×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
25. oktobris, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Kremļa ietekmes rokasgrāmatā – Latvija kā vienīgais piemērs no Baltijas (18)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Latvijā tiek iztirzāts kārtējais partiju finansējuma skandāls. Varbūt tāpēc ne pārāk lielu ievērību izpelnījās informācija par Vašingtonas un Sofijas domnīcu pētījumu “Kremļa rokasgrāmata: izprast Krievijas ietekmi Austrumeiropā un Centrāleiropā”. Kaut gan arī nelikumīgās finansēšanas lieta varētu gluži labi kalpot par “rokasgrāmatas” ilustrāciju.

Domnīcu kopdarbs ir veltīts Maskavas centieniem atgūt kontroli bijušajā ietekmes sfērā. Pārsvarā piecās valstīs. Zīmīgi, ka no Baltijas īpaši izraudzīta tikai viena. Gandrīz jāteic – visnotaļ iepriecinoši, bet nelāgi, ka vienīgā Maskavas sevišķās uzmanības apveltītā ir Latvija. Varbūtējam mierinājumam: ja pētnieki būtu pievērsušies arī t. s. vecajai Eiropai, viņi droši vien dažās valstīs konstatētu vēl augstāku “putinizācijas” līmeni. Piemēram, Grieķijā un Kiprā. Varbūt arī Itālijā, kur pāris reģionālie parlamenti nobalsojuši par Krimas piederību Krievijai. Pie mums tamlīdzīgi ierosinājumi vismaz no vēlētu politiķu puses pagaidām nav nākuši.

Pētījums tomēr dod iemeslu, lai Saeimā pārstāvētās partijas, tajā skaitā par latviskajām dēvētās, tēlaini sakot, ielūkotos spogulī. Vadošie lēmēji varētu nodoties vienmēr noderīgai refleksijai par to, kāpēc vispār Latvija tiek uzlūkota par vienu no potenciālajiem Trojas zirgiem ar attiecīgi piesaistītiem jeb, kā teikts, “kooptētiem” politiķiem. Šajā sakarā diez vai kas piebilstams par “Saskaņu”, kas uztur nesaraujamu partnerību ar “Vienoto Krieviju”, kura ir arī odiozāko Krievijas Valsts domes pieņemto likumu ražotāja. Paškritisks izvērtējums, ja tāds iespējams, galvenokārt nepieciešams Latvijas valdību veidojošajām partijām. Proti, pētījuma autori aplūko mums pazīstamu situāciju, kad vāja vai apzināti grauta pretkorupcijas sistēma var kļūt par noteicošo apstākli, lai valsts tiktu pakļauta ārējai ietekmei. Latvijā korupciju apkarojošā iestāde, kurai vajadzētu būt labas pārvaldības paraugam, nu jau ilgstoši pati ir iestigusi administratīvā haosā, bet Saeima un politiski atbildīgās amatpersonas tikpat ilgstoši noraugās šajā juceklī ar apbrīnojamu aukstasinību.

“Kremļa rokasgrāmata” savā ziņā izvērš tēmu, kas atspoguļota dokumentālajā filmā “Ģenerālplāns”, un, ja tās veidotājiem ir nodoms strādāt pie turpinājuma, viņi varētu apcerēt dažus jau rakstos aizsāktus, bet arī ekrāna cienīgus sižetus. Piemēram, par “Gazprom” apkalpojošo biznesu Latvijā (un Rīgas “Dinamo” politisko fanklubu). Vai atcerēties “Jauno vilni”, kas spēja pievilkt raibu publiku, sākot ar Latvijas valsts vadītājiem un beidzot ar kriminālo aprindu pārstāvjiem. (Iespējamā apakštēma – Jūrmalas pilsētas galvu straujā mainība.)

Varētu arī padiskutēt, kāda loma “ģenerālplānā” atvēlēta uzstājīgi klāstītajai “patiesībai”, ka, tā teikt, viss ir slikti. Rietumu dēļ. Vai tāpēc, ka valdībā nav “Saskaņa”, kura sūdzas par nelaišanu pie galda, lai gan pārvalda trekno pīrāgu dalīšanas galvaspilsētu Rīgu un parasti sadarbībā ar ZZS iespaido svarīgus Saeimas balsojumus. Īpaši par to vai citu personu iecelšanu tiesu varas augstākajos krēslos. Mums liek noprast, ka t. s. labajiem saimniekiem un vietējo apstākļu pārzinātājiem – lāga vīriem, kuri zog un dod arī citiem, nav nekāda sakara ar varas gaiteņiem, kas pakļāvušies “Briseles diktātam”, un tāpēc, lūk, viss ir slikti. Bieži gan nemaz netiek pateikts – salīdzinājumā ar ko slikti. Un ka pat bagātajās valstīs agrākā “labuma” laikmets ir noslēdzies. Bet tas, ko mēdz dēvēt par labu pārvaldību, iegūst sevišķu nozīmi.

Tas ir arī šodienas būtiskākais valsts drošības jautājums.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Paldies par rakstu! Vai nav pienācis laiks pamosties no solītās un karsti ilgotās tukšās Leiputrijas realitātes.

 2. Trāpīts mērķi, jo kremlini satraukušies un pat ZZS …

 3. Очередной заказной «высер» автора. Улдис невнимательно читает статьи своих коллег по порталу, если читает вообще. Ведь уже была здесь статейка на тему этого «исследования», которое было проведено на грант правительства США непонятной и мутной какой то организацией. Результат так сказать «исследования» вполне закономерен и другим быть не мог по определению. В противном случае, вам же больше денег не датут, ведь так.
  Всё это пустые хлопоты, Улдис. Ваши страшилки уже приелись и никого не пугают.

