×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
10. februāris, 2012
Drukāt

Potenciālo “simtlatnieku” Liepājā trīsreiz vairāk nekā darbavietu

stradnieki1

Vēlmi strādāt algotos pagaidu sabiedriskos darbus Liepājā izteikuši ap 1000 bezdarbnieku jeb tā dēvēto “simtlatnieku”, taču pašvaldībai ir iespējas nodarbināt ne vairāk kā 350, – “Rietumu Radio” informēja Liepājas domes eksperte nodarbinātības jautājumos Aija Saldovere.

Jau ziņots, ka no februāra Liepājas pašvaldībā algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos sāka strādāt pirmie 216 bezdarbnieki.

Kā informēja Saldovere, iepriekš tā dēvētajā simtlatnieku programmā pašvaldība iesaistījusi ap 1000 bezdarbnieku, taču šis skaits bijis par lielu. Darbu plānošana, kā atzina eksperte, tāpēc bijusi apgrūtinoša un darbinieki izteikuši neapmierinātību ar darba organizāciju. “Tagad esam pieņēmuši lēmumu nodarbināt ne vairāk kā 350 bezdarbniekus un šim skaitam pieprasīts finansējums Valsts nodarbinātības aģentūrā,” informēja Saldovere.

Kā pastāstīja pašvaldības aģentūras “Nodarbinātības projekti” direktors Zigmunds Cīrulis, no 216 bezdarbniekiem, kuri sākuši darbu, liela daļa ir vecumā virs 50 gadiem, turklāt 80% esot sievietes. “Viņu iepriekš apgūtā profesija vairs nav konkurētspējīga mūsdienu darba tirgū,” norāda Cīrulis uzsverot, ka salīdzinoši nelielais atalgojums šiem cilvēkiem ir ļoti būtisks.

Salīdzinot simtlatnieku programmu, kas noslēdzās pērnā gada nogalē, un tagad sākto, Saldovere kā uzlabojumu min, ka par darbinieku tagad maksā sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas desmit latu apmērā pensijas apdrošināšanai, un četrus mēnešus, ko bezdarbnieki var strādāt šajā programmā, ieskaita viņa darba stāžā. “Pirmspensijas vecuma cilvēkiem tā ir laba lieta jo, iespējams, ka šo dažu mēnešu tieši pietrūkst, lai saņemtu lielāku pensiju,” atzīst pašvaldības nodarbinātības eksperte.

Pagaidu algoto sabiedrisko darbu strādnieki šonedēļ uzsākuši meža masīva tīrīšanu Liepājā, Aisteres un Kārklu ielas rajonā. “Darbu pietiek arī ziemā,” saka Cīrulis norādot, ka bezdarbnieki palīdz sagatavot malku pašvaldības iestādēm, kurās ir malkas apkure, tīra ietves. Pilsētā pamanāmākais viņu darbs ir nesen atvērtās publiskās slidotavas iekārtošana Kūrmājas prospekta galā, un tagad – tās uzturēšana kārtībā.

Kā informēja Saldovere, bezdarba līmenis Liepājā pēdējo trīs mēnešu laikā nav mainījies un bijis 12,7%. Liepājā bez darba ir ap 5000 cilvēku, no tiem 30% ir ilgstošie bezdarbnieki.

Jau ziņots, ka Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš (Liepājas partija) ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA) parakstījis līgumu par sadarbību projekta “Algotie pagaidu sabiedriskie darbi pašvaldībās” ietvaros.

Janvāra beigās notika līgumu slēgšana ar cilvēkiem, kuri saņēmuši NVA Liepājas nodaļas nosūtījumu darbā rindas kārtībā. Algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos plānots iesaistīt tos cilvēkus, kas NVA kā bezdarbnieki ir reģistrējušies vismaz sešus mēnešus. Pašlaik NVA Liepājas nodaļas ilgstošo bezdarbnieku uzskaitē ir 980 cilvēki.

Bezdarbnieki strādās pašvaldības teritoriju uzkopšanas darbos – tīrīs ietves no sniega, kaisīs tās ar pretslīdes materiālu, vāks gružus, attīrīs mežu no nogāztiem kokiem, gatavos malku, kops meža ceļus un novadgrāvjus u.tml. Kopumā ar algoto pagaidu sabiedrisko darbu strādnieku palīdzību paredzēts sakopt 1200 hektārus (ha) pilsētas mežu, ezera piekrasti 11 ha platībā un 190 ha Liepājas pilsētas pārvaldībā esošās teritorijas. Plānots arī veikt Cietokšņa kanāla labiekārtošanas darbus astoņu kilometru garumā, piemērojot to tūrisma vajadzībām – braukšanai ar laivām.

Vēl bezdarbnieki veiks telpu ikdienas uzkopšanas darbus – logu un grīdu mazgāšanu, mēbeļu kopšanu, teritorijas uzkopšanas darbus 24 pilsētas izglītības iestādēs.

Arī Liepājas Kapsētu pārvalde plāno nodarbināt strādniekus teritoriju uzkopšanas darbos septiņās kapsētās – attīrīšanā no sniega, nolūzušo zaru savākšanā, taciņu kaisīšanā ar pretslīdes materiāliem, bet vasarā – taciņu kopšanā, ravēšanā.

Bezdarbnieki strādās arī Liepājas nakts patversmē, četrās sociālajās mājās, bērnunamā, veco ļaužu dzīvojamā mājā, pensionāru dienas centros, reliģiskajās organizācijās, zupas virtuvēs u.c. vietās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+