“Praktiskais Latvietis” 26.10.2015. 0

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Bērna viedoklis, ja vecāki šķiras
“Gatavojos šķirt laulību. Strīdu par mantu mums nav, taču vīrs vēlas panākt, lai deviņgadīgais dēls dzīvotu kopā ar viņu, bet meita, kurai ir 13 gadu, – ar mani. Viņš tagad speciāli lutina dēlu, lai zēns tiesā to apstiprinātu. Kā tiesās parasti lemj par atsevišķas aizgādības noteikšanu bērnam?” jautā Alise no Liepājas.
Juriste Kristīne Krēsliņa skaidro: Civillikums nosaka, ka līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Ja māte un tēvs dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās tik un tā, taču bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas, pie kura bērns dzīvo. Šāda aizgādība beidzas, ja, pamatojoties uz mātes un tēva vienošanos vai tiesas nolēmumu, tiek nodibināta viena vecāka atsevišķa aizgādība. Šādam vecākam ir visas no aizgādības izrietošās tiesības un pienākumi.
Civillikums arī paredz, ka bērnam ir tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar jebkuru no vecākiem, brāļiem, māsām un vecvecākiem, kā arī citiem cilvēkiem, ar kuriem viņš ilgu laiku dzīvojis nedalītā saimniecībā. Protams, ja vien šāda saskarsme atbilst bērna interesēm.
Rakstā uzzināsiet, kā tiek noskaidrots bērna viedoklis atbilstīgi viņa vecuma un brieduma pakāpei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īsta manta
Kurzemniece Ingrīda Jēkabsone cep tik garšīgas plātsmaizes, ruletes, pīrāgus, sklandraušus, tortes un saldskābmaizi, ka bieži vien viss rīta cepiens stundas laikā tirgū ir pārdots. Kā viņai tik labi sanāk? Omulīgā un enerģiskā cepēja, atbildot uz šo jautājumu, smej, ka veiksmes formula ir pavisam vienkārša. Viņa cepot tādu maizi, raušus un kūkas, kādi pašai garšo. Izmantojot vietējos pārtikas produktus, kuru izcelsmi viņa zina, turklāt izraugoties treknu krējumu, pienu un biezpienu, kā arī augstākās kvalitātes miltus.
Tagad cilvēkiem ir pārgājusi kāre pēc tortēm, ko klāj koši zila vai jēli rozā glazūra ar ķīmiskajām krāsvielām. Grib īstu mantu un pazīstamas garšas, riktīgus raušus un maizi. Atgriežas pie pamatvērtībām, pie saknēm, – pārliecināta ir mājražošanas uzņēmuma “Bumbuļmaize” īpašniece.
Neviens īpaši neesot mācījis, kā jādara, prasme vairojusies, vismaz pārdesmit gadu cepot plātsmaizes un pīrāgus savējiem. Ingrīdai ir kupla ģimene, abi ar vīru izaudzinājuši gan savus, gan audžubērnus, tagad ir kupls mazbērnu pulciņš.
Kad pirms neilga laika aizgājusi no darba Alsungas bērnunamā, nolēmusi pievērsties mājražošanai. Lai būtu bagātīgāks sortiments, ko piedāvāt pircējiem, sākusi cept arī saldskābmaizi. Tad bijis dibināts iemesls iekurt maizes krāsni, kurā jebkas izcepas garšīgāks nekā gāzes vai elektriskās plīts cepeškrāsnī. – Viss ir dzīvs! – saka alsundzniece.

Velosipēds… zeķē?
Privātmājā divritenim atradīsies vieta garāžā, taču kur velosipēdu lai liek daudzdzīvokļu mājā? Kāpņutelpā atstāt nav droši, pat pieslēgtu pie apkures radiatora, kāpņu margām, jo zagļi prot slēdzenes pārkniebt vai pārzāģēt, arī kaimiņiem var būt iebildumi. Divriteni var glabāt uz balkona vai lodžijas, taču arī tā nav droša vieta, turklāt nav parocīgi riteni stiept cauri visam dzīvoklim.
Divriteni visērtāk būtu novietot priekšnamā, ja tajā ir pietiekami daudz vietas un ģimenē ir tikai viens velosipēds. Bet, lai riteņi nesmērētu grīdu, ērtāk to pakarināt pie sienas, izmantojot speciālus statīvus. Rīdzinieks Oskars Mickevičs piedāvā interesantu risinājumu – velozeķi.

