Mobilā versija
+5.5°C
Līksma, Bārbala
Pirmdiena, 24. aprīlis, 2017
9. jūnijs, 2016
Drukāt

Prasa moratoriju motorzāģim (5)

Foto - Dainis JansonsFoto - Dainis Jansons

Pavasara ciršanas laikā putnu ligzdas tiek ne vien fiziski iznīcinātas, putnu ligzdošanu traucē arī meža tehnikas troksnis.

Latvijas ornitologu aprēķini liecina, ka katru pavasari valsts mežos vien mežizstrādes dēļ iet bojā vairāk nekā 50 tūkstoši putnu ligzdu. Tas ir pretrunā ar Latvijas un Eiropas Savienības dabas aizsardzības normatīvajiem aktiem, uzskata Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB), kura turpina parakstu vākšanu par mežizstrādes pārtraukšanu putnu ligzdošanas laikā.

Sadarbībā ar aģentūru “Latvijas fakti” LOB noskaidrojusi, ka 77% no aptaujātajiem mežu īpašniekiem šādam ierobežojumam piekrīt, stāsta LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus. Mežizstrādes radītais traucējums ligzdošanas laikā apdraud ne tikai tos putnus, kuru ligzdas tiek fiziski iznīcinātas, bet arī citus, viņš skaidro. Kā vienu no spilgtiem šāda traucējuma piemēriem Ķerus nosauc melnos stārķus, kuru populāciju negatīvi ietekmē ne tikai tieša ligzdu postīšana, bet arī meža tehnikas radītais troksnis. Tā ietekmē putni vienkārši pamet ligzdu ar aizperētām olām vai mazuļiem, kuri iet bojā, un melno stārķu populācija Latvijā gadu no gada sarūk. Ornitologs par absurdu dēvē arī situāciju, kad mežizstrādes ietekmē pavasaros iet bojā arī reti un aizsargājami putni, kuru izpētē un aizsardzībā gan Latvijā, gan citur pasaulē tiek ieguldīti ievērojami naudas līdzekļi un cilvēku darbs.

Ķerus norāda, ka dabas aizsardzības sekmes kopumā ievērojami atkarīgas ne tikai no sabiedrības viedokļa kopumā, bet jo īpaši no zemes apsaimniekotāju izpratnes: “Tas, ka miera perioda noteikšanai piekrīt arī meža īpašnieku vairākums, ir laba un cerīga ziņa.” Tālredzīgam un saprātīgam saimniekam izvairīties no meža ciršanas pavasarī liek ne tikai putnu aizsardzības apsvērumi, viņš saka. Igaunijā, kur mežiz­strādei pavasarī jau noteikts pārtraukums, veikts novērtējums, un tas parāda, ka pavasara darbi mežā negatīvi ietekmē ne tikai putnus, bet arī augsni, sēnes un nenocirstos kokus. Papildu izdevumus prasa arī izdangāto ceļu sakārtošana, bet pavasarī iegūtā koksne ir zemākas kvalitātes.

LOB aicina noteikt vispārēju mežizstrādes un jaunaudžu kopšanas pārtraukumu no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam. Sabiedrisko iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” pašlaik savākti gandrīz 3500 no nepieciešamajiem 10 tūkstošiem parakstu, lai iniciatīvu iesniegtu izskatīšanai Saeimā.

LOB iniciatīva neparedz pilnīgu mežsaimnieciskās darbības pārtraukumu, saka biedrības vadītājs: laikā no aprīļa līdz jūnijam arī turpmāk būtu iespējams nodarboties ar mežu atjaunošanu un citiem darbiem, izņemot mežizstrādi un jaunaudžu kopšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Klau, estere! Aizteci pie Kučinska un Āboltiņas un paprasi, lai dod tev, mežstrādniecei, darbu pavasarī un vasarā. Neskrien virsū putniem! Jeb aizteci pie lauksaimniekiem, kuri visu laiku gaužas, ka nav darbaspēka, kas strādātu uz lauka, lai kādu algu arī piesolītu.

  2. Vai tad meža cirtēji paši to nezina, ka pavasarī, kad stumbros strauji cirkulē sulas, koksne ir nevērtīga? Nujā , tagad jau cērt nevis koksnes, bet naaaaudas dēļ.
    Vēl pirms kādiem 10 gadiem valsts mežus apsaimniekoja ilgtermiņa firma, kas pavasarī stādīja kokus, ziemā zāģēja, bet rudenī kopa jaunaudzes. Tagad vienkārši ir galīgi sačakarēta apsaimniekošanas sistēma valsts mežos, tur visa vaina.

  3. Saprotu,ka mezizstraadee pavasarii buutu vajadziigs paartraukums,bet ko dariit mezstraadniekiem?Kas viniem maksaas algas? Putni,kurus vini buus paglaabusi no bojaaejas?

    • Specifisks darbs un specifisks atvaļinājumu laiks pavasarī. Pastādam kādu kociņu, patīram kādu bebru dambi meža grāvī. Tā ka tas nav iemesls masveida dabas postīšanai.

      • Tu neatbildēji uz jautājumu-kurš par to visu maksās? Vienkāršs jautājums, bet es negribu maksāt, tu arī tā vienkārši maku vaļā nevērsi. Aprīlis, maijs, jūnijs, liela naudiņa sanāk. Vai ar lāpstu grāvjus raksi, vai pats lāpstu redzējis esi? Doma jau pareiza, bet risinājumu grūti rast.

Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+