×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
7. jūlijs, 2015
Drukāt

Potējies pret ērču encefalītu, kad vari! (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ērces var piesūkties ne tikai mežmalās un pļavās, bet arī pilsētas parkos un piemājas dārzos. Par laimi, vakcināciju pret ērču izplatīto encefalītu var sākt jebkurā gadalaikā.

Neraugoties uz dažādām insektu atbaidīšanas metodēm un līdzekļiem, efektīvākā aizsardzība pret ērcēm ir vakcinācija. Maldīgs ir uzskats, ka potēties drīkst tikai ziemā vai agrā pavasarī. Pirmo vakcīnu var saņemt jebkurā laikā. Ģimenes ārste Ārija Bušmane brīdina, ka nākamā pote gan nepieciešama ārsta norādītajā laikaposmā. Sākot vakcināciju ērču aktivitātes sezonā, kamēr organismā vēl nav izveidojusies imunitāte, no ērcēm jāuzmanās.

Uz cilvēku apaviem vai apģērba tās visbiežāk nokļūst potīšu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu. Tāpēc bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, apģērba augšdaļa jāievieto biksēs. Ieteicams tērpties gaišās drānās, lai ērces var labi saskatīt un notraukt. Nevajadzētu sēdēt zālē, bet paklāt segu. Pēc atgriešanās mājās jāpārbauda, vai uz apģērba un ķermeņa nav uzrāpies kāds kukainis. Turklāt lietus ērcēm nav šķērslis!

Ja ērce piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk. Kukaini nedrīkst saspiest, jo brūcē var nonākt encefalītu vai Laimas slimību izraisošas baktērijas.

Vispirms ērcei uzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrinātu vati, kas atslābina kukaiņa muskulatūru. Tad ar pinceti ērci satver pēc iespējas tuvāk snuķītim un izvelk, ceļot uz augšu. Ja pincetes nav, var izmantot diegu. To uzmet ap ērces snuķīti un uzmanīgi velk aiz abiem galiem.

Koduma vietu apsmērē ar dezinficējošu šķidrumu un nomazgā rokas. Tas jādara arī tad, ja ērce izņemta sunim vai kaķim, jo uz rokām var būt mikrobrūces un pa tām slimības izraisītāji var iekļūt cilvēka organismā.

Ja ērces snuķītis palicis ķermenī, to nedrīkst tur atstāt – jādodas pēc palīdzības uz tuvāko medicīnas iestādi. Tas īpaši svarīgi nevakcinētiem cilvēkiem. Šogad ērču encefalīts konstatēts 1,4% Latvijas Infektoloģijas centrā pārbaudītu ērču, Laimas slimība – 28% ērču.

Jāņem vērā, ka ar encefalītu var inficēties, dzerot nevārītu vai nepasterizētu kazas pienu. Šogad Latvijā reģistrēti četri šādi gadījumi. Arī govs pienu ieteicams termiski apstrādāt, jo, lai gan reti, tomēr govis var inficēties ar ērču encefalītu un ar pienu nodot vīrusu tālāk.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. P.S. Slimība saucas Laima borelioze (Lyme borreliosis)

  2. Laima ir senlatviešu pagānu dievība, nevis slimība…

Draugiem Facebook Twitter Google+