“Praktiskais Latvietis” 13.04.2015. 0

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Likstas ar līgumsodu
“Pirms vairākiem gadiem noslēdzu līgumu, bet nepievērsu īpašu uzmanību līgumsoda procentiem, jo pat nedomāju nepildīt apsolīto. Taču situācija pēkšņi mainījās – smagi saslimu, ilgi ārstējos, zaudēju darbu… Aprēķinātais līgumsods jau vairākas reizes pārsniedz parādu. Vai tiesa varētu samazināt kreditora uzrēķināto līgumsodu?” vēstulē žurnālam “Praktiskais Latvietis” raksta Rita no Balvu novada.
Kā norādīts LR Augstākās tiesas apkopojumā “Tiesu prakse līgumsodu piemērošanā”, ekonomiskā krīze valstī, negaidīts algas un citu ienākumu samazinājums, darba zaudēšana un citas parādnieku piemeklējušas neveiksmes bieži tiek piesauktas parādnieku sniegtajos paskaidrojumos tiesai.
Šādi fakti gan vairāk ir izskaidrojums, nevis tiesu saistošs apstāklis, lemjot par atbildības apmēru vai pamatu, un tiesa parasti atgādina Civillikuma 1587. panta noteikumu, ka vēlāk radušās grūtības nedod tiesības atkāpties no līguma. Taču atsevišķās lietu kategorijās, piemēram, prasībās par uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu, šādi fakti jāņem vērā. Attiecībā uz līgumsodiem iepriekš minētie apstākļi spriedumus nevar ietekmēt. Publikācijā viss par to, kā aprēķina līgumsodu un kā to iekasē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Neizpaužama informācija
Agnese no Carnikavas raksta: “Meklēju sekretāres darbu un nosūtīju savu CV ar kontaktinformāciju (telefonu, e-pastu, adresi) kādai parādu piedziņas firmai. Mani uzaicināja uz pārrunām un jautāja, vai man nav parādu šajā uzņēmumā. Teicu, ka nav, taču man bija neliels parāds citai firmai, ko es neslēpu. Darbu diemžēl nedabūju, bet pēc kāda laika man sāka zvanīt un uz e-pastu sūtīt vēstules firma, kam esmu parādā. Uzzināju, ka manu kontaktinformāciju viņi bija dabūjuši firmā, kurā centos iekārtoties darbā. Vai potenciālie darba devēji drīkstēja šādas ziņas atklāt citiem? Kādus jautājumus un faktus vispār var prasīt darba intervijā?”
Attiecībā uz informācijas nodošanu potenciālais darba devējs, iespējams, ir pārkāpis Darba likuma un Fizisko personu datu aizsardzības likuma normas. Tas nozīmē, ka ar iesniegumu varat vērsties Valsts darba inspekcijā.
Darba intervijā nav pieļaujami jautājumi, kas neattiecas uz paredzētā darba veikšanu vai nav saistīti ar pretendenta piemērotību šim darbam, kas ir tieši vai netieši diskriminējoši, it īpaši jautājumi par:
* grūtniecību;
* ģimenes vai laulības stāvokli;
* iepriekšēju sodāmību (izņemot gadījumu, ja tai attiecībā uz veicamo darbu varētu būt būtiska nozīme);
* reliģisko pārliecību vai piederību pie kādas reliģiskās konfesijas;
* piederību pie kādas politiskās partijas, darbinieku arodbiedrības vai citas sabiedriskās organizācijas;
* nacionālo vai etnisko izcelsmi.
Darba devējs var pieprasīt, lai pretendents veic veselības pārbaudi, taču atzinumā par veselības stāvokli ārstam jānorāda tikai tas, vai pretendents ir piemērots paredzētā darba veikšanai.

