Mobilā versija
+16.8°C
Rudīte, Everts
Pirmdiena, 21. augusts, 2017
12. janvāris, 2015
Drukāt

“Praktiskais Latvietis” 12.01.2015.

PL02-2015-700

Jauns gads – jauni nodokļi
Pagājušā gada nogalē pieņemti vairāki būtiski grozījumi nodokļu likumos, kas jāņem vērā 2015. gadā. Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” tagad nosaka papildu atbildību valdes locekļiem par uzņēmuma parādiem. Lai gan viņu pienākumus, atbildību un tiesības reglamentē Komerclikums, likumdevējs ir atradis veidu, kā apiet Komerclikumu un uzlikt papildu slogu valdes locekļiem. Šo un citus grozījumus žurnālā “Praktiskais Latvietis” komentē sertificēta nodokļu konsultante Jadviga Neilande.

Vīns no paradīzes dārziem
Aizvadītajā gadā Vīndaru brālības rīkotajā konkursā visvairāk atzinības dažādās nominācijās saņēma Naukšēnu vīna darītava, kas arī kopumā atzīta par labāko Latvijā. Izcilākais ir tur tapušais dzirkstošais vīns no paradīzes ābolīšiem, kas izaudzēti pašu dārzā. Izdevies gards Martini Asti līdzinieks latviešu gaumē, joko saimnieki. – Par saviem panākumiem bijām pārsteigti, – saka Naukšēnu vīna darītavas saimnieki Jānis un Diāna Bauņi no SIA “Lejasķērzēni”. Uz sava lielākā lepnuma – dzirkstošā paradīzes ābolīšu vīna – panākumiem abi bija cerējuši, taču augstu novērtējumu saņēma arī zemeņu, cidoniju izstrādājumi, padarot vīndarus par līderiem mājas vīnu darīšanā. Tagad abiem radies azarts noturēt ražojumu labo slavu. Kā top vīns, kur rodas ideja jauniem produktiem, kā izvēlēties mājas vīnu?

Sargies no aukstuma!
Ziemā doties laukā nepiemērotā apģērbā ir visai vieglprātīgi, jo nosalt un gūt apsaldējumus iespējams ne tikai ļoti lielā salā. Reizēm pietiek tikai ilgāku
laiku pavadīt mērenā aukstumā, un jau sāk svilt ausis, sastingst pirksti. Visjutīgākie pret siltuma zudumu ir bērni un veci cilvēki. Ķermenis sāk atdzist, ilgāku laiku uzturoties vidē, kur temperatūra ir zemāka par +10 oC. To veicina nepiemērots un mitrs apģērbs, nekustīgums, traumas un dažādas saslimšanas, piemēram, centrālās nervu sistēmas bojājumi. Atrodoties ārā nepiemērotā apģērbā, jau pēc 15–20 minūtēm var sākties ķermeņa atdzišana un vēlāk rasties dažādu ķermeņa daļu apsaldējumi.

Medus vācējas – arī pilsētās
Vairāku gadu pieredze stropu izvietošanā Rīgā un šovasar arī Salaspilī ir “Baltu dravas” saimniekam Jānim Šnikvaldam. Par bišu popularizēšanu Latvijas Biškopības biedrība viņu atzinusi par Gada biškopi sabiedrībā. Kopumā sabiedriskās vietās Jānis izvietojis 30 saimju, tās mīt Mežaparkā aiz estrādes, Brīvdabas muzeja “Ārluiku” sētā un Salaspils botāniskajā dārzā.
Bitenieks stāsta, ka neviens nekad nav sūdzējies par bišu sagādātajām neērtībām. Lidones čakli dodas savās gaitās un cilvēkiem neuzbrūk. Kritiskāks brīdis, kad ļaudis varētu sabīties, ir spietošana, bet to Jānis visādi cenšas novērst, dravojot ar jaunām mātēm. Dravnieks izvēlējies miermīlīgas bites – itālietes un bakfāstietes.

