×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. janvāris, 2015
Drukāt

Praktiski ieteikumi, kā mājās tērēt mazāk elektrības (Infografika) (7)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Gandrīz katrs piektais jeb 17% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka taupīt energoresursus ir pārāk sarežģīti, atklāj Samsung dzīvesstila indekss LIVING Smart. Tomēr vairāk nekā puse respondentu vēlētos samazināt energoresursu patēriņu mājās. Lai sāktu gudrāk saimniekot jau šodien, “Samsung Electronics Baltics” un “Latvenergo” Energoefektivitātes centra speciālisti iesaka dažus vienkāršus un praktiskus padomus.

“Pirmie gudras saimniekošanas soļi nav grūti – atliek nedaudz mainīt savus ikdienas paradumus un vēlreiz pārdomāt, vai tik pierastas lietas kā ledusskapja temperatūra vai veļas mazgāšanas režīms ir izvēlētas pareizi. Pagaidām kaimiņvalstis ir mums krietni priekšā – tur energoefektivitāte kā paradums ir pusei iedzīvotāju, kamēr mums tikai 27%, taču to ir iespējams mainīt, lai dzīvotu gan sev, gan videi draudzīgāk,” stāsta “Samsung Electronics Baltics” korporatīvās komunikācijas vadītāja Iveta Bojāre.

Izslēdz lieko

Tādi paradumi kā izslēgt gaismu, izejot no mājas vai telpas, ir dabiski kļuvuši par ikdienas daļu – 9 no 10 taupītājiem to dara diendienā. Turpretī izslēgt sadzīves tehniku atceras tikai 67%, bet atvienot no strāvas liekās ierīces – 66% aptaujāto. Lai ērti izslēgtu tehniku, var izmantot pagarinātāju ar slēdzi, kas ļauj vienkārši atvienot no strāvas visas tam pieslēgtās ierīces. Tāpat nav ieteicams atstāt tādas ierīces kā televizors un dators gaidīšanas režīmā, jo arī tā tās patērē nedaudz elektrības.

Izmanto dienasgaismu

Ne vienmēr telpā nepieciešams spilgts apgaismojums. Apdomājot gudras saimniekošanas iespējas, 38% aptaujāto atzīst, ka mākslīgā apgaismojuma vietā varētu biežāk atvērt žalūzijas vai aizkarus un izmantot dienasgaismu. Lai saprātīgi samazinātu elektroenerģijas patēriņu, vēlams nodrošināt nelielu fona apgaismojumu visā telpā un ar mazākām lampām spilgtāk izgaismot nepieciešamās zonas, piemēram, lasīšanai, rokdarbiem vai mācībām.

Samazini karstā ūdens patēriņu

Samsung dzīvesstila indeksā LIVING Smart noskaidrots, ka nedaudz vairāk nekā trešdaļa respondentu vēlētos samazināt ūdens patēriņu mājās. Ūdeni var ietaupīt, arī gudri lietojot trauku mazgājamo mašīnu. Piemēram, katrs piektais jeb 21% ieslēdz trauku mazgājamo mašīnu tikai tad, kad tā ir pilna, turklāt tā patērē tikai 10-15 l aukstā ūdens, kamēr, mazgājot ar rokām tādu pašu trauku daudzumu, jāpatērē 60-80 l siltā ūdens.

Izmanto ierīces efektīvi

Kādā brīvākā ziemas vakarā var vēlreiz izskatīt elektroierīču lietošanas instrukcijas – temperatūras režīmus, aizpildījuma limitu, ieteicamo novietojumu un citas rekomendācijas. Kā atklāj LIVING Smart, aptaujātie ievēro pamatlietas – 68% pievērš uzmanību optimālai ledusskapja temperatūrai, bet puse to regulāri atkausē, kas ieteicams vismaz reizi gadā. Tāpat jāizvēlas dzīvesstilam piemērots ledusskapja tilpums – ja tas ir aizpildīts ar produktiem mazāk par 60%, tas lieki tērē elektroenerģiju. Savukārt, ja ledusskapis ir pārpildīts vairāk par 90%, nenotiek iekšējā gaisa cirkulācija un palielinās elektroenerģijas patēriņš. 55% aptaujāto izvēlas veļu mazgāt zemākā temperatūrā. Piemēram, mazgājot veļu 300 C, elektroenerģijas patēriņu var samazināt līdz 75%, salīdzinot ar 600 C mazgāšanas programmām.

energoresursi

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Ar rokām traukus mazgājot 60 litri ūdens kā tas praktiski iespējams tik daudz patērēt.

 2. Mēs ar brālīti,bērni būdami ,nu jau daudz,daudz gadus atpakaļ,uz šķīvīša spēlējamies ar skraidošajām dzīvsudraba bumbiņām,tas bija tik interesanti …
  Par laimi nekas ļauns nenotika,esam sveiki un veseli.
  Tā lūk arī gadās.

 3. neļaujiet uzstādīt digitālos elektrības skaitītājus,kas ražoti Moldovā.Pieprasiet ES preci.

 4. “Piemēram, mazgājot veļu 300 C, elektroenerģijas patēriņu var samazināt līdz 75%, salīdzinot ar 600 C mazgāšanas programmām.” – diez kas paliks pāri no veļas, kas būs tikusi 300 vai 600 grādos pēc celsija?

 5. Nemazgāties, dzīvot tumsā un neēst – ļoti ekonomiski.

 6. ledusskapis ja piekrauts par 69% tad lieki tēre strāvu, ja 90% tad vairāk tere strāvu, atiecigi jābut 60-90% robežās? un ja man mainiga situācija, tad man ko 3-4 ladusskapjus vajag lai iekļautos šjos procentos? tāpt jau pieradits ka zemajās temperaturās veļa neizmazgājas. jā paliek tīra bet bakterijas un pat paraziti paliek sveiki in vesali, un pāriet vel no viena veļas gabala uz otru. atiecigi elektribu ietaupisi, bet veselibu pamaitāsi.
  ari redzi ar to gaismas taupišanu var ātri sabojāt. ietauit protams var un pieredze māca ka tikai mainot p[aradumus vien ietaupās 20-30 % resursu, bet padomus dodot vajag apskatit visas medaļas puses

Draugiem Facebook Twitter Google+