×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
16. februāris, 2017
Drukāt

Prasa ierobežot pesticīdu lietošanu (16)

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Vides organizācijas Latvijas iedzīvotājus aicina parakstīties par glifosātu lietošanas aizliegumu un pesticīdu apstiprināšanas procesa reformu.

Glifosāts ir aktīvā viela daudzos populāros nezāļu apkarošanas līdzekļos, no kuriem vairāk zināmais ir tā sauktais raundaps (firmas “Monsanto” ražotais pesticīds ar nosaukumu “Roundup”). Glifosātu saturošos herbicīdus plaši izmanto gan lauksaimnieki, gan arī mazdārziņu īpašnieki, taču pastāv pamatotas aizdomas, ka to nepareiza lietošana veicina ļaundabīgo audzēju attīstību.

Latvijā atļauto augu aizsardzības līdzekļu sarakstā šobrīd ir reģistrēti 28 preparāti, kas satur glifosātu. No tiem deviņu iegādei un lietošanai nav nepieciešama īpaša atļauja, proti, tos var nopirkt jebkurš.

 

Oficiālās pārbaudēs pārkāpumus nekonstatē

Augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu Latvijā kontrolē Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD), kurš pēdējos gados nav konstatējis, ka lauksaimnieki pārkāptu glifosāta lietošanas noteikumus.

Ražas novākšanas laikā pērn VAAD speciālisti paņēmuši 151 graudaugu un rapša paraugus dažādās Latvijas saimniecībās, lai pārbaudītu, vai glifosāts nepārsniedz maksimāli pieļaujamās normas. Nav izdevies atrast paraugu, kurā būtu pārsniegts glifosāta maksimāli pieļaujamais atliekvielu līmenis. Arī aizpērn šādas analīzes veiktas 150 sēklu paraugos. Tad vienā paraugā glifosāta atliekvielas konstatētas vairāk, nekā pieļaujams. Pēc pārbaudes saimniecībā atklāts, ka lauka apstrādes laikā nav ievērots preparāta marķējumā noteiktās prasības. Šī saimniecība administratīvi sodīta.

Lauksaimniekus uzmana VAAD, bet mazdārziņu īpašnieki pesticīdus var lietot faktiski nekontrolēti. Mazdārziņu īpašniekus VAAD kontrolē tikai tad, ja ir saņemtas kaimiņu sūdzības. Sabiedrība Latvijā ir aktīva, seko līdzi augu aizsardzības līdzekļu lietojumam, taču sūdzību pamatā lielākoties ir kaimiņu attiecības vai vienkārši nepatika pret augu aizsardzības līdzekļiem.

Mums katram būtu jāatceras, ka vides un veselības sargāšana būtu jāsāk ar sevi. Varbūt, pirms izmantosim pierastās nezāļu indes, izlasīsim marķējumā uzrakstīto – tur norādīts, kādos apstākļos un cik lielās devās preparātu atļauts lietot. Un tas nekas, ja jūs to reiz jau esat darījuši. Augu aizsardzības līdzekļu pārvērtēšanas process notiek visu laiku. Produkts tiek reģistrēts uz desmit gadiem, pēc tam jāveic atkārtota reģistrācija, iekļaujot atkārtotu izvērtēšanu. Pesticīdu izmantošanas noteikumi kļūst arvien stingrāki.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Tikko parakstijos!
  Ja pareizi saprotu, man personīgi pasticīdi izraisīja celiākiju.
  Citiem tas noved pie piena nepanesamības, citiem – pie riekstu nepanesamības

 2. nav tas roundaps labs, taču ko likt vietā? Kā nezāles iznīcinās? Skolnieki nāks ravēt? Trīsreiz gadā apars tīrumu? Kamēr lauksaimniecībai būs platību maksājumu un Latvijai tik ap 150 eur / ha, bet Grieķijai 600, un robežas vaļā, būs laukos smagi bankroti.
  Jau tagad daudzie augu aizsardzības līdzekļi vienkāršam cilvēkam nav nopērkami. Kā aizsargāt dārzus?
  Tikai roundaps pilni plaukti…

  • kā tad ar nezālēm Latvijā tika galā tad, kad raundaps vēl nebija izdomāts?

