×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
20. augusts, 2014
Drukāt

Zīmes “Rīga” dizaina autors: tā ir bezgaumība, pašdarbība un nekompetence (30)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Vakar vakarā jau gandrīz trīs tūkstoši cilvēku bija parakstījušies interneta vietnē http://par-rīgu.lv, aicinot saglabāt garumzīmi un noņemt zilibalto sirsniņu uz robežzīmes “Rīga” pie pilsētas galvenajiem ceļiem.

Akcijas organizatori norāda, ka šī robežzīme ir ikonisks simbols un dizaina mantojums. “Mēs, Rīgas iedzīvotāji un patrioti, aicinām visas atbildīgās personas un institūcijas zīmi atjaunot tās sākotnējā izskatā bez liekiem aksesuāriem un dekorējumiem zilibaltas sirds formātā,” teikts parakstu vākšanas interneta vietnē.

“Ko par šo izdarību saka mākslinieks, zīmes “Rīga” autors?” tā, zvanot redakcijai, jautāja arī “LA” lasītāja Rūta Selga. Viņa, iebraucot pa Vidzemes šoseju Rīgā, bijusi nepatīkami pārsteigta, ieraugot, ka robežzīme “RĪGA” ir jaunā veidolā. Viņasprāt, tas nav gaumīgs pārveidojums.

Zīmes burtu dizaina autors ir mākslinieks Valdis Celms, kurš daudziem pazīstams arī kā grāmatas “Latvju raksts un zīmes” autors. “Robežzīme ir jāatjauno sākotnējā veidā, bez kropļojumiem!” man uzsver burtu dizaina autors, kategoriski iebil­stot pret šā objekta māksliniecisku degradāciju. Viņš šajā “uzlabojumā” saskata kiču, bezgaumību, pašdarbību un nekompetenci. “Uzraksts “RĪGA” vairs nav “Rīga”, bet “Riga”. Šeit nav jārīko aptaujas, bet gan jāatjauno uzraksta sākotnējā rakstība,” interneta vietnē raksta V. Celms.

Pēc radioraidījuma, kurā V. Celms dalījās savās pārdomās, internetā cilvēki dedzīgi izteica viedokli. Sākot ar to, ka sirsniņas izmantošana pie pilsētu nosaukumiem ir ļoti daudzās vietās pasaulē redzēta un tāpēc par kādu radošumu vai svaigu domu nevar runāt, tas esot “banāls pakaļdarinājums Ņujorkai un tad visiem citiem” un beidzot ar to, ka Rīgas krāsas tiek lietotas vietā un nevietā, dažs komentētājs pat piebilst, ka “pēdējā laikā pilsētas karoga zilibaltās krāsas kļūst par bīstamu alternatīvu sarkanbaltsarkanajam”. Tāpat neizturot kritiku argumenti, ka “cilvēkiem patīk” un “pie tā fotografējas”, jo pie šā uzraksta fotografējās arī tad, kad uzraksts bija “Rīga”.

Rīgas domes Satiksmes departamenta komunikāciju speciāliste Ilze Dišlere manu jautājumu, vai pirms pārveidošanas kāds autoram piekrišanu pavaicāja, atstāj neatbildētu. Viņa klāsta, ka esot veikti saskaņojumi ar iesaistītajām institūcijām, tostarp ar būvvaldi. Šis vizuālais noformējums esot labi pamanāms, un tas esot svarīgi arī tāpēc, ka Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta. Sirsniņa bijusi maijā domāta kā māmiņdienas sveiciens… Tagad varot redzēt, ka cilvēki pie šiem burtiem fotografējoties. RD Satiksmes departaments vērtēšot gada beigās – ja cilvēkiem patiks, tad šīs izmaiņas tikšot saglabātas. Šis jaunais “Rīga” burtu vizuālais noformējums izmaksājis 3850 eiro.

