×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
10. augusts, 2014
Drukāt

“Praktiskais Latvietis” 11.08.2014.

pl11082014

abonet_pogapirkt_poga

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Zāļu tēju bizness Daugavas lokos
Nodarboties ar zāļu tēju ražošanu Geibu ģimeni rosinājusi pati daba. Vietā, kur zied un smaržo “Kurmīšu” ārstniecības augi, sākas Latvija un Dvina pārtop par Daugavu, metot savus unikālos lokus.
Saimnieks Ivars Geiba par veiksmīgas saimniekošanas pamatu uzskata zināšanas un uzņēmību. Viņš pats pamatzināšanas agronomijā ieguvis, studējot Lauksaimniecības akadēmijā, savukārt sieva Sandra ir diplomēta veterinārārste un strādā ģimenei piederošā veterinārajā aptiekā.
Tēju bizness ir nepastāvīgs, – atzīst “Kurmīšu” saimnieks, kurš ir arī Latvijas Lauku konsultāciju centra Krāslavas biroja vadītājs. – Esam atkarīgi gan no laikapstākļiem, gan no valstsvīriem, kuriem bieži izdevīgāk kaut ko aizliegt, nevis papūlēties, lai pieņemtie likumi darbotos Latvijas lauksaimnieku labā. Tāpēc labi, ja pēc bargas ziemas vai sausas vasaras, kad zāļu tēju raža nav tik izcila, ir ienākumi no veterinārās aptiekas vai bišu vaska ražotnes.
Pašlaik Geibu ģimene apsaimnieko 40 hektāru. Kas tur aug?

Baktēriju barošana
Mājsaimniecības notekūdeņu bioloģiskā attīrīšana jau sen nav modes lieta. Kad saimnieks nolīgst sev darbā baktērijas, proti, mājās ierīko bioloģiskās attīrīšanas iekārtu, viņš nosacīti apņemas tās ne vien regulāri barot, bet arī periodiski apkopt. Ko der ielāgot, lai “kopdzīve” veidotos ilga un laimīga?

Saules prieks
Dzeltenā krāsa vairāk nekā jebkura cita piesaista uzmanību. Tā asociējas ar prieku, laimi, optimismu, sauli. Dzeltenā krāsa cilvēkam palīdz pieņemt lēmumus, koncentrēties, veicina domāšanu, jo tā ir prāta krāsa. Arī koši dzeltenie ziedi piesaista uzmanību. Lai cik nejauka nezāle būtu pienene, pavasarī zeltaino ziedu klājiens ir tik fascinējošs, ka grūti no tā novērsties.
Interesantas un mazāk zināmas ziemcietes ar dzeltenu akcentu iedalāmas četrās lielās grupās, un katrai no tām ir atšķirīgas augšanas prasības.

Karpas un stores
Universālos piemājas dīķos saimnieki nereti ielaiž jauktas zivis, jo vēlas, lai būtu pieejamas dažādu sugu zivis. Vai stores ar karpām var dzīvot kopā dīķī? Vai stores nebaidās duļķojuma? Zivju audzētavas “Tome” vadītājs Ivars Putviķis stāsta, ka audzēt vienā dīķī stores un karpas ir iespējams, bet jāievēro noteikts barošanas režīms.

Neļaut artērijām aizsērēt
Vīrieši ar kāju artēriju sašaurināšanos sirgst vismaz trīsreiz biežāk nekā sievietes. Latvijā ik gadu ne mazāk kā sešsimt kungiem, visbiežāk kaislīgiem smēķētājiem, šīs kaites izraisītas gangrēnas dēļ tiek amputēta kāja.
Sašaurinātu asinsvadu gadījumā ir ļoti svarīgi dienas laikā izdzert vismaz pusotru, divus litrus ūdens, bet karstā laikā – pat trīs līdz četrus. Piesardzīgiem jābūt vienīgi tad, ja ir sirds nepietiekamība un ģimenes ārsts ieteicis lietot mazāk šķidruma. Aprites mehānisms ir vienkāršs – ūdens tiek zaudēts izelpojot un svīstot, un tad, kā saka tautā, asinis kļūst biezas, radot trombu veidošanās un asinsvadu nosprostojuma risku. Situācija pasliktinās, ja tiek lietots alkohols. Jo īpaši bīstami tas ir cilvēkiem, kuriem ir sašaurināti galvas un kāju asinsvadi, kā arī miega artērija, – skaidro P. Stradiņa Klīniskās universitātes asinsvadu ķirurgs, profesors Dainis Krieviņš.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+