  • Šo situāciju no konkurences viedokļa vēl mums bez jau pieminētajiem 400 % mazāku līdzmaksājumu dramatiski pasliktina, ka ir valstis, kur ražu var novākt gadā 2 un 3 reizes!
   Vispār līdzmaksājumus vajadzētu likvidēt, jo tas ir vērsts uz reālās konkurences aizstāšanu ar finansu instrumentu manipulatīvu politiku, mums nezināmos koridoros nosakot (jāņem vērā, ka bieži vien lēmumi tiek pieņemti jau iepriekš un pavisam citā personu lokā, nevis oficiālā institūcijā), kurš reģions tiks ierakstīts nožēlojamu dzīvību velkošajos pārsvarā dažādus draņķus un pārpalikums patērējošos.

  • Ko vai tad labāk indēt cilvēkus, putnus, kukaiņus, zaķus utt.??? Ta ka nav ko likt raundapa vietā, nava attaisnojums, ka viss jāindē!! : DDD

 3. Tad, kad tiks aizliegti pesticīdi, tad savu uzvaras gājienu sāks ĢMO , jo biolōģiskā pārtika ir 3-10 reizes dārgāka.

  • Nevajag muldēt!
   ĢMO tieši tika radīts, lai būtu izturīgs pret spēcīgiem pesticīdiem un citām ķimikālijām, tādā veidā kultūraugus aizsargājot pret nezālēm, kaitēkļiem u.t.t.
   Tur slēpjas šīs reālās briesmas dzīvajiem organismiem, kuri tos draņķus patērē tieši vai pastarpināti tā sauktajā barības ķēdē!
   Sliktākais ir tas, ka caur noslēgto tā saukto Kanādas brīvās tirdzniecības līgumu pie mums neierobežoti ienāks Amerikas konglomerātu mēsli, jo tie brīvi tiek eksportēti uz Kanādu.
   Tad nu varēsim arī Latviju drīz vien saukt par tusnīšland. Homo Sapiens savā miljoniem gadu ilgajā evolūcijas procesā ar tik straujām enerģijas uzņemšanas kvalitātes izmaiņām nav saskāries un tas priekš dzīviem organismiem, kam ir pietiekoši ilgs dzīves cikls ģenētisko ķēžu izmaiņā, var būt ar diezgan neprognozējamām sekām.
   Jau tagad tas notiek. Korporāciju peļņas kāre pret iedzīvotāju veselību neiztur konkurenci, $ tur nenoliedzami nosaka pamatnostādnes!

 4. Kādu laiku atpakaļ Latvijas TV rādīja dokumentālu filmu, kurā bija parādīts, ka raundaps kombinācijā ar ĢMO viennozīmīgi izraisa vēzi, kas ir apstiprināts izmēģinājumos ar pelēm. Latvijā daudzi nelietīgi zemnieki apsmidzina laukus ar glifosātu, lai varētu vieglāk izkult graudus!!! Šī ģenētiskā inde paliek graudos, miltos un maizē un saindē ne tikai mūs, bet arī mūsu bērnus un visas nākamās paaudzes. Dienvidamerikā. kur plaši izmanto ĢMO un laukus regulāri apstrādā ar glifosātu, nezālēm jau ir izveidojusies stabila rezistence pret šo indi, kā rezultātā glifosāta pielietojums pieaudzis piecas līdz desmit reizes!!! Šo lauku tuvumā dzīvojošie un lauksaimniecībā nodarbinātie cilvēki masveidā slimo ar praktiski neārstējamām slimībām, arī vēzi, arī mazi bērni!!! Paskatieties, kas notiek Latvijas lielveikalos kā DEPO, kur pilni plaukti piekrāmēti ar šo indi, kamēr tādi vajadzīgi augu aizsardzības līdzekļi, kā Bordo maisījums, vara vitriols, dzelzs vitriols u.c. no veikalu plauktiem ir izzuduši!!! Tā ir atklāta kaitniecība, vērsta pret Latvijas iedzīvotājiem ar nolūku rafinēti un legāli mūs iznīdēt! Tauta, parakstīsimies pret šo noziedzīgo žīdu koncerna Monsanto izplatīto indi! Bet, tie zemnieki, kas šo mēslu turpina izmantot mūsu indēšanai – tiem pašiem piespiedu kārtā vardarbīgi jāiebaro šī inde, ja jau viņiem tā tik ļoti patīk!

