Mobilā versija
-0.7°C
Alvīne
Sestdiena, 16. decembris, 2017
31. augusts, 2014
Drukāt

“Praktiskais Latvietis” 01.09.2014.

pl01092014

abonet_pogapirkt_poga

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Izmaiņas mantojumu lietās
1. jūlijā stājās spēkā būtiski grozījumi Civillikuma II daļā, kas skar mantojuma tiesību jautājumus. – Līdz šim likums paredzēja, ka laulātais saņem bērna daļu, ja palikušo bērnu skaits ir mazāks par četriem, bet, ja ir četri vai vairāk bērnu, – ceturto daļu. Tagad ir noteikts, ka laulātais saņem bērna daļu, ja gribu mantot izteikušo bērnu skaits ir mazāks par četriem, savukārt, ja gribu mantot izteikušo bērnu skaits ir četri vai vairāk, – ceturto daļu. Tātad, nosakot mantojuma daļas, kuras pienākas katram mantiniekam, ņem vērā tikai tos bērnus, kuri pieteikušies uz mantojumu, nevis vienkārši kopējo skaitu, – skaidro juriste Kristīne Krēsliņa.
Ir vēl citas svarīgas izmaiņas.

Arodslimība, invaliditāte, darbs
Ko darīt, ja līdz pensijai vēl četri gadi, bet darba dēļ ārsts iesaka noformēt invaliditāti, jo karpālo kanālu iekaisumu un osteoartrītu klasificē kā arodslimību, kas iegūta, garas stundas strādājot pie datora? Vai šādu cilvēku var atbrīvot no darba? Uz lasītājas jautājumiem plašu skaidrojumu sniedz Labklājības ministrijas speciālistes. Darba devēja uzteikuma aizliegumus un ierobežojumus regulē Darba likums. Darba devējs nevar uzteikt darba līgumu ar darbinieku, pamatojoties vienīgi uz viņa invaliditāti. Arī arodslimība nevar būt iegansts uzteikumam. Ja darbinieks atzīts par arodslimnieku, viņam un darba devējam jāizvērtē, vai slimības dēļ spēs arī turpmāk veikt savus pienākumus. Vienīgais iemesls, kura dēļ darba devējs šādos gadījumos ir tiesīgs uzteikt darba līgumu, minēts likuma 101. panta pirmās daļas 7. punktā – ja darbinieks nespēj veikt savus pienākumus veselības stāvokļa dēļ, un to apliecina ārsta atzinums. Taču uzteikt darba līgumu šāda iemesla dēļ ir atļauts, ja darba devējam nav iespējams darbinieku ar viņa piekrišanu nodarbināt citā darbā tajā pašā vai citā uzņēmumā, kur nepastāv arodslimību izraisoši riska faktori.

Bišu maizi – arī biteniekam
Kāres ar bišu maizi parasti iegūst vasaras beigās, kad gatavo saimi ieziemošanai un atņem liekos, bišu neapdzīvotos rāmjus. Tas, cik daudz katrā stropā būs labuma, atkarīgs no saimes, laika apstākļiem aizvadītajā sezonā un barības bāzes. Tāpēc bišu maize tirgū mēdz būt deficīta prece.
Šo produktu bites gatavo no ziedputekšņiem, īpaši pārstrādājot tos viegli uzņemamus bišu bērniņiem cirmeņiem. Kā bišu maizi iegūst, un kā to var izdarīt mājās?

Karnīze priecē acis
Grīdlīstes funkcionālā nozīme ir skaidri saprotama – noslēpt spraugu un pasargāt sienu no gadījuma kontaktiem. Līdzīgai detaļai pie griestiem, ko parasti saucam par karnīzi, ir tikai dekoratīva jēga, jo šīs divas plaknes perfekti savienot nav problēmu, bet iespējamās plaisas salaidumā parādās vēlāk. Un tomēr telpai ir pavisam cits, pabeigtāks iespaids!
Meistars Konstantīns soli pa solim rāda, kā piestiprināt karnīzi.

Ūdens – vai drošs lietošanai?
Lai saprastu, vai var droši dzert ūdeni bez papildu apstrādes, jāveic tā sensorais novērtējums un mikrobioloģiskie izmeklējumi. Mikrobioloģisko analīžu rezultāti rāda, vai ūdenī nav savairojušies patogēnie mikroorganismi, kas varētu izraisīt slimības. Jāatceras, ka analīžu laikā nepārbauda pilnīgi visu slimību (piemēram, hepatīta) ierosinātājus, bet indikatīvi var secināt, vai noticis bioloģiskais piesārņojums (teiksim, ieplūduši notekūdeņi), vai ir bojāti cauruļvadi un citi higiēnas pārkāpumi ūdensapgādes sistēmā, – informē Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa. Kur var veikt ūdens analīzes? Cik tās maksā?

Ķermenis kā barometrs
Daži, galvenokārt veci cilvēki, ir kā barometri, jo pēc sajūtām spēj pareģot laiku. Kaut gan citi par to smīn, parasti šīs prognozes patiešām piepildās. Kāpēc laika apstākļi mēdz ietekmēt pašsajūtu un veselības stāvokli? Par to stāsta P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas klīnikas vadītāja, medicīnas doktore, akupunktūras ārste Inese Kokare. – Hroniskiem slimniekiem kaites saasinās noteiktos laika apstākļos vai arī tiem mainoties, jo, salīdzinot ar senčiem, mēs mazāk uzturamies svaigā gaisā.

Ar sēnēm uzmanīgi!
Uznācis pilnīgs sēņu trakums! Citi lasa vienīgi baravikas, bet citi – visas sēnes pēc kārtas. Saindēties var ne tikai ar indīgajām, bet arī ar vecām, lielām, pāraugušām vai termiski nepareizi apstrādātām un sagatavotām ēdamajām sēnēm.
Atkarībā no tā, kādas sēnes bijušas pie vainas, simptomi var parādīties gan pēc dažām stundām, gan 8–10 stundām un vēlāk, tie atkarīgi no saindēšanās apmēriem. Saindējoties ar sēnēm, nekavējoties jāzvana 113, lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību. Bet labāk jau tik tālu nenonākt un sēņot prātīgi!

Ballīte ar un par arbūzu tēmu
Klāt 1. septembris! Atkalredzēšanos ar skolasbiedriem var nosvinēt jautrā arbūzu ballītē. Bet runa jau nav tikai par kopīgu arbūza ēšanu. Protams, tas var būt gan trauks, gan sastāvdaļa lieliskai bolei. Taču arbūza krāšņais izskats var iedvesmot uztaisīt picu kā arbūzu, izmantojot pavisam neparastas sastāvdaļas. Arī cepumi var izskatīties kā arbūzu šķēlītes. Sešas receptes, lai pagatavotu dažādus ēdienus no arbūza un imitētu šo lielo ogu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+