Biteniece ar mačeti
Jums derētu aizbraukt uz Suntažiem, kur dzīvo gudra un uzņēmīga biteniece, – tā Ogres biškopības biedrībā mudināja apciemot Sandru Ceimeri, vienu no labākajām biškopēm.
Visi jautā, kā bites ziemojušas un kādas ražas gaidāmas šogad. Ziema bija tik dīvaina, ka neko nevar zināt. Šoziem bites vispār nav iegājušas tādā miera stāvoklī, kā paredzēts, un rosījušās visu ziemu. Vairāk ēdušas, nolietojušās. Var tikai minēt, kā tas atsauksies uz saimes attīstību. Galvenā ienesuma laikā vēl mēdz pārsteigt laika apstākļi. Tā kā bišu aktīvai dzīvei atvēlēti vien daži gada mēneši, slikts laiks, kad augi nemedo, rada nopietnus zaudējumus, turklāt katrā vietā tie atšķiras. Piemēram, tagad piekalnītē pie mājas bites biedē ass vējš, bet otrpus mājai netālu esošajā novietnē aiz koku pudura piesaulītē un aizvējā bites var strādāt netraucēti. Šo aleju krūmājā stropu novietošanai pati vienugad izcirtu ar mačeti, – stāsta Sandra.
Esot jau labi, ja pats sev priekšnieks un noteicējs, taču tik ekstrēmus darbus un darba laiku neviens priekšnieks nevarētu izdomāt. Sandra Ceimere dod padomus, kādi pavasara darbi veicami. Pati dravniece rūpējas par 107 saimēm.

Arbūzu audzēšana
Dricānu pagasta “Vīnkalnu” saimnieks Ēvalds Piļka, kurš arbūzus un melones audzē jau trīsdesmit gadu, uzskata, ka arbūzus izdevīgāk stādīt uz lauka. Siltās vasarās 100 m2 platībā iespējams novākt 500–600 kg ražas. Var audzēt arī siltumnīcā, augus ar auklām uzsienot pie špaleras stieples tāpat kā gurķus. Zem seguma var iegūt gandrīz tonnu no 100 kvadrātmetriem. Lecektīs arbūzus audzēt nav ieteicams, jo tur 2–3 m garajām stīgām ir par šauru – augs nevar uzaudzēt zaļo masu. Rakstā atrodami ieteikumi, vai labāk sēt vai audzēt dēstus, kā kopt, ar ko mēslot.

No veca – jauns
Ja tētis izaudzis no džinsiem, bet dēlēns savas bikses tik cītīgi valkājis, ka izdiluši ceļgali, nekas nav zaudēts – pieaugušā apģērbu var pāršūt, lai papildinātu mazā vīriņa garderobi. Liekot lietā izdomu, iespējams arī pārveidot garpiedurkņu T kreklus.
Šuvēja Irina Skapcova savam dēlam, kurš jau sasniedzis deviņu gadu vecumu, pāršuvusi ne vienu vien apģērba gabalu. Ja ir iemaņas, tas neprasot daudz laika. Irina šajā jomā uzkrājusi pamatīgu pieredzi, jo, strādājot šūšanas darbnīcā lielveikalā “Panorama Plaza”, klienti lielākoties lūdz kaut ko pārtaisīt, iešūt, saīsināt vai pagarināt.

Reklāma
Reklāma

Kur meklēt neaizvietojamās
Ne no visiem taukiem uzturā ir jāatsakās. Vērtīgo taukskābju un D vitamīna trūkst lielākajai daļai iedzīvotāju mūsu platuma grādos.
Cilvēka organisms spēj veidot visas sev nepieciešamās taukskābes, izņemot divas – omega-3 un omega-6. Tāpēc tās sauc par neaizvietojamām un pareizās devās jāuzņem ar uzturu.
Abām taukskābēm piemīt daudzas labas īpašības. Omega-3 veicina sirds un asinsvadu sistēmas veselību, tām piemīt pretiekaisuma un viegla asinsspiedienu pazeminoša iedarbība, savukārt omega-6 labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu veselību, veicina imunitāti, piedalās organisma vielmaiņas procesos, tās nepieciešamas normālai smadzeņu darbībai, matu un nagu augšanai.
Par neaizvietojamo taukskābju trūkumu organismā liecina stipras slāpes, bieža urinēšana, raupja vai sausa, nelīdzena āda, sausi, it kā nedzīvi mati, blaugznas, mīksti vai trausli nagi, miega un koncentrēšanās problēmas, emocionāla jūtība (garastāvokļa svārstības).