×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
24. janvāris, 2016
Drukāt

“Praktiskais Latvietis” 25.01.2016.

pl25012016

abonet_pogapirkt_poga

 

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Uzturlīdzekļi no šķirtā vīra
“Vai no šķirtā vīra var piedzīt līdzekļus veselības uzlabošanai un labklājības izlīdzināšanai? Kā to izdarīt, un kādi dokumenti nepieciešami?” jautā Terēze no Rēzeknes.
Civillikuma 80. pants paredz: šķirot laulību vai pēc laulības šķiršanas bijušais laulātais var prasīt līdzekļus no otra bijušā laulātā samērā ar viņa mantas stāvokli iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai. Šādas prasības izskata tiesa.
Primārais faktors, kas obligāti jānorāda iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanas prasībā, ir prasītāja resursu trūkums, lai nodrošinātu sev pienācīgu labklājības līmeni, no vienas puses, un atbildētāja spējas nodrošināt šīs vajadzības, no otras puses.

Gribam citu pārvaldnieku
Kā rīkoties, ja daudzdzīvokļu nama iedzīvotāji nav apmierināti ar pārvaldnieka darbu un vēlas noslēgt līgumu ar citu personu? Vai kāds likums vai noteikumi paredz konkrētus pārvaldnieka pienākumus?
Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā ierakstīts, ka pārvaldniekam uzdevuma apjomu, tā izpildes noteikumus un kārtību nosaka pārvaldīšanas līgums. Dzīvokļu īpašnieki šo līgumu slēdz saskaņā ar dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, kas pieņemts Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā. Pēc noslēgšanas tas ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam.
Pārvaldnieka pienākums ir ievērot dzīvojamo māju pārvaldīšanu regulējošo un citu normatīvo aktu prasības, kā arī likumā definētos pārvaldīšanas principus. Kādus? Par tiem publikācijā žurnālā “Praktiskais Latvietis”.

Kā notīrīt eļļas krāsu
Sienas ir grubuļainas un krāsotas ar eļļas krāsu, kas jādabū nost, jo saimnieki grib līmēt tapetes. Kā rīkoties?
Likvidēt eļļas krāsu ir ķēpīgs darbs. Paņēmienu daudz, katram savas priekšrocības un neērtības, arī izmaksas ir visai atšķirīgas. Izvēle atkarīga no virsmas platības un tā, kas atrodas zem augšējā slāņa. Krāsas noņemšanai var izmantot gan speciālo ķīmiju, gan celtniecības fēnu, gan stūra slīpmašīnu (fleksi) ar piemērotiem diskiem. Par katru no šīm metodēm var uzzināt rakstā.

Paletes apdarei un mēbelēm
Simt koka palešu, un telpai ir gan apšūtas sienas, gan mēbeles. Tik oriģinālu risinājumu radis viens no studijas “Bluķis” saimniekiem Jānis Ārgalis. Ieejot no ārskata necilā ēkā, nonāc absolūti citā pasaulē. Smaržo koks, ir silti un omulīgi. Burvīga gaisotne, ko spēj radīt prasmīgi izmantots dabiskais materiāls.
Pirms vairāk nekā gada arhitekti Jānis un Anda Ārgaļi meklēja plašākas telpas birojam. Apskatot gadsimtu senu vienstāva ēku Avotu ielā netālu no Rīgas centra, sapratuši, ka tā ir īstā, jo pietiktu vietas birojam un darbnīcai, varētu iekārtot arī veikalu–studiju. Kaut gan telpas bijušas diezgan bēdīgā stāvoklī, Jānis nav kritis izmisumā, jo, kā pats atzīst, ja rokas ir īstajā vietā un darbs nebaida, ieguldot minimālus līdzekļus, iespējams daudz paveikt.
Iekštelpās vajadzēja līdzināt sienas. Tās varēja apšūt ar riģipsi, bet šis variants mūs neapmierināja, jo nevēlējāmies izmantot tik bezpersonisku materiālu. Tad galvā iešāvās doma, ka derētu koka paletes. Ap simt kvadrātmetru plašajā telpā ar tām var izvērsties, – stāsta arhitekts.

Lai kājas vienmēr sausas
Pilsētā uz ielām sāls izkausējis sniegu, slapjā putra samērcē zābakus un pēc nožūšanas atstāj neglītus plankumus uz tiem. Kā pasargāt apavus, lai tie nesamirkst? Šoreiz izmēģinām dažādus apavu impregnētājus, kuru ražotāji sola teju nanoefektu – pilnvērtīgu mitruma atgrūšanu.
Impregnēt nozīmē izsmidzināt speciālu līdzekli, kas nožūstot veido ūdeni, dubļus atgrūdošu slāni un neļauj apaviem samirkt. Kurpnieki šo procedūru iesaka izmantot visu veidu apaviem, izņemot tos, kas gatavoti no lakādas. Impregnētāju pirmoreiz uzklāj pēc apavu iegādes un ļauj tam vismaz diennakti iedarboties. Pirms došanās laukā izsmidzināt nav jēgas, jo līdzeklim jānožūst un uz virsmas jāizveido aizsargkārta, kas atgrūž mitrumu. Instrukcijās teikts, ka impregnētāji aizver ādas poras, tādējādi neļaujot iekļūt mitrumam, kā arī pabaro to, tāpēc apavi kalpo ilgāk. Kā tas ir praksē?

Sinepes piešķir asumiņu
Sinepes galvenokārt asociējas ar krēmveida masu burciņā, bet, lai piešķirtu ēdienam mazliet asumiņa, izteiksmīgāku garšu un patīkamu smaržu, var izmantot dažādas sinepju sēkliņas.
Veikalos piedāvā trīs veidu sinepju sēkliņas – baltās vai dzeltenās, brūnās un melnās, kuras ievērojami atšķiras pēc stipruma un garšas. Visasākās, teju dedzinošās ir melnās, bet brūnajām ir tikai 70% no melno sinepju asuma. Lielākoties gan tikai speciālists zina, kuras ir brūnās un melnās, un arī tirgū tās bieži vien tiek jauktas. Kā atšķirt? Tieši pēc stipruma: ja ēdienam pievienotās sinepju sēklas nerada asu, mazliet rūgtenu, dedzinošu garšu, visticamāk, tās ir brūnās.

Kuras īstās klepus zāles
Kad piemeties klepus, daudzi gaida, ka tas pāries pats no sevis. Citi dodas uz aptieku, taču ne vienmēr iegādājas piemērotas zāles. Kā pareizi jārīkojas?
Kad esam saaukstējušies, uzreiz nevajadzētu lietot temperatūru pazeminošus līdzekļus un doties uz darbu. Lai organisms spētu cīnīties ar infekciju un veidot antivielas pret vīrusiem, nepieciešama paaugstināta temperatūra. Samazināt vajadzētu tikai tad, ja tā pacēlusies virs +38 oC, – uzsver medicīnas sabiedrības “ARS” terapeite Sandra Černišova.
Ja nav saaukstēšanās simptomu, bet moka klepus, iespējams, to izraisījis telpu sausais gaiss. Izžuvusi gļotāda pastiprināti jūt jebkuru kairinājumu. Šajā gadījumā jāsteidz pirkt nevis klepus zāles, bet gan gaisa mitrinātāju.
Ja klepus ilgst jau mēnesi, jānoskaidro, kas organismā to izraisa. Viens no biežākajiem pastāvīgas problēmas cēloņiem ir kuņģa atvilnis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+