Nodibinājuma “Rīga 2014” programmu vadītāja Aiva Rozenberga gan uzsver, ka “Rīgas 2014” mākslinieciskā padome jau pēc tam, kad šis pārveidojums bija redzams, ir apspriedusies un noteikti iebilst pret to: “Mēs nevaram atbalstīt, ka mākslinieka darbs tiek šādi pārveidots.” Autora tiesības ir fundamentālas tiesības, un nedrīkst darbu “izgreznot” ne ar sirsniņu, ne puķīti vai ko citu. A. Rozenberga piebilst, ka pilsētas strādā ar mārketinga metodēm, un pašā mērķī – piesaistīt papildu uzmanību – nav nekā slikta, taču tā realizācija šoreiz nav izdevusies.

V. Celmam jautāju, vai viņš būtu gatavs tiesāties par savu autortiesību ievērošanu. Dizainers uzskata, ka šis jautājums ir plašāks – ne tikai autortiesību, bet gan mūsu identitātes lieta.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Ko var gribēt no tāda , kam viss saistās ar austrumiem.

 2. Šitas ir jānovāc !

  • Sirsniņas apakšējā daļa jānokrāso dzeltena, tad viss būs kārtībā. Lai kādu laiku pastāv. Vienīgi jāatrodas dažiem drosminiekiem. Slava Ukrainai!

 3. Ernis Purnis
  20.08.2014 21:51
  Protams ka no psrs iestigušajiem “viesiem” LV un viesiem no austrumpuses būtu tīkami lasīt tiem kirilicveidīgo “Riga” ar kādu jautri draisku sirsniņu virspusē, nekā izteikti saprotamo Latvijas galvaspilsētas nosaukumu valsts valodā – Riga! Nav nekādu šaubu, ka kremlistu iztapoņa un Rīgas nelaime – mēris ušakovs cenšas visos veidos izpatikt nelikumīgajiem jaunpilsoņiem no psrs kolonistiem un saviem svešo sponsoriem arī uzrakstu ziņā, bet mums – Latvijas pilsoņiem un valsts saimniekiem tas neder un to nevaram pieļaut!

 4. Varbūt kāds var paskaidrot,kāpēc burts “G”ir lielāks nekā pārējie ,varbūt tam kāds sakars ar “G ” punktu?
  Pret to stulbi zilbalto sirsniņu arī iebilstu.

 5. Duraciņ – tas ir atbalsts Ukrainai! Un par TO neviens nestrīdas izņemot Ušakovu un žīdus.

 6. Ushaks savulaik njirgaajaas par Nacionalo apvienibu…, tagad pats kjeeries pie izkraasoshnas un pat piemineklju mainiishanas uz savu bezgaumiigo tipo SC klaatesamiibu visur … 🙂 AAKSTS, naakoshais buus briiviibas piemineklis ???!!!

 7. Piekrītu! Officiāli pilsētas nosaukums nav mainīts – tāpēc nav skaidrs kapēc mūsu pilsētu jārotā Ņujorkas štata mazpilsētas nosaukumam. Bez tam tā krāsainā sirds ir bezgaumīga…

 8. Nav jau runa tikai par to, ka noņemta garumzīme un tās vietā tās sirsniņa. Vai ja garumzīme būtu un uz tās būtu uztupināta tā sirsniņa, tad būtu viss kārtībā? Nē. Tāpat tā būtu zīmes kropļošana un Rīgas varasvīru politika visur priekšplānā bāzt un propagandēt zilibalto (nevis sarkanbaltsarkanu!) krāsu, tā turpinot nošķirt Rīgu no Latvijas. Es piekrītu – ja vienu dienu vai maksimālais nedēļu, to uztaisa kā akciju, kaut kam veltītu, tad jā, lai ir. Bet turēt visu gadu, jau gandrīz pastāvīgi – esmu pret.

 9. Uzrakstam nav ne vainas. Latvijā vienmēr kārpās par būtiski nesvarīgām lietām. Piemērs tam-pats saeims.Vai tiešām nav nekā svarīgāka,jeb sapratnes par maz? Saprot vienīgi nacionālo jautājumu un garumzīmi strīpiņas veidā.Un to tad arī liek lietā.Labāk domātu par Āfrikas cūku mēri,cenām sakarā ar embargo,tur norādītu uz kļūdām u.c.

