×
Mobilā versija
Brīdinājums +8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
29. jūnijs, 2014
Drukāt

“Praktiskais Latvietis” 30.06.2014.

pl30062014

abonet_pogapirkt_poga

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Jaunības sapņu piepildījums
Agritas un Ināra Grundštoku audzētās zemenes ir vienas no pirmajām Latvijas ogām Rīgas Centrāltirgū. Viņu truši izstādēs gūst godalgas. Pirms dažiem gadiem enerģiskie Talsu novada zemnieki pievērsušies Romanovas šķirnes aitu audzēšanai. Grundštokiem ir vēl daudz citu skaistu ieceru, bet par tām viņi pagaidām runā piesardzīgi…

Galvas reiboņi. Vai viltus trauksme?
Katram ir savs priekšstats par reiboni. Taču tā ir nevis slimība, bet gan tikai viena no pazīmēm. Par ko tieši tas liecina, jālemj ārstiem, tomēr šo to der zināt arī pārējiem.

Troksnis no… nekurienes
Ārsti to sauc par tinītu jeb tinnitus, bet pārējiem tā ir neizskaidrojama šalkšana, sīkšana, dunēšana, dūkšana, džinkstēšana un citi trokšņi ausīs. Iespējams, katram ausīs bijuši īslaicīgi trokšņi – dažas sekundes vai dažas minūtes. Tas bieži notiek pēc ilgstoša skaļa trokšņa (skaļas mūzikas klausīšanās ar austiņām, diskotēkas, rokkoncerti) vai pēkšņi radītas skaļas skaņas apkārtējā vidē, jo tiek bojātas iekšējās auss matiņšūnas, ko iekustina uztverto viļņu svārstības. Savukārt uztvertie nervu impulsi pa dzirdes nervu nonāk galvas smadzenēs un pēc apstrādes pārvēršas par toņiem. Normālos apstākļos skaņa ir pazīstama un mums saprotama, bet, ja auss matiņšūnas ir bojātas, tās uztveram kā troksni no… nekurienes. Kāpēc šādos gadījumos būtu svarīgi vērsties pie ārsta.

Kā pārkrāsot iemīļoto kleitu
Kvalitatīvu audumu krāsu piedāvājums Latvijā nav visai plašs, jo samazinājies pieprasījums – cilvēki vairs tik ļoti neaizraujas ar krāsošanu un batikošanu. Izmēģinot dažādas krāsas, nekad nevar zināt, kāds būs rezultāts. Reizēm tas ir pat labāks, nekā gaidīts, bet reizēm ir pilnīga izgāšanās – nevienmērīgi nokrāsots audums, pārāk tumšs vai gaišs tonis. Tas lielākoties tāpēc, ka trūkst zināšanu par krāsošanu, nereti vainojama paša auduma vai krāsas kvalitāte. Tāpēc šoreiz eksperimentējam, kā nokrāsot audumu vēlamajā tonī.

Izcilas dārza karalienes
Pasaules selekcionāri un audzētāji ir izveidojuši patiešām izcilu šķirņu rozes. Tās ir gan bagātīgi ziedošas, gan izturīgas pret slimībām (sevišķi tumšplankumainību un miltrasu), tāpēc nav jāmiglo ar augu aizsardzības līdzekļiem. Jaunās rozes daudz nebēdā par krasām diennakts temperatūras svārstībām. Savam kopējam šīs dārza karalienes nesagādās raizes, tāpēc stādus droši var iegādāties arī dārznieks iesācējs. Iepazīstinām ar jaunākajām šķirnēm.

Kāds labums no sēnēm?
Sēnes ir vērtīgs uztura produkts, kura sastāvs ir ne tikai veselīgs, bet dažkārt, mērķtiecīgi lietojot, var būt arī ārstniecisks. Piemēram, gan cepurīšu, gan kātiņu šūnās atrodas polisaharīdi un polimēri, kas stimulē organisma dabiskās aizsargspējas. Imunoloģiskais efekts ir izteiktākā sēņu ārstnieciskā īpašība, kuras dēļ daudziem onkoloģiskajiem slimniekiem ir labi zināmi melnās bērza piepes jeb čagas preparāti.
Kurām sēnēm piemīt ārstnieciskas īpašības?

Atvēsinošie smūtiji
Smūtiji mūsu ēdienkartē parādījušies tikai nesen. Patiesībā tie paši kokteiļi vien ir, tikai biezāki, pagatavoti lielākoties no svaigām ogām un augļiem. Tiem parasti pievieno sīrupu, medu un ledusgabaliņus. Šo kokteiļu apzīmējums radies Amerikā, kur tie kļuva populāri jau tālajos sešdesmitajos. Karstajā laikā smūtiji ir kā radīti, lai atveldzētos, – spirdzinoši, atvēsinoši un nedaudz barojoši, kā ļoti viegla maltīte. Piedāvājam iedvesmai vairākas saldo un vienu sāļā smūtija recepti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+