×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
27. jūlijs, 2015
Drukāt

“Praktiskais Latvietis” 27.07.2015.

pl27-72015

abonet_pogapirkt_poga

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Bērni vecāku attiecību krustugunīs
Kas jāzina, ja gatavojaties šķirt laulību un ģimenē ir bērni? “Vīram ir savs uzņēmums, es strādāju valsts iestādē, un mana alga nav liela. Viņš draud, ka atņems man bērnus, jo es nevarēšot viņus uzturēt. Vai tiešām algas lielums varētu būt izšķirīgais nosacījums, tiesai lemjot, pie kura no vecākiem atstāt bērnus?” jautā lasītāja Anita no Rīgas.
Saskaņā ar Civillikuma 77. pantu tiesa laulību nešķir, ja laulātie nav vienojušies par kopīgo nepilngadīgo bērnu aizgādību, saskarsmes tiesībām, bērnu uzturlīdzekļiem, kopīgās mantas sadali vai attiecīgas prasības nav izšķirtas pirms laulības šķiršanas un netiek celtas kopā ar prasību par laulības šķiršanu. Arī notārs laulību nešķir, ja laulātie nav apliecinājuši, ka laulība ir izirusi, un nav vienojušies par iepriekš minētajiem nosacījumiem.
Spriežot pēc vēstules, ģimenē pastāv problēma: viens vēlas šķirties, bet otrs – ne. Tāpat ir dažādi viedokļi par to, pie kura no vecākiem pēc šķiršanās jādzīvo bērniem. Diemžēl strīdu karstumā vecāki bieži nepadomā, kā šajā situācijā jūtas bērni. Kādi ir risinājumi?

Regresa prasība

“Pirms kāda laika iekļuvu avārijā, bet mana automašīna bija apdrošināta, bet saņēmu apdrošināšanas kompānijas paziņojumu par pietiekami lielas summas piedziņu regresa kārtībā. Ko nozīmē regresa prasība? Kādos likumos tā ir paredzēta, un kāpēc apdrošinātāji man sūta šādu vēstuli?” jautā Andris no Saulkrastiem.
Regresa prasība ir kreditora prasījums pret parādnieku atmaksāt viņam naudu, ko kreditors kaut kāda iemesla dēļ samaksājis parādnieka vietā. Tā var rasties dažādos gadījumos. Piemēram, Civillikuma 1686. pants paredz, ka kopparādnieks, kas kreditoram atmaksājis visu parādu viens pats, var prasīt no pārējiem atbilstīgu atlīdzību. Civillikuma 1068. pants savukārt nosaka: ja kāds no kopīpašniekiem izdara kopīpašuma priekšmetā tādas pārmaiņas, ko prasījusi nepieciešama vajadzība, piemēram, salabo tekošu jumtu, viņam ir tiesības prasīt no pārējiem kopīpašniekiem, lai tie samērīgi atlīdzina viņa izdoto naudas summu līdz ar procentiem. Regresa prasījuma tiesības ir paredzētas arī citos likumos.

Rotaļu laukumu šarms

Kā ierīkot atrakciju laukumu bērniem un tur iebūvēt trenažieri?
Pirmkārt, apzinot lietu kārtību un ieklausoties arī bērnu vēlmēs, kļūst skaidrs, ka tikai mazākajiem pagaidām pietiek ar smilšu kasti, lielākiem jau vajadzīgs specifisks aprīkojums (minimālā programma – mājiņa ar slidkalniņu, šūpoles, vingrošanas siena). Otrkārt,  ir vajadzīgi materiāli (smiltis, mulča, gumijas flīzes) apbūvētās teritorijas iekārtošanai. Drošībai līdzekļus nedrīkst žēlot! Treškārt, noteikti vajadzīgs kaut vai aptuvens laukuma projekts, jo katrai iekārtai nepieciešama sava drošības zona jeb dzīves telpa, lai brīvi varētu piekļūt un droši ekspluatēt, lai, piemēram, puika šūpolēs netraucētu meitenītei smilšu kastē.

Ir bezgala daudz nianšu, kas saimniekam pat prātā nevar ienākt, piemēram, par bērnu laukumu novietojumu zemesgabalā (paēnā, tālāk no ielas), par to zonējumu (mazākie bērni atsevišķi no lielākajiem), un ir arī pavisam konkrētas prasības, kas  izvirzītas normatīvajos dokumentos. Par to visu publikācijā žurnālā “Praktiskais Latvietis”.

