Latvijā
Sabiedrība

Pozitīvas pārmaiņas pensionāriem ar invaliditāti jau no nākamā gada 1

Foto – Shutterstock

Pensionāri ar invaliditāti no nākamā gada automātiski saņems iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumus, savukārt par iepriekšējiem gadiem viņi varēs lūgt atgriezts pārmaksātos nodokļus.

Šādas izmaiņas paredz šonedēļ parlamentā pieņemtie grozījumi likumā par IIN. Valsts kontroles revīzijā iepriekš ir konstatēts, ka 2016.gadā gandrīz 9000 pensionāru ar invaliditāti, automātiski nepiemērojot šīm personām pienākošos atvieglojumus, tika izmaksāta mazāka pensija nekā faktiski pienāktos. Rezultātā ik mēnesi ieturēts vidēji par 12,4 eiro lielāks IIN. Vairāk nekā 800 no šīm personām 2016.gadā ir mirušas un nevarēs izmantot tiesības iesniegt ienākumu deklarācijas, lai saņemtu pārmaksāto IIN.

Jaunās Iedzīvotāju ienākuma likuma izmaiņas paredz, ka valsts iestādes turpmāk pašas viena otru informēs par nestrādājošiem pensionāriem ar invaliditāti. Tas nozīmē, ka nodokļa atlaides viņiem nākamgad tiks piemērotas automātiski, un pensija tiks izmaksāta pilnā apmērā, aģentūrai LETA sacīja opozīcijas deputāts Andrejs Klementjevs (S), kurš bija viens no iniciatoriem šādām likuma izmaiņām.

Ņemot vērā to, ka likuma normai nevar būt atpakaļejošs spēks, lai atgūtu pārmaksātos iedzīvotāja ienākuma nodokļus par iepriekšējiem gadiem pensionāriem būs jāiesniedz VID un viņiem tiks atgriezti pārmaksātie nodokļi.

Saeimas komisijas deputāti ir pieprasījuši, lai Valsts ieņēmumu dienests (VID) katram vecuma un izdienas pensijas saņēmējam, kurš nav izmantojis atvieglojumu par invaliditāti, nosūtītu vēstuli. Vēstulē jābūt skaidrojumam, kas pensijas saņēmējam ir jādara, lai saņemtu pārmaksātos ienākuma nodokļus. Tāpat deputāti uzdeva VID līdz 2018.gada aprīlim atskaitīties Saeimas Sociālo un darba lietas komisijas deputātiem, cik personas šo atgādinājuma vēstuli ir saņēmušas.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Jankova Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē iepriekš skaidroja, ka VID līdz 2018.gada 1.janvārim plāno apzināt pensionārus ar invaliditāti, kam ir izveidojusies IIN pārmaksa saistībā ar atvieglojumu nepiemērošanu, kas viņiem pienākas.

Līdz nākamā gada pavasarim plānots informēt tās personas, kurām, lai varētu saņemt līdz šim neizmaksāto naudu, ienākumu deklarācijas būs jāiesniedz par 2014.gadu un 2015.gadu. Līdz 2018.gada beigām plānots uzrunāt tos, kuriem deklarācijas jāiesniedz tikai par 2016.gadu. Konkrētie termiņi saistīti ar to, ka pašlaik vēl notiek pērnā gada deklarāciju apstrāde.

LA.lv