Sports
Basketbols

Porziņģis: “Esmu šeit, ķeramies pie darba!” 0

foto – Edijs Pālens/LETA

Latvijas basketbola valstsvienība šodien aizvadīja pirmo treniņu, sākot gatavošanos Eiropas čempionāta finālturnīram.

Kā solījis, valstsvienības pirmajā treniņā piedalījās arī Latvijas labākais basketbolists Kristaps Porziņģis, kurš darbojās kopējā garo spēlētāju grupā – vispirms basketbola zālē, bet treniņa otrajā daļā svaru zālē. “Esmu šeit, ķeramies pie darba!,” citreiz runīgais Porziņģis izlases darba cēliena sākumā bija visai lakonisks.
Liepājnieks atzina, ka nevēlas runāt par “Knicks” nometnē notiekošo un šādā brīdī pateikt ko lieku. “Pēdējā laikā notikumiem Ņujorkā esmu sekojis līdzi no Latvijas. Šo laiku pavadīju Liepājā, trenējos un pašlaik gribu koncentrēties izlases darbam. Pirmie iespaidi? Prieks būt atpakaļ Eiropas basketbola vidē. Ir daudz vingrinājumi, kas ir tendēti uz Eiropas basketbolu, ir saplānots, kā ielikt fizisko bāzi. Amerikā sagatavošanās posma pats sākums ir mazliet citādāks,” piebilda Porziņģis.

Nākamās desmit dienas Latvijas basketbola spožākā zvaigzne, kuru ikdienā pavadīs arī miesassargs, būs valstsvienības rīcībā, bet pēc tam uz desmit dienām dosies uz NBA labdarības spēli Johanesburgā (DĀR), kur Pasaules komandas sastāvā varēs uzspēlēt kopā ar vienu no saviem bērnības basketbola elkiem vācieti Dirku Novicki. Augusta sākumā Porziņģis būs atpakaļ izlasē un 11. augustā pārbaudes spēlē pret Poliju cer būt laukumā.

Galerijas nosaukums

Pirmajā treniņā 14 spēlētāji

Latvijas izlases pirmajā treniņā vel nepiedalījās virknē komandas vadošo spēlētāju. Jānis Strēlnieks, Dairis Bertāns un Jānis Timma vēl trenējas pēc individuālas programmas un izlasei pievienosies 31. jūlijā pēc komandas atgriešanās no pirmajām pārbaudes spēlēm Somijā. Dāvis Bertāns ar nelielu cirkšņa savainojumu nupat beidzis dalību NBA Vasaras līgā Lasvegasā un valstsvienības darbā iekļausies 7. augustā – nedēļu pēc savām kāzām.
Pirmajā treniņā “Elektrum” sporta centrā treneru Aināra Bagatska un Artūra Rubeņa-Visocka vadībā piedalījās 14 spēlētāji – Jānis Blūms, Žanis Peiners, Aigars Šķēle, Kristaps Janičenoks, Dāvis Lejasmeiers, Artūrs Ausējs, Jānis Bērziņš, Klāvs Čavars, Ojārs Siliņš, Mārtiņš Meiers, Iļja Gromovs, Andrejs Gražulis, Rolands Šmits un Kristaps Porziņģis.

Paldies Bērziņam un Freimanim par iepriekš paveikto

No sākotnēji paplašinātajā sarakstā iekļautajiem spēlētājiem uz izlasi netika aicināti Kaspars Bērziņš un Rolands Freimanis, bet Ingus Jakovičs palūdzis sevi neaicināt, lai individuāli labāk sagatavotos sezonai.

“Paplašinātais kandidātu saraksts vēl nenozīmē to, ka visi tajā iekļautie spēlētāji tiks aicināti uz treniņiem. Paldies Kasparam Bērziņam un Rolandam Freimanim par darbu, ko viņi darījuši iepriekš. Arī par tām uzvarām, kuras bez viņiem nebūtu izcīnītas. Sportā nekas nav garantēts un ja pieredzējušam spēlētājam nevar iedot pietiekami daudz minūtes laukumā, labāk dot vietu kādam jaunajam. Tas ir mans lēmums,” atklāja valstsvienības galvenais treneris Ainārs Bagatskis.

Vienīgais spēlētājs no aicinātājiem, kuru Bagatskis gribēja redzēt un tomēr neiraudzīja pirmajā treniņā un šīs vasaras komandā, bija izlasei atteikušais Anžejs Pasečņiks. “Taktiskā ziņā tas nemaina neko, mums joprojām ir daudzi spēlētāji centra spēlētāja pozīcijā vai blakus tai. Mans uzdevums ir izmantot esošo spēlētāju talantu uzbrukumā, panākt konsekventu darbību aizsardzībā un veikt pareizas šo spēlētāju rotācijas spēles laikā,” piebilda Bagatskis.

