“Praktiskais Latvietis” 31.08.2015. 0

“PRAKTISKAIS LATVIETIS” – ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM!

Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Praktisks padomdevējs katram un ikvienam. Padomi, ieteikumi un atbildes uz visiem lasītāju jautājumiem. Juristu, ekonomistu, ārstu, kulināru, dārzkopības speciālistu, celtniecības ekspertu un interjeristu konsultācijas.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

JAUNĀKAJĀ “PRAKTISKĀ LATVIEŠA” NUMURĀ

Aizgādības pārtraukšana
“Man ir konflikts ar mūsu nepilngadīgā bērna tēvu, ar kuru līdz šim dzīvoju kopā, taču oficiāli laulību neesam reģistrējuši. Kad padzinu viņu no dzīvokļa un vairs nedevu naudu, vīrietis draudēja atņemt man aprūpes tiesības uz bērnu, jo es neesot normāla un tāpēc nevarot audzināt dēlu. Kādos gadījumos var atņemt aprūpes tiesības? Vai tās iespējams atjaunot?” vēstulē žurnāla “Praktiskais Latvietis” redakcijai raksta Elīna no Garkalnes novada.
Civillikuma 177. pants nosaka, ka aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu, kā arī pārstāvēt viņu personiskajās un mantiskajās attiecībās līdz pilngadības sasniegšanai. Par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu vai atjaunošanu vecākiem lemj bāriņtiesa, kuras darbības teritorijā ir deklarēta mātes un tēva dzīvesvieta. Ja vecākiem nav deklarētās dzīvesvietas, šādus lēmumus pieņem bāriņtiesa, kuras darbības teritorijā viņi faktiski dzīvo. Plašāks skaidrojums žurnālā “Praktiskais Latvietis”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai kanalizācijas ierobežošana ir izeja?
Kā rīkoties, ja mājā dažu dzīvokļu īpašnieki par komunālajiem pakalpojumiem un apsaimniekošanu ir parādā prāvas summas? Izrādās, nemaksātājiem var atslēgt kanalizāciju.
Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Apsaimniekošanas pārvaldes priekšnieka p.i. Inese Vorkule skaidro, ka pārtraukt vai ierobežot sniegt ūdens un kanalizācijas pakalpojumus drīkst tikai tad, ja netiek traucēta šo pakalpojumu sniegšana citiem lietotājiem daudzdzīvokļu mājā. Šāds lēmums jāpieņem mājas dzīvokļu īpašniekiem ar balsu vairākumu (50% plus viena balss).
Mūsdienu tehnoloģijas ļauj pilnībā vai daļēji atslēgt kanalizāciju konkrētam dzīvoklim, nesagādājot neērtības pārējiem mājas iemītniekiem. SIA “Reditus GS” valdes loceklis Andrejs Grigorenko informē, ka Rīgā kopš 2014. gada tas darīts aptuveni 40 daudzdzīvokļu namos. “Rīgas namu pārvaldnieks” šādu pakalpojumu nepasūta, taču to izmanto dzīvokļu īpašnieku biedrības un kooperatīvi.

Krāsaini burkāni
Lai gan Latvijā visvairāk audzē oranžos burkānus dažādās krāsas intensitātēs, tie var būt arī violeti, dzelteni, balti, sarkani un pat melni. Baltie burkāni nesatur pigmentus, bet tajos ir daudz citu veselībai noderīgu vielu. Senajām balto burkānu šķirnēm, kuru dzimtene ir Afganistāna, Irāna, Pakistāna, raksturīga rūgtena piegarša, šķiedrainums, tāpēc bieži uzskata, ka tie ir lopbarības burkāni. Pārtikas burkānu šķirnei ‘White Satin’ šie trūkumi nepiemīt – saknes ir pievilcīgas un garšas ziņā neatšķiras no parastajām šķirnēm. Agronoms Māris Grīnvalds skaidro, ka dzeltenie burkāni ir speciāli radīti plova pagatavošanai. Ar ko krāsainie burkāni atšķiras no tik ierastajiem oranžajiem?

Vietējo eļļu vērtība
Rapšu, linsēklu un kaņepju eļļa, veselas un smalcinātas linsēklas, kaņepju pavalgs… Vietējo eļļas augu vērtība vairs nav jāpierāda.
Katrai nācijai ir īpaši līdzekļi, lai pāragri nenovecotu vai nesaslimtu. Latvieši kopš senseniem laikiem lietojuši linsēklu eļļu, un ārsti arī mūsdienās iesaka 1–3 ēdamkarotes pievienot maltītei. Rapšu eļļa ir ne vien pārtikas produkts, bet arī lielisks uztura bagātinātājs. Bet kaņepju eļļā ir aptuveni 80% dažādu nepiesātināto taukskābju – krietni vairāk nekā citās augu izcelsmes eļļās. Vietējās eļļas tiek lietotas ne tikai pārtikā, bet arī veselībai un skaistumkopšanā.

Implants zaudēta zoba vietā
Ja gadījies zaudēt zobu, kam blakus ir veseli kaimiņi, protezējot vislabāk ir ievietot implantu, jo tad apkārtējos nevajadzēs slīpēt, kā, piemēram, liekot tiltu un tādējādi saīsinot zobu mūžu.
Implantēšana ir vismodernākais protezēšanas veids, kad žokļa kaulā ieskrūvē skrūvi, uz kuras stiprina kroni, plati vai tiltu atkarībā no tā, kuri zobi zaudēti, un pacienta rocības. Tā kā implanti ir gatavoti no titāna oksīda, aplami ir uzskatīt, ka organisms tos varētu nepieņemt.
Pirms implanta ievietošanas jāveic rentgens, lai izvērtētu žokļa kaula platumu, biezumu un augstumu, kā arī tuvumā esošos deguna blakusdobumus un citus anatomiskus veidojumus. Dažkārt pietiek ar ortopantomogrammu jeb panorāmas rentgenu – izmeklējumu, kurš dod iespēju aplūkot uzreiz visu mutes dobumu, taču lielākoties nepieciešams izvērtēt niansētāk, uzņemot rentgena attēlu trīs dimensijās (3D).

Reklāma
Reklāma

Vasaras garšas pudelē
Pīlādžu rudie, aveņu sārtie un melleņu melnie sāni piespiedušies vēsajam pudeles stiklam. Kurmju ģimenes mājās Cēsu pusē ogas nesteidzīgi pārtop spēcinošos uzlējumos, ko baudīt drēgnos ziemas vakaros. Viss pašu – gan ogas lasītas, gan spirts uzlējumam gatavots. Šāda manta, saprātīgi lietota, ir zāļu tiesas vērta, pārliecinājušies saimnieki. Dažādus uzlējumus gatavojot, tiek ieguldīts tik daudz darba un līdzekļu, ka šādus dzērienus gribas baudīt lēnām, secina tēvs un dēls – Guntis un Mārtiņš Kurmji. Ar šādu mantu nekāda žūpošana nesanāk. Lai viss būtu, kā nākas, saņemtas mājražotājiem vajadzīgās atļaujas attiecībā uz akcīzes precēm, jo šoziem plānots produkciju piedāvāt arī tirdzniecībā un restorāniem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.