“Praktiskais Latvietis” 12.10.2015. 0

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Lasīt citas ziņas

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Mazāk kurināmā, vairāk komforta!
Katra mājsaimniecība, kas individuālajai apkurei izmanto gāzi, šķidro vai cieto kurināmo, ik gadu tērē iespaidīgas summas siltumenerģijas ražošanai. Daudzos gadījumos arī pārmaksā galvenokārt savas nezināšanas dēļ. Ieguldot papildu līdzekļus vai pievēršot apkurei mazliet vairāk uzmanības, var būtiski palielināt sistēmas efektivitāti, gūstot arī vērā ņemamu ekonomisko efektu. Kā samazināt apkures rēķinus, nezaudējot ne grāda siltuma un pat paaugstinot komforta līmeni?

CITI ŠOBRĪD LASA

Darbā uz Lielbritāniju
Nesen saņēmu darba piedāvājumu – strādāt par šoferi Londonā. Kas man jāzina, pirms pārceļos uz Angliju? Kādas tur ir darba tiesības, īre, nodokļi un sadzīve? Kas jāņem vērā, ja esmu nolēmis vismaz pāris gadu apmesties uz dzīvi šajā valstī?– vēlas noskaidrot Aleksandrs.
Kas jāzina un kā vajadzētu rīkoties, lai izvairītos no krāpnieciskiem un nereģistrētiem uzņēmumiem, dodoties strādāt uz Lielbritāniju, skaidro, jurists, Latvijas–Lielbritānijas Tirdzniecības kameras juridiskās palīdzības vadītājs Mārcis Liors Skadmanis.

Ķirši koksnes ražošanai
Rīdzinieki Guna un Mārtiņš Biezie 1,7 ha lielo koksnes ķiršu plantāciju savā lauku īpašumā “Ezernieki” Auru pagastā izveidoja pirms četriem gadiem, izmantojot ES finansiālo atbalstu mežu stādīšanai. Daļai kociņu šovasar ienācās pirmās ogas; vēl jāpaiet dažiem gadiem, kad te būs vērojama neierasta meža ainava, – ķirši ziedēs kā kuplas sniega kupenas, jo uz viena hektāra aug 2500 kociņu.
Ir padarīts labs darbs, jo turēt brīvus laukus un audzēt nezāles nav prāta darbs. Mums no ķiršu meža nekāda labuma netiks, drīzāk – klapatas, jo koki aug lēni – apmēram 60 gadu. Toties mazbērniem atstāsim labu mantojumu, – lepojas saimniecības “Ezernieki” īpašniece.

Negulētas naktis
Nereti iemesls negulētām naktīm ir krākšana – problēma, kas nedod mieru cilvēkiem visā pasaulē, bet atrisināt to ir gandrīz neiespējami. Krācēji paši par šo kaiti nekad nesūdzas un pie ārstiem vēršas, tikai tuvinieku rosināti.
Iemesli krākšanai un skaļai elpošanai, gārgšanai un sēkšanai var būt dažādi. Ko darīt?

Enerģijas dzērieni. Lietot vai atturēties?

Par enerģijas dzērieniem un arī kolu, visticamāk, ikvienam no mums ir stingrs viedoklis – tie nav veselīgi produkti. Taisnība, enerģijas dzērienus nevar dēvēt par veselīgiem, taču arī apgalvot, ka tie ir kaitīgi, nav pamata. Protams, ar piebildi – ja lieto mērenās devās.

Enerģijas dzērieni satur kofeīnu un taurīnu, un šīs sastāvdaļas ir vienas no pasaulē visvairāk pētītajām un pārbaudītajām pārtikas vielām. Taurīnu un glikoronolaktonu ikdienā cilvēks uzņem ar uzturu, šīs vielas atrodamas, piemēram, jūras ķemmītēs, zivīs, mājputnu gaļā, graudos u.c. Kofeīnu satur kafija, melnā tēja, kolas dzērieni, šokolāde un kakao, kā arī dažādi medikamenti (piemēram, pret saaukstēšanos un gripu). Kas notiek, ja kofeīnu pārdozē?

Reklāma
Reklāma

Krējums šķērsgriezumā
Piens, sviests un krējums ir vēsturiski visplašāk patērētie piena produkti Latvijā. Agrāk ikviena saimniece prata pagatavot sviestu un krējumu, bet mūsdienās pēc tiem lielākoties ejam uz veikalu, kur šie produkti ir plašā izvēlē. Kā tiek gatavots skābais krējums, un kā izvēlēties labāko, skaidro Latvijā zināmākā piena pārstrādes uzņēmuma “Food Union” Ražošanas tehnoloģiju,
 produktu izstrādes un attīstības daļas vadītājs Kaspars Malcenieks.

Bulgurs sāļos un saldos ēdienos
Sasmalcinātie un speciāli apstrādātie kviešu graudi – bulgurs – ir veselīgs un universāls produkts. Tas izmantojams sātīgām biezputrām, desertiem, salātiem vai plovam, ir lieliska piedeva putnu gaļai vai zivij. Ar šiem graudiem var aizstāt grūbas.
Veģetārā uztura skolas “Vegus” vadītāja Dita Lase skaidro, ka bulguru iegūst, drupinot cieto kviešu graudus. – Tos nevis maļ, bet saskalda. Putraimi var būt smalkāki un rupjāki, tumši (uz uguns apgrauzdēti) un gaiši. Bulgurs izvārās ātrāk, jo ir termiski apstrādāts. Šāda apstrādes metode nav pārāk agresīva, tāpēc nezūd graudos esošie vitamīni un citas vērtīgas uzturvielas.
Putraimos ir daudz šķiedrvielu (tās nepieciešamas, lai veicinātu zarnu motoriku, izvadītu toksiskās vielas, pasargātu no žultsakmeņiem), B vitamīns un kālijs.
Bulgurs ir universāls produkts, ko var izmantot dažādos veģetāros ēdienos, kā piedevu putnu gaļai vai zivīm, pievienot zupai, vārīt biezputru vai plovu. Piemērots tiem, kas ievēro diētu. Ēdiens no skaldītajiem kviešu graudiem sniedz ilgstošu sāta sajūtu.
Uzzini, kādus ēdienus var pagatavot no bulgura.

Zivju diena
No saldētām zivju filejām ēdienu var pagatavot ātri, bet no svaigām zivīm tas noteikti būs aromātiskāks. Taču svaigas zivis prasa darbu – tās jānotīra un jāfilē. Kā to darīt prasmīgāk, un kas jāievēro, gatavojot zivis, rāda un stāsta restorāna “Ostas skati” pavārs Rūdolfs Šteinbergs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.