk apsver iespējamu sankciju atcelšanu, kas Krievijai tika piemērotas, to sodot par karadarbības izvēršanu Ukrainas austrumos. Laikraksta “The Wall Street Journal” rīcībā ir nonācis ES amatpersonu sagatavots dokuments, kurā norādīts, ka “ES varētu ievērojami samazināt sankciju apjomu pret Krieviju un atsākt diskusijas ar Maskavu virknē jautājumu, tostarp par bezvīzu režīma ieviešanu, par sadarbību ar Maskavas vadīto Eirāzijas Ekonomisko savienību, kā arī par krīzēm Lībijā, Sīrijā un Irākā, ja Krievijas prezidents Vladimirs Putins virzīsies uz krīzes izbeigšanu Ukrainas austrumos”. Kaut arī ar Briselē sagatavotā dokumenta saturu bloka dalībvalstis vēl nav iepazīstinātas, šīs ierosmes varētu tikt gatavotas apspriešanai 19. janvārī gaidāmajā ES Ārlietu padomes sanāksmē, kas būs veltīta ES un Krievijas savstarpējo attiecību izvērtēšanai. “Kaut arī dokumenta mērķis ir raisīt tikai diskusiju, tas ir pirmais nopietnais ES amatpersonu mēģinājums apsvērt iespējas mazināt spriedzi un piedāvāt krieviem dažus “burkānus”,” spriež “The Wall Street Journal”.

Tikmēr Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pēc tikšanās ar Latvijas ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, kurš bija apmeklējis Maskavu, pauda uzskatu, ka starp Krieviju un ES uzceltās “mākslīgās barjeras” varētu tikt nojauktas. Tiesa, to, kad tas varētu notikt, viņš neesot sacījis. “Tās ir neleģitīmas, neproduktīvas, ierobežojošas. Tās kaitē visiem, arī mums. Taču mēs noteikti izķepurosimies no šīs situācijas, pat ar plusiem. Mūsu Eiropas partneriem, kuri jūt negatīvu rezultātu no sankcijām, vajadzētu pašiem nonākt līdz secinājumiem,” paziņoja Lavrovs. Savukārt Rinkēvičs izteicās, ka sankcijas varētu tikt atceltas, ja Krievija sāks pildīt Minskas vienošanos.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Maskava grib dabūt Doņeckas lidostu savā kontrolē, lai “gumāno palīdzību” varētu ievest pa gaisu. Ceru, ka ukraiņiem izdosies nodarīt iebrucējiem tik lielus zaudējumus, ka beidzot trulo mužiku mīlestība pret Pūķinu izgaisīs un viņš saņems pelnīto sodu.

  2. cik pagāja kopš iepriekšejās mpbilizācijas? Atbildēt

    mēnesis liekas nav apkārt, 2 nedeļas kopš pats porošenko lielijās ka varonigā ukrainas armija atkal ir kaujas spējiga… dīvaini tie seperātisti. kad varonigā ukrainas armija nespēj ne aistaveties ne šut, tehnika ieroči, cilvēki beigušies, tad neviens neuzbrūk, kā ierodas papildspēki, tā atjaunojas karadarbiba. vai tik nav tā ka jauniņie šuj uz visu kas kustas un nekustas, un to visu pieraksta seperātistu kaujiniekiem? viss liecina ka konfliktu uztur spēkā un ar jaunu sparu uzkurina tieši kijeva

  3. Vispirms jārestē Putina bankas konti rietumu bankās, un tad jāsāk ar viņu sarunas par karadarbības izbeigšanu Ukrainā, brīnos ka viņa konti vēl joprojām nav arestēti, jautājums kāpēc?…

  4. VIENI MELI. GAN JAU KRIEVIJA SAVALDIS AMERIKOSU ATBALSTITOS UKRU NACIKUS

Draugiem Facebook Twitter Google+