Grāmatas
Praktiski

“Praktiskais Latvietis” 06.10.2014.0

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Gribu strādāt ārzemēs! Kas jāzina
Lasītājs Ilgonis no Bauskas novada raksta: “Mazdēls mācās 12. klasē, bet mācīties tālāk negrasās – braukšot uzreiz uz Angliju, Īriju vai Vāciju. Manos un vecāku iebildumos puisis neklausās. Lūdzu, atgādiniet, kas jāzina cilvēkiem, kuri vēlas atrast darbu ārpus Latvijas! Kur meklēt palīdzību, ja kaut kas noiet greizi? ”
Žurnālā “Praktiskais Latvietis”, konsultējoties ar speciālistiem, sagatavots skaidrojums. Protams, ja vidusskolas absolvents apgūtu kādu profesiju, būtu gan plašākas darba iespējas, gan lielāka darba alga, taču pilngadīgs jaunietis pats var lemt, ko pēc skolas beigšanas darīt, jo ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības strādāt, studēt, ceļot un pieteikties darbā kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, turklāt šīs tiesības var īstenot saskaņā ar tādiem pašiem noteikumiem, kādus piemēro šīs valsts pilsoņiem.

Šmucīga padarīšana
Latvijā skursteņu kopskaits nav zināms, katrā ziņā tas ir milzīgs, taču tīrīšana ir saimnieka brīvas gribas izpausme un personīgās atbildības izjūta. Likumdošana gan paredz, ka tas darāms pirms apkures sezonas un vismaz divreiz tās laikā, bet kontroles nav un kārtības arī. Šādos apstākļos diplomētie lietpratēji – Latvijas amatniecības kamerā tādi ir vien 64 – labākajā gadījumā spēj tikai aptuveni trešdaļu dūmvadu apkopt. Tagad, pirms aukstuma atnākšanas, katram apmeklējamo adrešu saraksts izstiepies vismaz pāris turpmākajām nedēļām. Tas nozīmē, ka atlikušās divas trešdaļas skursteņu slauka saimnieki paši vai pasauc kaimiņu, kam birste mājās, vai arī vispār neviens uz jumta nekāpj. Rakstā uzzināsiet visu par skursteņu tīrīšanu un nepieciešamajiem instrumentiem.

Pūkaiņi piemājas saimniecībā
Daudzās saimniecībās līdzās liellopiem un mājputniem savām vajadzībām audzē trušus. Parasti tie ir bezšķirnes dzīvnieki, turklāt radnieciski pāroti, augumā nelieli, diezgan rupjiem kauliem, nelielu muskuļu masu. Neraugoties uz to, kādam nolūkam audzē (vaislai, garšīgas diētiskas gaļas vai kažokādiņu ieguvei), tomēr jāizmanto tīršķirnes truši. Vaislinieku izcelsme ir svarīga. Jo augstvērtīgāki senči, jo lielākas izredzes iegūt kvalitatīvākus, produktīvākus pēcnācējus.

Pārstrādājam ābolus!
Pienācis laiks ķerties pie vēlo ziemas šķirņu ābolu pārstrādes. Lūkojam, kuri augļi vairāk piemēroti žāvēšanai, kuri – sulas spiešanai, ievārījuma un biezeņa vārīšanai.
Šeit padomu dod Latvijas Valsts augļkopības institūta (LVAI) vadošā pētniece Dalija Segliņa. Kaltēt var visu šķirņu ābolus, taču labāk izvēlēties tos, kam mazāk sulas jeb blīvāka konsistence. Protams, būtisks ir arī ābolu saldums vai skābums, lai varētu našķēties ar kaltētiem augļiem, kuru garša šķiet tīkamāka.

Katram savu metālu
Metāli ietekmē cilvēka pašsajūtu un veselību, tāpēc svarīgi izvēlēties atbilstīga materiāla rotas un gādāt, lai to netrūktu uzturā.
Medicīnā, it īpaši adatu terapijā, izmanto zeltu un sudrabu. Organismu aktivizējošās zelta adatas parasti ir īsākas un tievākas, bet sudraba adatas, kas nomierina, – garākas un resnākas. Tomēr, tā kā tās ir mīkstas un grūti ieduramas, pārsvarā izmanto tērauda līdzinieces, kam piemīt aktivizējošas īpašības. Bieži vien sudraba, zelta vai vara un citu metālu plāksnītes pielīmē aktīvajiem punktiem vai slimajām vietām.
Nēsājot metāla rotas, kas ir harmonijā ar cilvēku, uzlabojas organisma un šūnu darbība. Tiklīdz rodas nesaderība, tiek izjaukts enerģētiskais līdzsvars. Reizēm cilvēks visu mūžu mokās ar neizskaidrojami sliktu pašsajūtu un sāpēm, līdz izrādās, ka to iemesls ir organismam nepiemērota rota.
Teiciens, ka latvieši ir sudraba tauta, neatbilst patiesībai. Šis metāls ir piemērots aptuveni pusei Latvijas iedzīvotāju, bet otrai daļai labvēlīgāks ir zelts. Ja ausīs ir neatbilstīga metāla auskari, 95% gadījumu tās pūžņos. Manā 34 gadu ilgajā praksē tikai deviņiem pacientiem derējuši abi metāli, – atzīst adatu terapeits, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārsts Raimonds Puksts.

Ziemeļu citronu sukādes
Īstais laiks ievākt vai iepirkt cidonijas – tieši tagad tās ir gatavas, sulīgas un saules enerģijas pielietas. Ideālas, lai no augļiem pagatavotu gardas sukādes, sīrupu, pikantus ievārījumus.
Cidonijas pamatoti dēvē par ziemeļu citroniem, jo ar cidoniju sulu var aizstāt receptēs minēto citronu. Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacijā selekcionētās bezērkšķu krūmcidonijas ir lielas un sulīgas un patiešām līdzinās citrusaugļiem. Cidonijas ir vitamīnu krātuve, tajās ir daudz C vitamīna, kā arī A provitamīns, B1, B2, E, PP vitamīns, kālijs, dzelzs un citi mikroelementi, organiskās skābes, daudz pektīnu. Šoreiz mēģinām iegūt ideālas sukādes, kas būtu gan mīkstas, gan aromātiskas, uzzinām, kā vislabāk saglabāt sīrupu.

LA.lv