“Praktiskais Latvietis” 23.11.2015. 0

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Arests mantai
“Manam radiniekam kriminālprocesā uzlikts arests bankā ieķīlātajam dzīvoklim. Vai banka varēs rīkoties ar šo dzīvokli, ar kuru parādā dēļ jau darbojas tiesu izpildītājs? Kad iespējams atcelt mantas arestu, un vai visām kaut cik vērtīgām lietām var uzlikt arestu?” žurnālam “Praktiskais Latvietis” jautā Aija no Kuldīgas novada.
“Kriminālprocesa likumā teikts: lai nodrošinātu mantisko lietu risinājumu kriminālprocesā, piemēram, atlīdzinātu cietušajam zaudējumus, kā arī iespējamo mantas konfiskāciju, kriminālprocesā uzliek arestu aizturētā, aizdomās turētā vai apsūdzētā mantai. Arestu turklāt var uzlikt mantai, kas viņiem pienākas no citām personām, vai to personu mantai, kuras ir materiāli atbildīgas par aizdomās turētā vai apsūdzētā rīcību,” skaidro jurists Aleksandrs Čičerins.
Tāpat arestu var uzlikt mantai, lai nodrošinātu konfiscējamā noziedzīgā nodarījuma rīka vērtības piedziņu, ja šis rīks pieder citai personai (piemēram, ja noziedzīgs nodarījums izdarīts ar citai personai piederošu automašīnu). Arestu var uzlikt arī noziedzīgi iegūtai vai ar kriminālprocesu saistītai mantai, kas atrodas pie citām personām (piemēram, zagtai automašīnai, kas jau pārdota citai personai). Arestēt var finanšu līdzekļus, piemēram, naudas noguldījumus bankās, vērtspapīrus.
Taču visu mantu nearestē. Kas paliek saimniekam? Par to rakstā žurnālā “Praktiskais Latvietis”.
Izglītības prasības būvniecībā
2014. gada 1. oktobrī stājās spēkā Būvniecības likums. Tā 13. pantā teikts, ka patstāvīgās prakses tiesības būvniecības jomā būvinženiera vai saistītā inženierzinātnes profesijā var iegūt šādās specialitātēs: inženierizpētē, projektēšanā, būvdarbu vadīšanā, būvuzraudzībā, būvekspertīzē. Tas attiecas uz personām, kurām ir otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība būvinženiera studiju programmā, kuras apguvušas patstāvīgai praksei nepieciešamās zināšanas un prasmes un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā saņēmušas būvprakses sertifikātu.
Taču patstāvīgās prakses tiesības būvdarbu vadīšanā un būvuzraudzībā var iegūt arī persona, kas ieguvusi tikai pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību būvinženiera studiju programmā, nepieciešamās zināšanas un prasmes un saņēmusi būvprakses sertifikātu.

CITI ŠOBRĪD LASA

No meldru bizēm
Mūsu vecvectēvi, vasaras svelmē dodoties lauku darbos, parasti galvā lika pašdarinātu meldru cepuri. Sievas no meldriem taisīja grabulīšus zīdainim un lellītes lielākiem bērniem. Lietas no šā dabiskā materiāla nav pārāk izturīgas, tāpēc sēņu grozus nevar pīt, taču daudz citu noderīgu pinumu gan var darināt. Jau vairāk nekā 27 gadus meldru apstrādei pievērsusies pedagoģe INETA VĒVERE.
Pāris gadu tautas lietišķās mākslas studijas “Tīne” rīkotajos kursos apguvu pīšanu ar kārklu klūgām un saknēm. Mācījos, strādāju, bet vēl atlika brīvais laiks vaļaspriekam. Tolaik klūdziņu pinumi bija modē, – atceras pinēja.
Viņa varbūt turpinātu no kārklu klūgām pīt grozus un vēl citus priekšmetus, ja ne liktenīga satikšanās kādā no Brīvdabas muzeja gadatirgiem. Vecs vīrs, vārdā Sīmanis, nācis klāt visiem pinējiem un vaicājis, vai kāds vēlas iemācīties pīt ar meldriem. – Mēs, pārstāvji no “Tīnes”, izrādījām interesi. Tad viņš pastāstīja, kā meldri jāvāc un jāsagatavo pīšanai, parādīja, kā no tiem jāpin bizīte, lai varētu sašūt cepuri. Ar cepuri arī sākām.
Liesmojošie grimoņi
Grimoņu dzīvžogs skaisti izskatās visos gadalaikos. Grimoņi ir ātraudzīgi, mazprasīgi apstākļu ziņā, tomēr skaistāki ir auglīgās, mitrākās augsnēs. Noliekušies dzinumi viegli apsakņojas, un krūms plešas platumā, izveidojot veselu audzi. Stādaudzētavas “Ozoli” īpašnieks Indulis Branaburgs stāsta, ka visbiežāk dzīvžogos kombinē klasisko atvasaino grimoni (Cornus sericea) ‘Flaviramea’ un balto grimoni (Cornus alba) ‘Sibirica’, iegūstot kontrastainu ainavas elementu. Šo šķirņu spilgti koraļļsarkanie un olīvzaļie dzinumi lieliski izskatās uz sniega fona, ļoti atdzīvina ainavu ziemā un agri pavasarī. Dažādām krāsām ieteicama proporcija 3 : 3 (nevajag izmantot attiecību 1 : 1 un dzīvžogā stādīt, piemēram, vienu ‘Flaviramea’ un vienu ‘Sibirica’ vai ko citu).
Stādaudzētājs iesaka brīvi augošā dzīvžogā krūmus izvietot 1,5 m attālumā. Cirptā, pusotra metra augstā rindveida stādījumā grimoņus izvieto 1 m attālumā citu no cita.

