Kultūra
Māksla

Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālē Latviju pārstāvēs, izmantojot Riharda Vāgnera vārdu0


Viens no Latvijas profesionāļu un studentu iesniegtajiem darbiem Prāgas scenogrāfijas kvadriennālei.
Viens no Latvijas profesionāļu un studentu iesniegtajiem darbiem Prāgas scenogrāfijas kvadriennālei.
Foto – Leta/Zane Bitere

Izmantojot Riharda Vāgnera vārdu, Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālē Latviju pārstāvēs Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studenti, kā arī mākslinieki Krista un Reinis Dzuzilo, atklāja kompozīcijas “Zrwhdz” kuratore Gundega Laiviņa.

LMA scenogrāfijas katedras vadītājs Mārtiņš Kalseris atzina, ka visā pasaulē zina Vāgneru, bet nezina, kur atrodas Rīga un Latvija, kas arī bija viens no iemesliem, kāpēc darbos izmantota Vāgnera operas tematika. “Mēs apzinājāmies Vāgnera slavu pasaulē,” piebilda Kalseris.

LMA studentu ekspozīcijas “Jauns un Vāgners” kuratore Monika Pormale norādīja, ka studentu darbos tiek savienots šķietami nesavienojamais, kas attēlo to, kā Vāgners dzīvoja. Paši LMA studenti, runājot par saviem darbiem, atklāja, ka Vāgneram patika dārgas lietas, kas “iedzina” Vāgneru parādos, kas arī bija viens no studentu iedvesmas avotiem.

Savukārt Krista un Reinis Dzudzilo norādīja, ka viņu radītā ekspozīcija “Zrwhdz” ir “formula” jeb saīsinājums no Vāgnera pēdējās operas “Parsifāls”, kas ir arī pamats viņu radītajai kompozīcijai. Tā attēlo 3000 reižu palielinātu kabatas formāta mūzikas kastīti, kurā nepārtraukti skan nedaudz vairāk nekā četras minūtes gara muzikāla kompozīcija.

Latvija Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālē piedalās no septiņdesmitajiem gadiem un kopš astoņdesmitajiem gadiem kvadriennālē piedalās arī studenti.

Komponists Vāgners Latvijā dzīvoja no 1837. gada līdz 1839. gadam, esot Vācu operteātra diriģents.

Latvija Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālē
LA.lv