Latvijā
Vēsture

Porziņģis – slavenākais latvietis Ņujorkā. 30 svarīgākie notikumi Latvijai0


221 cm garais latviešu basketbolists Kristaps Porziņģis patlaban ir viens no NBA rezultatīvākajiem spēlētājiem.
221 cm garais latviešu basketbolists Kristaps Porziņģis patlaban ir viens no NBA rezultatīvākajiem spēlētājiem.
Foto – AP/LETA

Savā 30 gadu jubilejā “Latvijas Avīze” atskatās uz aizvadītajiem gadu desmitiem un notikumiem, procesiem, kuri bijuši īpaši svarīgi mums un Latvijai.

2015. gada 28. oktobrī Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) līgā debitē patlaban slavenākais latviešu basketbolists Kristaps Porziņģis – savā pirmajā spēlē Ņujorkas “Knicks” sastāvā gūstot 16 punktus.

1995. gada 2. augustā Liepājā dzimušais 221 cm garais sportists tika atzīts par 2016. un 2017. gada Latvijas gada labāko sportistu, laikraksts “New York Post” viņu nosauca par 2016. gada labāko sportistu starp Ņujorkas augstākā līmeņa sporta klubu pārstāvjiem. Arī patlaban viņš ir viens no līgas rezultatīvākajiem spēlētājiem, veiksmīgi iekļāvās Latvijas vīriešu basketbola izlasē, spēlējot Eiropas čempionātā Turcijā 2017. gada septembrī. Porziņģis Amerikā jau ir kļuvis tik pazīstams, ka daži viņu ir gatavi redzēt kā pilsētas mēru. 2017. gada novembrī notikušajās Ņujorkas pilsētas mēra vēlēšanās biļetena ailē, kurā katrs vēlētājs varēja ierakstīt pats savu kandidātu, trīs vēlētāji ierakstījuši Porziņģa vārdu…

Porziņģa vēl īsajā sporti­skajā biogrāfijā ir grūti izcelt kādu vienu dienu, kuru varētu uzskatīt par krasu pagrieziena punktu liepājnieka dzīves ritumā. Tādu ir daudz. 1995. gada 2. augusts, kad Ingrīdas un Tāļa Porziņģu ģimenē pasaulē nāca mazais Kristaps. Pirmā treniņu diena basketbolā, kad pirmais treneris Edvīns Sprūde paņēma mazo puiku trenēties pie gadu vecākiem zēniem. Dažādu notikumu sakritība, kuru dēļ Porziņģis nepalika Rīgā un nedevās uz Itāliju, bet gan nonāca Seviljā, kur tika izaudzināts par NBA tirgum derīgu preci. 2015. gada 25. jūnijs, kad, Ņujorkas faniem svilpjot, NBA drafta ceremonijā “Knicks” izvēlējās latvieti ar ceturto numuru. Tad nāca jau pieminētais 2015. gada 28. oktobris un vēl daudzi citi datumi, kas likuši latviešu līdzjutējam ar gandarījumu sist pie krūts – viņš ir mūsējais!

Nav svarīgas sviras, kā to izmērīt, taču, kļūstot par superzvaigzni pasaules mediju un naudas epicentrā Ņujorkā, tu automātiski kļūsti par visas Amerikas un pasaules mēroga spīdekli. Nav pašlaik atpazīstamāka latvieša pasaulē par Porziņģi, un viņa devums valsts tēla popularizēšanā ir neizmērojams salīdzinājumā ar iztērētajām apdrošināšanas summām, lai Kristaps varētu pārstāvēt Latvijas izlasi. Ja vajadzēs, liepājnieks to nākotnē samaksās pats. Savu vēstījumu – gribu spēlēt valstsvienībā – liepājnieks ir devis. Svarīgi, ka Porziņģis ne brīdi nav aizmirsis savu izcelsmi, piedalās dažādos labdarības projektos un dzimtajai Liepājai uzdāvinājis jau divus basketbola laukumus. Viņa pozitīvisms un cieša saikne ar ģimeni ir kā izcils paraugs visai sabiedrībai.

Šoreiz nav brīdis iztirzāt “porziņģmānijas” blakusefektus okeāna viņā pusē, bet gribas atzīmēt, ka ar tādu paraugu katrs latviešu puika grib spēlēt basketbolu un līdzināties savam elkam. Jaunatnes basketbola grupās ir vērā ņemams bērnu skaita pieaugums un nav pamata bažām, ka tas varētu sarukt. Kā savulaik teica Edvīns Sprūde – ne visi iznāks labi basketbolisti, bet labi cilvēki gan. Tādi, kādi tik vajadzīgi Latvijas nākotnei.

Kopā ar Porziņģi mēs rakstīsim Latvijas nākamā gadu desmita vēsturi, šobrīd tikai spējot nojaust, kādu lidojumu tā var sasniegt. Pašam Porziņģim vēl jāiemācās kļūt par spēlētāju, kurš savu spožumu spēj apvienot ar uzvarētāja talantu. Ne tikai Ņujorkā, arī Latvijas izlasē.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Uz Salu tilta virzienā no Rīgas centra notikusi trīs auto sadursme
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Rīgas Centrāltirgus” vadība nezina, vai policija aizturējusi kādu no uzņēmuma darbiniekiem
5 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Vai palikušas tikai digitālas, virtuālas protesta formas? 1
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Ar burkāniem elektroauto nebaros. Ko iesākt, lai Latvijā autovadītāji pārietu uz elektromobiļiem? 1
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Tas nav saprātīgs virziens.” Kariņš neatbalsta “AP” rosināto ideju palielināt budžeta deficītu
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: “Dinamo” izbraukumu sāk ar bezierunu zaudējumu
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Gāja tumsā bez atstarotāja…Uz Valmieras šosejas nāvejoši notriekta sieviete
30 minūtes
LE
LETA
Dabā
Saglabāsies neliels sals: laika prognoze sestdienai
8 stundas