×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
18. septembris, 2012
Drukāt

Prasa Moldovas pievienošanu Rumānijai

Foto - ScanpixFoto - Scanpix

Nedēļas nogalē Moldovas galvaspilsētas ielas piepildīja gandrīz septiņi tūkstoši demonstrantu, kuri pieprasīja valsts apvienošanos ar Rumāniju, lai atjaunotu no 1918. līdz 1940. gadam pastāvējušo Besarābiju, kas atradās Rumānijas sastāvā. Šodien lielākā daļa toreizējās Besarābijas ir Moldova.

 

Gājiena dalībnieki Kišiņevas centrā nesa kā Moldovas, tā Rumānijas karogus un skandēja: “Besarābija – Rumānijas pamats! Atkalapvienošanās!” Tā bija viena no lielākajām šāda veida demonstrācijām pēdējo gadu laikā. Tās noslēgumā demonstrācijas līderi pieņēma rezolūciju, kurā Moldovas amatpersonām pieprasa panākt Krievijas karaspēka izvešanu no Piedņestras apgabala, par pretlikumīgu atzīt komunistisko partiju, kā arī ieviest vairākus citus konstitūcijas labojumus. Šo prasību izpildīšanai viņi Moldovas valdībai dod laiku līdz nākamā gada 1. septembrim. Vienlaikus Moldovas galvaspilsētā norisinājās arī tā dēvēto “patriotu” protesta akcija, kuri iebilst idejai par apvienošanos ar Rumāniju. Tā norisinājās iepretī Rumānijas vēstniecībai Moldovā. “Esmu šeit, lai aizstāvētu savas tiesības. Mūsu Moldovā rumāņiem nav vietas,” pauda viens no pretējās nometnes aktīvistiem. Nedēļas nogales demonstrācija beidzās bez vardarbības.

Jautājums par nacionālo identitāti Moldovā ilgi bijis strīda objekts. Daļa valsts iedzīvotāju sevi sauc par rumāņiem un vēlas apvienošanos ar Rumāniju, lai atjaunotu laikā no 1918. līdz 1940. gadam pastāvējušās robežas. Tikmēr citi ir pārliecināti moldāvi. Turklāt arī Moldovā dzīvojošie krievi un ukraiņi sevi dēvē par moldāviem, kaut gan daudzi no viņiem valsts oficiālo valodu neprot, skaidro interneta vietne moldova.org. Šī sabiedrības daļa uzstāj, lai Moldova saglabā neatkarību vai pēc palīdzības skatu vērš austrumu virzienā, cerot atjaunot padomijas laika sistēmu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+