Svaigas sēnes ne tikai rudenī
Interese par šitakes sēņu audzēšanu pašu vajadzībām atkal pieaug. Vienīgā mācību saimniecība Baltijā, kur ikviens var apgūt sēņkopības knifus, ir zemnieku saimniecība “Šita & Ke” Alojas novadā. Tās īpašnieks, diplomēts mežsaimnieks Imants Urpens augstvērtīgo sēņu audzēšanu turpina attīstīt jau vairākus gadus un ir šai nodarbei azartiski pieķēries – pašlaik viņa privātajā mežā aiz Ungurpils no lapu koku baļķīšiem izveidota iespaidīga sēņu audzētava pusotra hektāra platībā.
Saimniecībā svaigas sēnes iegūst visu gadu neatkarīgi no sezonas. Audzētavā sēņu kokiem augļķermeņi sāk veidoties maija beigās un turpina to līdz oktobra beigām, novembrim. Lai pagarinātu ražas sezonu, ziemā sēņkopis šitakes audzē telpās, t.i., privātmājas pirtiņā, tāpēc no meža uz pilsētu mašīnas piekabē regulāri tiek vesti uzpotētie baļķīši.

Atšķirīgā piparu pasaule
Pipari ir viena no populārākajām garšvielām, vien jāzina, kurus – melnos, zaļos, rozā vai baltos – izvēlēties. Piemēram, ja melnie pipari dedzina kuņģi, ieteicams ņemt garos melnos piparus, savukārt zaļie ir daudz maigāki par melnajiem un baltajiem, bet ar rozā pipariem nevajag aizrauties, jo lielās devās tie var kaitēt. Meistarīgi pievienojot dažādus piparus, ēdiens garšos atšķirīgi. Kurus piparus pievienot desertiem, kurus cūkgaļai, bet kurus zivīm?

Reklāma
Reklāma

Pareizs pēdas nospiedums kopš mazotnes
Ja plakano pēdu laikus nepamana un neārstē, pusaudžu gados sāp ceļgali, vēlāk ir uz priekšu saliekta mugura, jo sāpes kājās tiek kompensētas, lielāku slodzi pārliekot uz muguru. Ja bērnam kopš bērnības ir pareizi piemeklēti apavi, tas novērš daudzas kāju un muguras attīstības problēmas. Lai noteiktu, vai ir plakanā pēda, nav uzreiz jādodas pie speciālista. Mazuli var ar slapjām, basām kājām palaist pastaigāties pa tīru, sausu grīdu un skatīties: ja atstātie pēdas zīmējumi ir bez izliekumiem, ir aizdomas par plakano pēdu. Par to liecina arī vienā pusē vairāk nodilusi kurpes zole. Uzmanība tam jāpievērš jau kopš mazuļa divu gadu vecuma. Aizdomu gadījumā jādodas pie bērnu ķirurga, kurš ir tiešās pieejamības speciālists un kura apmeklējumam nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums, turklāt patlaban tas ir valsts apmaksāts pakalpojums.

Dziedinošie dūrieni
Kad ārstēšana īsti nav līdzējusi, nereti mēdz ieteikt adatu terapiju. Taču, ja līdz šim apmeklēti tikai klasiskās medicīnas speciālisti, rodas daudz jautājumu. Kad šo metodi izmantot vismērķtiecīgāk? Vai procedūras būs sāpīgas? Vai tās iespējams savienot ar tradicionālo ārstēšanu?
Adatu terapijas pamatā ir teorija, ka organisms ir vienots veselums. Sakārtojot to kopumā, veselības stāvoklis uzlabojas pat specifisku un smagu saslimšanu gadījumā, tomēr tā nav panaceja, kas palīdz vienmēr un ikvienam. Tāpat kā jebkurā ārstēšanas procesā, svarīga ir pacienta motivācija izveseļoties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.