Lai medinila ziedētu
Rietumāfrikā un Indonēzijā sastopams vairāk nekā simt medinilu sugu. Telpās visbiežāk audzē cēlo medinilu (Medinilla magnifica), daudz retāk – Zībolda medinilu (M. Sieboldiana) un citas. Cēlā medinila pieder pie melastomu dzimtas. Pēc ziedu tirgotavas “Lakstos” speciālistu teiktā, puķe var ziedēt no marta līdz rudenim vai ilgāk (šajā ziedu tirgotavā medinilas zied vēl tagad). Tās ir krāšņas, ar nokarenām, 40–50 cm garām gaiši rozā ziedu skarām. Ilgi ziedošās ziedkopas sedz iespaidīgas rožaini baltas seglapas. Lapas ir lielas, biezas, ādainas, tumši zaļas, līdz pat 30 cm garas. Augs sasniedz 1–1,5 m augstumu. Medinilas nopērkamas Latvijas ziedu veikalos. Žurnālā “Praktiskais Latvietis” uzzināsiet, kā tās kopt.

Kā sadzīvot ar āderēm
“Mūsu mājā visās dzīvojamās telpās ir ūdens āderes. Ir slikta pašsajūta – pamostoties jūtamies noguruši, moka galvassāpes, lauž kaulus. Esam pārbīdījuši mēbeles, lai gulta neatrastos uz āderes, tomēr situācija nav īpaši mainījusies. Varbūt kaut kas jāliek zem gultas, lai sevi pasargātu no āderu iedarbības?” vēstulē redakcijai raksta Irma Kondrāte no Durbes novada.
Dziednieks un rīkstnieks Māris Gargurnis skaidro, ka āderes ir enerģētisks starojums, kas mūs ietekmē. – Tās ir gan spēcīgas, gan mazāk iedarbīgas. Ja cilvēks guļ uz āderu krustpunkta, veselība var pasliktināties un arī mājoklim ar laiku parādās dažādas kaites.
Rakstā stāstīts par āderu veidiem, starojumu, mēģinājumiem to neitralizēt.

Lupatu paklājiņi dzīvespriecīgos toņos
Revidējot skapi, var atrast materiālu jaunu mājlietu gatavošanai. Piemēram, no vairākiem T krekliem var tapt lupatu paklājiņš priekšnamam, vannas istabai vai citai vietai. Šāds darinājums būs arī lieliska guļvieta sunim.
Lupatu paklājiņu tamborēšana jau pāris gadu ir jelgavnieces Lindas Valteres vaļasprieks. – Esmu praktisks cilvēks, tāpēc neizmetu apģērbu, aizkarus vai citas tekstilijas, kas mazliet pabalojušas, izdilušas vai ko apnicis valkāt. Sagriežu strēmelītēs un tamborēju paklājiņus. – Soli pa solim rokdarbniece stāsta, kā uztamborēt paklājiņu, dod vērtīgus padomus materiāla sagatvošanai.

Sauciens pēc palīdzības
Saules un gaismas trūkuma dēļ mūsu platuma grādos ziemā dominē depresīvs noskaņojums. Nomākts garastāvoklis kādā pelēkā dienā ir normāla parādība, taču, ja skumjas un bezcerība ieilgst, jāmeklē palīdzība. Depresija ir problēma, kas, atstāta bez ievērības, ar laiku var izraisīt smagas sekas – ilgstošu grūtsirdību, neizskaidrojamas fiziskās sāpes, vispārēju spēka un intereses zudumu, nespēju strādāt un pat domas par pašnāvību. Daudziem cilvēkiem emocionālais stāvoklis pasliktinās svētku laikā un pēc tam var pāraugt depresijā. Kā palīdzēt sev un citiem, lai depresija neuzvarētu?

Zelta sviests
Gī sviests ir populārs produkts ne tikai starp tiem, kuri izvēlas ājurvēdas virtuvi. To var nopirkt veikalā, bet daudzi izvēlas gatavot paši.
Kausētā jeb gī sviesta pagatavošana nav ne grūta, ne sarežģīta, bet vajadzīga pacietība, jo visu laiku jābūt klāt, lai uzturētu nepieciešamo temperatūru un produkts nesadegtu. Tikai ilgi kausējot uz ļoti mazas uguns, var iegūt sviestu ar maigu un patīkamu riekstu aromātu. Īpaša konsistence, smarža un garša top karsēšanas procesā. Daži to sauc par zelta sviestu – un ne velti! Tas ir zeltainā dzintarkrāsā, un dzidrinātajam sviestam piemīt daudz ārstniecisku īpašību. Gī sviests ir populārs veselīga uztura piekritēju vidū.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+