Grāmatas
Praktiski

“Praktiskais Latvietis” 24.08.2015.0

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Mācību kredītu nianses
“Mazdēls šogad iestājās Latvijas Universitātē, taču budžeta grupā netika, jo, skolu beidzot, nebija nemaz tik labas sekmes. Teica, ka tagad vajadzēšot ņemt kredītu, lai samaksātu par mācībām un dzīvošanu. Nepatīk man tā kredītu būšana! Kas tādu kredītu dod un ar kādiem noteikumiem? Esot divu veidu kredīti – kādi? Ja mazdēls pēc augstskolas beigšanas nedabūs darbu vai alga būs maza, kā atmaksās naudu, ko aizņēmies?” žurnālam “Praktiskais Latvietis” vēstulē raizējās vecmāmiņa Nellija no Balvu rajona.
Skaidrojam, kā akreditētās studiju programmās studējošie jaunieši var pretendēt uz studiju un studējošā kredītu, kā šādus kredītus izsniedz un atmaksā.

Romantisko pastaigu dārzs
Pārsteigums sagaida katru, kurš piestāj Ieriķos pie informācijas centra un kafejnīcas. Arī “Praktiskā Latvieša” komanda nokļuva īstā sapņu valstībā – izbaudīja ūdens čaloņu, īpašo gravas mikroklimatu, izstaigājās pa celiņiem, saskaitīja slapjos ūdensveču ģīmjus, padzērās gardo avota ūdeni un sabijās no aļņa, kas izrādījās tikai viens no daudzajiem floristikas veidojumiem. Gravas centrā atrodas Ieriķu dzirnavu ēka un lielais ūdensrats. Visā gravas garumā stiepjas pastaigu taka, kas tapusi ar Eiropas finansiālo atbalstu. Saimnieki to pielāgojuši arī cilvēkiem ar redzes problēmām.
Mēs tikai piepalīdzam dabai atklāt un saglabāt skaistumu, kas tai jau ir, – par savas ģimenes īpašumu vairākās paaudzēs stāsta Ieva un Uģis Meieri. Viņi gravā pie Ieriķu dzirnavām izveidojuši skaistu atpūtas un pastaigu vietu.

Žāvējam vasaras ražu
Ogu un augļu žāvētāju piedāvājums ir iespaidīgs, sākot no lētām plastmasas žāvētavām un beidzot ar jaudīgiem dehidratoriem, ar kuriem vienlaikus var izžāvēt vismaz spaini ogu. Šoreiz eksperimentējam, kura žāvētava būtu optimāla mājsaimniecības vajadzībām.

Māsu saldā dzīve
Pirms kāda laika jelgavnieces Inga Zagdaja un Ilze Priževoite kardināli mainīja savu nodarbi – ekonomiste un juriste pievērsās karameļu ražošanai. Ingu urdīja ziņkāre, kā top ledenes, bet, kad par šo procesu radās kāda nojēga, dzima doma tās pašai pagatavot. Izdevās labi. Tas iedrošināja sākto turpināt. Tagad SIA “Karameļu darbnīca” jau pusotru gadu dara saldāku mūsu dzīvi, piedāvājot 20 veidu krāsainas ledenes. Tās ir roku darbs, izmantojot oriģinālas receptes.

Atveldzējies ar ledus tēju
Karstā laikā daudz jādzer, bet ne vienmēr gribas ūdeni. Ja parastais ūdens apnicis, to var aromatizēt ar citrona vai apelsīna šķēlītēm, piparmētras zariņu vai svaigām ogām. Pat gurķis maina ūdens garšu. Karstā laikā atspirdzina ledus tēja, un pievienoto saldvielu dēļ tā ir īsts enerģijas lādiņš. Tradicionāli šo dzērienu gatavo no melnās tējas, bet var izmantot jebkuru, kas garšo. Piedāvājam 5 gardas ledus tējas receptes.

Sāp vēders. Kas vainas?
Kuram gan kādreiz nav iesāpējies vēders! Nereti šo problēmu izraisa stress vai pārmaiņas uzturā un tā ātri pāriet, taču dažkārt sāpes var būt bīstamas veselībai un dzīvībai. Kam jāpievērš uzmanība?
Kā stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs, docents Aleksejs Derovs, līdz 30% stacionāra pacientu vajadzīga nopietna, arī ķirurģiska ārstēšana. Šo slimību skaitā ir apendicīts, zarnu necaurejamība, čūlas plīsums, divertikulīts – resnās zarnas kabatiņu iekaisums.
Jāatceras, ka sāpes vēderā var izraisīt ne tikai gremošanas sistēmas kaites, bet arī, piemēram, sirds un asinsvadu slimības, ginekoloģiskas problēmas. Lai noteiktu diagnozi, ārstam jāzina sāpju lokalizācijas vieta, ilgums, kur tās sākušās, vai izstaro un pārvietojas uz citu vietu.

 

LA.lv