Vainagā ievīta mīlestība
Valmieras Drāmas teātra aktrise Regīna Devīte neizmet nevienu rozi, vai to būtu nesuši skatītāji, draugi vai radi. Šīs cēlās puķes viņa izkaltē un piešķir tiem otru mūžu, no rozēm darinot Adventes vainagu.
Vienam vainagam vajagot ap 150 vai pat vairāk rožu – gan ar lieliem ziediem, gan maziem un gareniem, gan pavisam sīkiem, lai varētu veidot regulāru apļa formu.
Esmu liela puķumīle. Kad man uzdāvina rozes, vispirms ielieku vannā, lai atdzeras, tad zem ūdens apgriežu kātus. Vēlāk, kārtojot vāzē, šīs karaliskās puķes cenšos saglabāt svaigas, cik vien ilgi iespējams. Tiesa, ja tās vēlas izmantot Adventes vainaga darināšanai, nevajadzētu gaidīt, kad ziedi sāk vīst, bet gan ātrāk pakarināt, lai kārtīgi izkalst, – stāsta Regīna.
Aktrise atklāj, kā no izkaltētām rozēm darināt Adventes vainagu.
Ko iesākt ar pāraugušu kabaci
Biezās mizas dēļ kabači nesavīst un nebojājas, tāpēc var atstāt pārstrādei uz vēlāku laiku. Tie uzglabājas līdz pat Ziemassvētkiem, vislabāk sausā telpā, kur temperatūra nav augstāka par +18 oC. Pēc jaunā gada tie kļūst sausāki, bezgaršīgāki.
Lai sadalītu pāraugušus kabačus, ir tikai divi varianti. Pirmais un vieglākais – saukt palīgā vīru, kura stiprās rokas spēj ar piepūli uzveikt jebkura kabača mizu, iztiekot vien ar dēlīti un nazi. Otrais – mēģināt tikt galā pašai, izmantojot vīrieša darba instrumentus. Kabaci itin viegli var pārzāģēt uz pusēm vai pat saskaldīt ar cirvi. Praksē pārbaudīts, ka šim darbam lieti noder 17–20 cm garš un centimetru plats zāģis ar dažāda platuma robiņiem, kas iestiprināms metāla lokā un atrodams teju katras instrumentu kastes nodalījumā. Galvenais ir sadalīt dārzeni biezās ripās, pēc tam jau var uz dēlīša ar nazi nomizot, sagriezt vai sarīvēt. Mizas biezums nekādā veida neietekmē mīkstuma garšu. Izņem nobriedušās sēklas, nomizo un gatavo jebkuru ēdienu.

Bez sāpēm un sūdzībām
Nepamatota aizraušanās ar dažādām diētām sabojā vielmaiņu. Savukārt tikai retais, kam konstatē otrā tipa cukura diabētu, ir gatavs ievērot striktu diētu veselības uzlabošanai. Taču uzturam ir vislielākā nozīme, lai slimības radītais kaitējums būtu mazāks.
No aptaukošanās cieš galvenokārt otrā tipa diabēta slimnieki. Viņu šūnās ir pārāk daudz barības vielu, un tās zaudējušas jutīgumu pret insulīnu – hormonu, kas organismā nokļuvušo cukuru pārvērš glikozē. Ja glikoze neveidojas, cukurs uzkrājas asinīs un caur nierēm kopā ar urīnu tiek izvadīts no organisma. Savukārt šūnu enerģētiskais bads izraisa diabētam raksturīgas izpausmes – samazinās ādas jutīgums, rodas sirds, asinsvadu un neiroloģiskas saslimšanas, redzes traucējumi, tūskas u.c. Diabēta hroniskās komplikācijas ir nieru, acu (tostarp aklums), perifēro nervu (veicina nedzīstošu čūlu rašanos pēdās un vēlāku amputāciju), lielo asinsvadu bojājumi sirdī (infarkts), smadzenēs (insults) un kājās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.