 10. Ushaks jau galiigi ,,iejuties”….Latvijas galvaspilseeta it totaali krievu okupeeta un degradeeta. Garumziimei jaabuut kaa garumziimei!

 11. Uz mirkli, ieraugot šo sirdi, padomāju, ka tā ir kaut kāda atbalsta izteikšana ukrainiešiem. Jo simbols (zili dzeltena sirds) ir ļoti līdzīgi un viegli sajaucami. Tā kā ne tikai tā ir valodas kropļošana, bet arī pārprotamas propogandas nevajadzīga ievazāšana.

 12. Protams, tā vairs Nav Rīga bet Riga- tasa ir skaidri redzam s un tur nevar būt nekādu citu iebildumu un skaidrojumu, gramatiska kļūda.

 13. Kurš tad īsti ir devis rīkojumu cūkot to uzrakstu?

 14. Dabā neesmu redzējis,bet izskatās patiešām ļoti muļķīgi.Ja tā bija fiksā ideja vienai dienai ,nu tad ,lūdzu,tikai vienai dienai,bet nu jau laikam sāk izskatīties pēc latviešu rakstības necieņas un patvaļīgas koriģēšanas

 15. arī pret,ja vēl būtu bijušas sarkanbaltas krāsas tad vēl,a citādi pastulbi izskatās,sākotnēji,kā bija daudzus gadus bija okey!!!

 16. Tas ir vienkārši stulbums,valodu likuma rupjš pārkāpums!

 17. Gaumes ir dažādas, bet latviešu valoda ir viena un tajā ir garumzīmes – tātad nedrīkst krieviskot latviešu valodu ar dažādiem izdomājumiem.

 18. Rīgā visas krāsas velk uz šādu salikumu – zils,balts,sarkans…! Nejaušība?

 19. Kur pazudušas pārējās varavīksnes krāsas?

 20. Nevis atjaunošanu,bet paplašināšanu! Tieši Okupācijas muzejam ir jābūt pašā Rīgas centrā un tam nebūt nav jāizskatās jautri,kā tām Barselonas “piparkūku” mājiņām! Rīgas centrā,Daugavas vidū uz pāļiem,drīzāk nav jābūvē tiešām”melna kaste”-akustiskā koncertzāle,kas atgādina drīzāk krematoriju un var sabojāt visu ierasto Rīgas panorāmu!

 21. Kur pazudušas mūsu LV krāsas,arī karodziņi zilibalti.

 22. Es arī esmu pilnīgi pretī pret kaut kādu sirsniņu un vēl ar tādām krāsām -dīvaini gan…

 23. Zīmei nav ne vainas!Sirsniņa – pat ļoti mīļi izskatās!
  Visiem balsī vajadzētu brēkt par okupācijas muzeja atjaunošanu , kurš aizsedz Vecrīgu kā melna kaste!!!
  VAI PATIEŠĀM NAV CITAS VIETAS šim objektam?

  • Tas okupācijas muzejs ēst ne tev ne vienam citam neprasa,lai viņš tur stā,kā stāvējis,vienīgi jautrākā krāsā to derētu nokrāsot!!

  • Olupācijas muzejam noteikti jābūt melnā krāsā, jo tas stāsta par latviešu tautas ciešanām, kas vēl joprojām turpinās.

   • Tieši tā, kamēr Latvijas krievi nav palikuši par lojāliem Latvijai, tikmēr okupācijas muzejam jābūt tieši Rīgas centrā.

    • ne gluži tā! Kamēr Latvijas latvieši neatjēgsies, ka viņiem jāievēl tāda Saeima, kura atjauno starptautisko likumību un likvidē okupācijas sekas – PSRS atstāto “5.kolonnu”, tamēr arī okupācijas muzejam nav būtiskas nozīmes.

  • Okupācijas muzejam IR cita vieta – Pārdaugavā, kur Okupācijas piemineklis.

Draugiem Facebook Twitter Google+