 5. Palasi medicīnisko literatūru un pētījumus. Tās nav nekādas aizdomas, bet medicīniski pētījumi, ka glifosāts ir spēcīga inde, kas pat miljonās daļās grama rada cilvēka organismā ģenētiskas izmaiņas šūnās un veicina audzēju rašanos. ES apstiprinātās glifosāta normas graudos n-reizes pārsniedz šīs vielas toksiskumu dzīvos organismos. Taču tur pastāv spēcīgs lobijs, tāpēc vides aizstāvji pamatoti ceļ trauksmi.

 6. “Pastāv pamatotas aizdomas, ka to nepareiza lietošana veicina ļaundabīgo audzēju attīstību”.
  Kas šīs aizdomas ir pamatojis? Var uzrakstīt. ka “pastāv zināmas aizdomas, ka drīz būs pasaules gals”.
  Ir jāizbeidz šādu nepamatotu spriedelējumu publicēšana un nepamatota cilvēku baidīšana. Ja ir pamatojums, tad tas arī ir jāuzrāda.

 7. CETA parakstīs un varēs ko aizliegt ??

 8. Zinām jau zinām, ka VAAD ņem paraugus.. ņem no tām partijām, kur nav pārkāpumu.. Lielzemneki samaksā kukuli un inspektori paņem ko viņam iedod.. Kā var nebūt raundapa graudos, ja miglo pirms kulšanas,, kā???? Pats dzīvoju laukos, redzu, nomiglo un kul pēc 5 dienām..Kā var nebūt?? Ja izturēt vajag vismaz 14 dienas?? Vispār aizliegt to raundapu vajag pavisam, citādi šie gudrinieki miglo pavaros pļavas, aiziet bojā gan kukaiņi, gan putni!! Vajprāts ko dara alkatīgie lielbaroni…

  • Labi, zinātāj, lai neizklausās ka tukši runā, pasaki kaut vienu inspektora vārdu vai saimniecības nosaukumu. Uz priekšu!

   • Biju rudenī aizbraucis apskatīt savus bijušos senču īpašumus Džūkstes pusē un ar šausmām ieraudzīju kā vietējais lilsaimnieks neievērojot nekādas drošības joslas apstrādā zemi pat iearoties lielajos,gan mazajos novadgrāvjos.Par cik saimniecība nodarbojas ar jntensīvu lauku ķimijošanu,tad visi šie saindētie ūdeņi aiztek uz Ķemeru nacionālā parka teritoriju.

   • pasaki kaut vienu saimniecības nosaukumu, kur neizmanto !!!

   • Vels, ko cepies, pašam man draugi pa laukiem dzīvojas, un tās ir šusmas ka tie zemnieki lej to indi!Un pajāt viņiem uz tām pārbaudēm, jaunos laukos neplauj zāli, bet uzreiz nomiglo un ar, tapat pirms kulšanas miglo un kuļ.Apkārt laukiem krūmi sāka dzeltēt, vītoli nolalta grāvjos!!!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +19.5
Alūksne +20.2
Daugavpils +14.0
Saldus +20
Liepāja +15.7
Jelgava +19
Ventspils +16.5
Limbaži +19
Madona +20
Rēzekne +14
Draugiem Facebook Twitter Google+