×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
19. oktobris, 2014
Drukāt

“Praktiskais Latvietis” 20.10.2014.

PL_20102014

abonet_pogapirkt_poga

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Deklarētās dzīvesvietas anulēšana
Lasītāja Aija Fedosejeva-Cabule no Lielbritānijas mums raksta: “Vai pašvaldībai bija tiesības anulēt manu un bērna dzīvesvietas deklarāciju bez manas piekrišanas? Nesen uzzināju, ka es un mans astoņgadīgais dēliņš esam izdeklarēti no dzīvesvietas Latvijā. Pati ar bērnu atrodos Lielbritānijā, kur neesmu deklarējusies.”
Pašvaldības iestāde ziņas par deklarēto dzīvesvietu drīkst anulēt atbilstīgi Ministru kabineta noteikumiem Nr. 72 un Dzīvesvietas deklarēšanas likumam. MK noteikumos teikts, ka attiecīgā nekustamā īpašuma īpašnieks vai cita ieinteresēta persona var vērsties pašvaldībā ar iesniegumu anulēt ziņas par deklarēto dzīvesvietu. Pašvaldībai ir pienākums šīs ziņas pārbaudīt. Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 12. pantā norādīts, ka ziņas par deklarēto dzīvesvietu pašvaldības iestāde anulē divos gadījumos:
1) ja dzīvesvietas deklarētājs vai viņa likumiskais pārstāvis, deklarējot dzīvesvietu, sniedzis nepatiesas ziņas;
2) ja personai nav tiesiska pamata dzīvot deklarētajā dzīvesvietā.
Katrā pašvaldībā iedibināta sava kārtība. Par to vairāk lasiet žurnālā “Praktiskais Latvietis.”

“Stāt! Policija. Jūs tiekat aizturēts…”
Tādu vai līdzīgu saucienu dzīvē var gadīties dzirdēt katram. Arī Andrim šovasar nepatīkami piedzīvojumi uz ielas beidzās ar lauztu roku. Par to, kas un kādos gadījumos personu drīkst aizturēt, konsultē juriste Kristīne Krēsliņa.

Cidoniju dārzs Raunas novadā
Zemnieku saimniecībā “Jaun-Ieviņas” nepilnus 1,5 hektārus no kopējās apsaimniekojamās platības aizņem cidonijas. Ņemot vērā ļaužu lielo interesi par ziemeļu citroniem un no tiem pagatavotajiem, vitamīniem bagātajiem produktiem, iespējams, kādreiz cidoniju krūmu būs vairāk. Pagaidām saimnieki Ineta un Uldis Rudzīši tikai eksperimentē, kā ar minimāliem līdzekļiem iegūt maksimālo labumu no pašreizējā stādījuma.
Būtiskākās atziņas par cidoniju audzēšanu viņi guvuši, mācoties no pašu pieredzes, un atzīst, ka ziemeļu citroni ir pieticīga, samērā viegli kopjama un mūsu klimatiskajiem apstākļiem ideāli piemērota kultūra.

Lapas pārtop kompostā
Augsnes ielabošanai pievienot lapu kompostu, tāpat kā vienu vai divus gadus sadalījušos kūtsmēslus un citas mūsdienās vairākumam dārznieku nesasniedzamas lietas, bieži iesaka vecās dārzkopības grāmatās, kad smalkumiem pievērsa lielāku uzmanību. Tagad šādu kompostu apzināti gatavo vien retais. Pēdējos gados popularitāti sāk atgūt universālais dārza komposts, kas kļuvis pat par modes lietu arī pilsētas dārziņos.
Lapu komposta gatavošanā daudzu gadu pieredze ir liliju selekcionāram un audzētājam Guntim Grantam. Šādu kompostu viņš veido tāpēc, ka kokiem nav nekādas radniecības ar sīpolpuķēm, tie ir bioloģiski tāli un līdz ar to arī iespējamie slimību ierosinātāji un kaitēkļi nav vieni un tie paši, turklāt nav nezāļu sēklu. Soli pa solim selekcionārs stāsta savu pieredzi un dod padomus.

No visa, kas pa rokai
Katrā lauku mājā ir pagrabs, turklāt bieži vien celts vēl pagājušajā vai pat aizpagājušajā gadsimtā. Tāds ir arī kādā viensētā Tērvetes apkaimē, kur raksta autors pāris nedēļu viesojās atvaļinājuma laikā. Uzturēšanās nosacījums vasarniekam bija vienkāršs – apmaiņā pret viesmīlību un lauku labumiem uzkonstruēt pagrabā jaunus plauktus, jo vecos bija sabeidzis mitrums.

Nemierīgas nakts problēmas
Stress, slimības un vecums – iemesli, kas vīriešus piespiež naktī pārtraukt vissaldākos sapņus, lai ietu pačurāt. Latvijā tikai neliela daļa pacientu, kuriem ir apakšējo urīnceļu saslimšanas simptomi, konsultējas ar ārstu, jo uroģenitālās sistēmas veselība ir kautrības apvīta tēma un vēl nav iedibinājusies tradīcija vīrietim kopš 40–45 gadu vecuma reizi gadā apmeklēt urologu.

Garšīgu maizes zupu meklējot
Maizes zupa ir tradicionāls latviešu ēdiens ar gadsimtiem senu vēsturi. Citviet pasaulē to nevar baudīt. Unikāls deserts, jo gatavots no rupjmaizes, ko saldajos ēdienos parasti neizmanto, bet tieši rupjmaize dod neatkārtojamo garšu un patīkamo struktūru. Šoreiz izgaršojam no gatavajiem maisījumiem tapušas maizes zupas un piedāvājam recepti, kā šo saldo ēdienu pagatavot pašiem.

Atklājam kaperus
Ja patīk izmēģināt jaunas garšas nianses, droši vien jau esat atklājuši kaperus. Bet tiem, kas vēl nav paguvuši, vērts zināt, ka ar nelielu daudzumu kaperu var piešķirt savdabīgu akcentu zupām, mērcēm, picām, dažādiem zivju ēdieniem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+