Uz “Āriņiem” pēc pēriena

Gulbenes novada “Āriņu” mājās “Pirtslietu darbnīcas” saimniecei Līgai Endei-Griķei vasara ir karstākais darba laiks. Jāpaspēj gan sasiet slotiņas, gan  pielikt savu roku lauku sētā, gan uzņemt ciemiņus, kas atbraukuši pēc pēriena.
Nelielās pirtiņas priekštelpā izkārtās slotiņas smaržodamas gaida, kad tiks pie darba. Visplašākajā klāstā ir universālās, no divus trīs gadus veciem bērziem sietās, ar kurām var pērt gan dāmas, gan kungus un bērnus. Pavasarī tās top pašas pirmās. Saimnieces krājumos allaž ir attīrošās apses slotiņas, kas palīdz atbrīvoties no uzkrātajām negācijām. Tām tāpat der izvēlēties trīsgadīgus kociņus, jo jaunie dzinumi izžūstot kļūst melni. Protams, ir tradicionālās liepu slotiņas sievietēm un ozolu – vīriešiem. Dažādībai ik vasaru tiek izmantots arī alksnis un lazda. Pērienu parasti beidz ar pīlādža slotu, vienlaikus uzliekot ciemiņam aizsardzību pret visu ļauno.

Vēnām labvēlīgs ceļojums

Kāju vēnas paplašinās lielākoties cilvēkiem, kuri ikdienā ilgstoši stāv kājās vai sēž. Bet vasaras karstums vai tāli ceļojumi asinsriti apgrūtina daudziem.
Vēnas ir asinsvadi, kuru diametrs ir lielāks nekā artērijām, tāpēc spiediens, ar kādu asinis plūst uz sirdi, ir mazāks. Kājās šo tecējumu pret kalnu gluži kā sūknis nodrošina galvenokārt apakšstilbu muskuļu darbība. Uz asiņu plūsmu iedarbojas arī gravitācijas spēks, tāpēc īpaši vārstuļi vēnās gādā, lai plūdums ir tikai vienā virzienā. Ja vārstuļi nedarbojas, kā nākas, vai vēnu sieniņas zaudējušas elastību, vēnu slimības uzreiz nav pamanāmas, par tām vēsta tikai slikta pašsajūta – nogurušas un pietūkušas kājas, ikros iemetusies sāpe.
– Lai veicinātu atteci, amerikāņi kājas mēdz uzstutēt augstāk par sirds līmeni, – skaidro klīnikas “Premium Medical” asinsvadu ķirurgs Ilmārs Pastars.

Nemierīgo kāju sindroms

Nemierīgo kāju sindroms nozīmē to, ka cilvēkam rodas nekontrolējama vēlme kustināt kājas, jo tajās ir nepatīkamas sajūtas, kuras kustību laikā mazinās vai pāriet. Šīs pazīmes izpaužas galvenokārt kājās un traucē naktīs, bet var būt arī rokās vai citās ķermeņa daļās.
Kā stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas nodaļas vadītājs asociētais profesors Guntis Karelis, pacienti šajā gadījumā sūdzas par tirpšanu, sāpēm, dedzināšanu un citām nepatīkamām sajūtām, ko dažkārt pat grūti aprakstīt.

Ugunspuķes tēja

“Lasīju par ugunspuķes tējas (to dēvē arī par Ivan čaj) ārstnieciskajām īpašībām. Pastāstiet, lūdzu, kā pareizi ievākt drogas!” rosina žurnāla lasītāji.
Pareizi sagatavotā fermentētajā ugunspuķes tējā nav kofeīna, toties ir papilnam dzelzs (2,4 mg 100 g produkta) un tikpat daudz C vitamīna kā upenēs. Tā normalizē zarnu trakta darbību, attīra, labi noder pret saaukstēšanos un paaugstinātu temperatūru. Vēl būtiskāk – šī tēja palielina tonusu un dod spēku, vienlaikus noņem spriedzi un iedarbojas nomierinoši, it sevišķi, ja vakarā grūti iemigt.
Tēju gatavo no šaurlapu ugunspuķes (Chamerion angustifolium) lapām, tā ir ļoti populāra Krievijā. Recepte saglabājusies no seniem laikiem, kad šajā reģionā vēl neko nezināja par siltzemju melnajām un zaļajām tējām. Lai gan sākumā šķiet, ka vairāku dienu garumā gatavot tēju ir sarežģīti, recepte ir vienkārša un neaizņem tik daudz laika.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+