  • otrs dežurants arī parādījies))

  • grafistam kiriļicā Atbildēt

   Я еще не видел НИ ОДНОГО действительно умного и порядочного человека, который бы не понимал, что Путин – вор и бандит, что страну разграбили именно по его вине и под его чутким руководством и попустительством, и что недалекому народу просто нагло е***ут мозги, опираясь на самые низменные чувства и животные рефлексии. Чтобы это понимать, никакого образования не надо, надо иметь всего лишь глаза и чуть-чуть логики в сером веществе. Этот образ «образованного и умного поборника путинизма» аналогичен образу профессора кафедры квантовой физики, у которого глубокие проблемы с элементарной арифметикой.

   • Te pienāks grafists un iebildīs: A jūs paši savu valsti – priekšā, pakaļā un abās ausīs!? Ko gan citu lai šis teiktu?

    • А вот действительно, посмотрите вокруг себя! Последняя латвийская промышленность загибается весьма успешно. Из последних, совсем недавних примеров, Дзинтарс в Риге, и вот локомотиворемонтный завод в Даугавпилсе. В Даугавпилсе дела совсем плохи, практически не останется ни одного значимого производства. Останется только закрыть железную дорогу, а всё к тому идёт, и городу кранты. Вот такая она, «история успеха» в нашей стране.
     Чтобы критиковать других, пусть даже «образ», надо иметь ну хоть какие то основания, собственные достижения. А их нет.

   • Так может у вас просто плохое зрение? Или просто напросто отсутствует само желание видеть таких людей? Многим экзальтированным интеллигентам такое чувство свойственно, они сами себя назначают «совестью нации», а весь прочий народ считают просто быдлом. Как ни странно, народ таких обычно жалеет и считает их просто юродивыми.
    Ваше мнение всего лишь есть ваше мнение, и только.

   • grafistam kiriļicā Atbildēt

    Посмотрите правде в глаза, наконец. Ватой стали те, кто ей всегда и был – недалекие, завистливые, приспособленцы и просто злые люди, т.е. большинство. Просто теперь им разрешили вынуть все это дерьмо наружу и гордо приколоть к лацкану пиджака. К тому же, как всем понятно, образование совести и чести не прибавляет, как и интеллекта, да и тараканов с комплексами не убивает, а даже наоборот. Нет ничего хуже носителя данных, не умеющего их правильно обрабатывать.

    • Вот, вот. По вашему, все вокруг «недалекие, завистливые, приспособленцы и просто злые люди»!? И только вы один, во всём белом, возвышаетесь над этой людской толпой. Ну разве так можно говорить сразу обо всех, а не о каком то одном конкретном человеке? Все люди разные, и они не обязаны во всём соглашаться с вами и быть на вас похожими. Ведь так? Трудно, наверное, жить с такими «тараканами» в голове. Поэтому, вы, пожалуйста, обрабатывайте данные «со своего носителя» внутри себя, не выплёскивайте их наружу.

 4. Vai mums kā pirmais kaut kur tiek uzsvērti latvieši un latviskums (izņemot muzejus)? Igauņi gan uzsver! Ilvess to pierādīja!

 5. Būtiskākais ir drošības jautājums jau >25 gadus – gan propagandistiem šmitiņiem, gan NATO domnīcu pētniekiem. Atliek vien apstiprinājumam statistikas datus minēt:”… Latvijas iedzīvotāju skaits tikai ceturtdaļgadsimta laikā ir samazinājies par 700 tūkstošiem cilvēku. Tikai ceturtdaļgadsimta laikā.” LU profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis, demogrāfs Pēteris Zvidriņš (NRA, 26.06.2014.)

 6. kur kavējas Vešņakova dežurants? vēl nav iekomentējis, ka autors ēd ASV valsts departamenta izdalītos cepumiņus, Latvija ir failed state un viss augstāk rakstītais ir propaganda?

  • Kur pazūd cilvēki? Kāpēc propagandisti šmitiņi nevēlas pievērsties tādiem nacionālās drošības apdraudējumiem kā depopulācija, nabadzība, narkomānija?
   “Iedzīvotāju skaits pagājušā gada laikā Latvijā sarucis par 0,86% jeb 17 100 cilvēkiem, kas bija vairāk nekā 2014.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.” Ziņu aģentūra LETA, 27.maijs, 2016.

 7. Rigas vadiba ir stingra kremla uzraudziba . Demokratiska cela vini varu neatdos.

 8. Drošības siprināšanai visiem priekšapmaksas karšu lietotājiem būs jāreĝistrējas, lai valdības kritizēšanas gadījumā varētu vieglāk represēt.
  Vai represēs arī kremļa fanus – šaubos.
  Atradīsies kāda Viņķele, kura allaž izručīs(kā nelojālo skolotāju gadījumā).

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vajag darbinieku!

Latvijas galvenais izaicinājums nodarbinātības jomā vairs nav bezdarbs, bet gan kvalificēta darbaspēka trūkums, ceturtdien konferences “Nodarbinātība Latvijā vakar, šodien un rīt” atklāšanā sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs, ziņo LETA. Ministrs arī norādīja, ka darba tirgū ne mazāk svarīgas ir darbinieka vajadzības, tostarp finansiāls nodrošinājums, veselībai un drošībai atbilstoša vide, emocionāls gandarījums, kā arī izaugsmes iespējas.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+