Ambīcijas ir, vietas netiek sauktas

Pēc klubu pārstāvniecības, ar diviem pārstāvjiem no NBA un trīs Eirolīgas spēlētājiem, šo valstsvienības modeli ir pamats uzskatīt par potenciāli visu laiku labāko Latvijas izlasi. “Gribam izvairīties no skaļiem saukļiem, ka viss būs tagad un tad vairs nekad,” kopējo piesardzību raksturo LBS prezidenta Valda Voina teiktais. Līdzjutēji no šīs komandas pamatoti gaida ne tikai skaistu basketbolu, bet arī augstu rezultātu vietas izteiksmē. Konkrēti uzdevumi komandai gan vēl nav izvirzīti.

“Iepriekšējā Eiropas čempionātā daudzas komandas ar skaļiem vārdiem un lielu vēsturi palika aiz mums. Mēs visi zinām, kāpēc esam šeit un visu mērķis ir pēc iespējas augstāka vieta. Ja uz Eiropas čempionātu sasniegsim labāko kondīciju, būsim ļoti neērts pretinieks katram pretiniekam. Pirmais uzdevums nav apspriežams – tikt ārā no grupas, turklāt pēc iespējas augstākā vietā. Tālāk svarīgākā būs katra nākamā viena spēle, kurā var notikts jebkas. Būs daudz vērtētāji, padomdevēji, liela ažiotāža, bet bez tā šoreiz laikam nevar iztikt,” spriež Bagatskis.

Prieks par profesionālismu

“Visvairāk priecē, ka gandrīz visi spēlētāji paši jau ir gatavojušies izlases treniņnometnei. Tas liecina par profesionālismu. Viņi zina, kāpēc ir šeit! Latvijas izlases vajadzīgi spēlētāji, kuri nečīkst un nemeklē attaisnojumus neveiksmju brīžos. Ir izmaiņas treneru sastāvā – tas nav ne slikti, ne labi. Tā ir situācija, kāda ir jāpieņem un jāmeklē risinājumi. Iepriekšējos gadus spēlējām stabili un Eiropas čempionātā izcīnījām labas vietas. Talantu kompensējām ar nepiekāpību, fizisko sagatavotību, komandas ķīmiju. Gribētu, lai tas būtu šogad, lai atrastu pareizo mehānismu, lai būtu šī ķīmija. Komandā ir labs pieredzes un talants balanss,” savas ieceres atklāj Ainārs Bagatskis.

Saistītie raksti

Latvijas izlases kapteinis Jānis Blūms nosmej, ka viņam pašam šis čempionāts varētu būt ar to pašu “tagad vai nekad” pieskaņu, kā 2009. gadā Polijā, kad toreizējā komanda arī tika uzskatīta par jaunāko laiku labāko izlasi. “Grūti salīdzināt divas komandas, spēlētāji un līmeņi bija savādāki. Man pašam motivācija ir kļuvusi tikai lielāka. Prieks, ka atkal varu uzvilkt izlases kreklu un būt treniņā. Šo brīdi nevarēju sagaidīt! Kā treneris teica, visi ir individuāli trenējušies, kas liecina par lielu profesionālismu. Ceru, ka būsim kā piemērs jauniešiem – ir dzirdēts, ka šogad vairāki spēlētāji atsakās no dalības jauniešu izlasēs,” sprieda Jānis Blūms.

Šodien sākusies biļešu tirdzniecība uz pārbaudes spēlēm pret Poliju, Rumāniju un Čehiju, biļešu cenas sākot no pieci eiro. Tāpat turpinās biļešu tirdzniecība uz 19. augusta Latvijas un Lietuvas izlašu pārbaudes spēli. Lai gan līdzjutēji kož pirkstos par dārgajām biļešu cenām (10-125 eiro), lielākā daļa arēnas jau esot izpārdota. Iegūtie ienākumi daļēji tiks novirzīti izlases spēlētāju apdrošināšanai. Par abiem NBA vīriem Porziņģi un Bertānu apdrošināšanas summa sastāda aptuveni 148 000 eiro, vēl jāapdrošina jaunais Jāņa Timmas līgums ar Spānijas klubu “Baskonia”, tādēļ precīzi izdevumi kļūs zināmi mazliet vēlāk. Lielākā daļa apdrošināšanas izdevumu tiek segti no valsts piešķirtā papildus finansējuma.

LA.lv