Mobilā versija
Brīdinājums +1.6°C
Johanna, Hanna, Jana
Piektdiena, 15. decembris, 2017
14. septembris, 2014
Drukāt

“Praktiskais Latvietis” 15.09.2014.

pl15092014

abonet_pogapirkt_poga

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Laukstrādnieku darba attiecības un ieturamie nodokļi
Ar lauksaimniecībā nodarbinātajiem jāslēdz darba līgums vai uzņēmuma līgums, kas var būt mutvārdu. Ja tas ir darba līgums, jāievēro Darba likums, bet, slēdzot uzņēmuma līgumu, jārīkojas saskaņā ar Civillikumu. Būtiski ir arī Darba aizsardzības likuma nosacījumi.
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” tagad ieviests laukstrādnieku ienākuma nodoklis, ar ko apliek lauksaimniecībā nodarbinātas fiziskās personas gūto ienākumu sezonas darbos no 1. aprīļa līdz 30. novembrim – augļu koku, ogulāju un dārzeņu sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā. Kas jāzina darba devējiem un darba ņēmējiem?

Tiesu izpildītājs pārdod dzīvokli. Vai pirkt?
Tiesu izpildītāju mājaslapā var atrast daudzus sludinājumus par nekustamo īpašumu pārdošanu izsolēs. Tiek piedāvāti dzīvokļi par samērā zemām cenām Rīgā un citās lielās pilsētās. Kā notiek pārdošana izsolē? Ar ko riskē pircējs? Vai ir vēl kādi papildu izdevumi, izņemot nosolīto summu? Vai, lēti pērkot, netiek dārgi maksāts? Viss par dzīvokļa pirkšanu izsolē – plusi un mīnusi, padomi un pieredze.

Māja mežmalā, ielas galā
Rekonstruēt māju vienmēr ir sarežģītāk, nekā uzbūvēt jaunu, un vēl daudzreiz grūtāk, ja jārēķinās vienīgi ar savām rokām un to, ko katru mēnesi izdodas nopelnīt. Un tomēr tas ir iespējams!
Stāsts par to, kā soli pa solim nesteidzoties tiek atjaunota 1938. gadā celta māja.

Krūmi ar zelta ogām
Privāto uzņēmējdarbību smiltsērkšķu audzētājs Inārs Malderis uzsāka ar lauku tūrismu. Beidzoties treknajiem gadiem, ar tūrismu vien izdzīvot nevarēja, tāpēc nācās meklēt papildu nodarbi. Saimnieks tagad neņemas spriest, kurš bizness nes lielāku peļņu. Savukārt, lai pārtiktu tikai no smiltsērkšķu produkcijas ienākumiem, tos nāktos audzēt daudz lielākās platībās. Ināra Maldera pieredze un padomi.

Kas bojā krizantēmas
Podos augošās krizantēmas bojā dažādi kaitēkļi. Lielā mērā tas ir saistīts ar audzēšanas agrotehniku, jo sākumā šīs puķes audzē laukā, kur kaitēkļi tās var viegli invadēt. Tādējādi, pērkot veikalos importētas krizantēmas, nereti tiek iegādāti arī kaitēkļi. Ir svarīgi tos laikus pamanīt un apkarot. Kā tikt galā ar tripšiem, tīklērcēm un laputīm?

Lielai sirdij maz spēka
Veselam cilvēkam sirds ir aptuveni viņa dūres lielumā. Šā orgāna palielināšanās ir brīdinājuma signāls par pārāk lielu slodzi. Sirds sūknē asinis un apgādā ar skābekli visus orgānus. Tās lielums un spēks atkarīgs gan no cilvēka auguma, gan dzīvesveida, piemēram, sportistam un fiziska darba veicējam tā ir apjomīgāka nekā tam, kurš augas dienas pavada pie datora vai televizora. Problēmas sākas tad, ja orgāns pārlieku palielinājies. Kāpēc sirds paplašinās, un kā to ārstēt?

Kā pīlādžiem atņemt rūgtumu
Pīlādžogas šogad sevišķi košas un tik daudz, ka zari vai lūst no smaguma. Laika pareģotāji zina teikt, ka tas liecina par bargu un aukstu ziemu, bet gardēžiem dod iespēju no pīlādžiem pagatavot kaut ko īpašu, lai ziemā varētu baudīt pie medījumiem un citiem gaļas ēdieniem.
Pīlādzis ir ne tikai krāšņs koks, bet arī veselības bumba. Ogās ir vairāk C vitamīna nekā citronos, vairāk karotīna nekā burkānos, savukārt dzelzs pīlādžu sulā ir pat četrreiz vairāk nekā ābolu sulā. Vēl tajās atrodams A un P vitamīns, daudz organisko skābju: citronskābe, ābolskābe, sorbīnskābe un dzintarskābe. Pozitīvi, ka pīlādžos ir astoņas neaizvietojamās aminoskābes. Pēc visa iepriekš minētā jābrīnās – kas attur no ogu lietošanas uzturā? Vainīga ir rūgtā garša! Bet pīlādžu rūgtumu var mazināt.

Uzbužinām spilvenus!
Pirms iegādājas spilvenu, der noskaidrot visu par tā kopšanu – vai jātīra tikai ķīmiski vai drīkst arī mazgāt, cik bieži tas jādara, kādā temperatūrā u.tml.
Visvieglāk ir tikt galā ar spilvena pārvalku, jo to var izmazgāt, bet pēc trim četriem mēnešiem spilvenā var ieviesties putekļu ērcītes (pat daudzi miljoni!). Drīz vien pagalvja pildījums būs pilns ne tikai ar sīkbūtnēm, bet arī ar to atstātajiem mēsliem. Kā tīrīt dažādus pildījumus?

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+