×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
5. aprīlis, 2016
Drukāt

Prasa noteikt minimālo piena iepirkuma cenu (21)

Foto - Gundega SkagaleFoto - Gundega Skagale

Vidrižu pagasta zemnieks Jānis Lūsis, nespēdams izturēt netaisnību piena cenas sadalē, ķēries pie protesta vēstuļu rakstīšanas. Top vēstule Valsts prezidentam, premjeram, Saeimas priekšsēdētājai un Zaļo un zemnieku savienībai. Zemkopības ministram gan ne, jo “tam jau neesot jēgas rakstīt”.

Jāsaņem vismaz 40% no plaukta cenas

Vidzemes piensaimnieks aicina valsti iejaukties piena ražotāju, pārstrādātāju un tirgotāju attiecībās, nosakot, ka piena ražotājam no piena gala cenas jāsaņem vismaz 40%, nevis 18% kā tagad. “Piena ražotāji nolikti situācijā, ka jāstāv pie baznīcas vārtiem ar cepuri rokās. Mēs to cepuri varam aizmest projām, lai tik mums samaksā par produkciju. Graudu audzētāji, ja kaut kas neapmierina, var meklēt citu pircēju pat pusgadu, arī gaļas liellopu audzētājs var savu lopiņu mazliet ilgāk paturēt pļavā vai kūtī, bet piena ražotājs jaunu pircēju divu trīs stundu laikā atrast nevar. Ja vakar izslaucu, līdz šodienas pusdienai piens ir jāatdod pārstrādātājam. Tāpēc valstij ir jāiejaucas un jānosaka minimālā piena iepirkuma cena. Tā nav biznesa ierobežošana, tā ir pamatnācijas aizstāvēšana. Ja iznīdēs laukus, latvieši iznīks paši. Pirmais, kas sāka samazināt piena iepirkuma cenas, bija “Food Union” un visi pārējie pakaļ,” spriež zemnieks.

Zemnieku saimniecība “Dārziņi”, kurā Jānis saimnieko kopā ar dēlu Kārli, martā par piena litru saņēma 19,5 centus, tas ir gandrīz par diviem centiem mazāk nekā vidējā piena iepirkuma cena Latvijā. Saimniecībā slauc 30 Hol­šteinas sarkanraibās šķirnes govis un pienu realizē vietējam kooperatīvam “Pienene KT”. Jau sešus mēnešus, tas ir, kopš pērnā gada septembra, Jānis un Kārlis savas piena govis sēklo ar gaļas šķirnes buļļu biomateriālu. Saimniecība mērķtiecīgi maina profilu – piena ražošanas vietā pievēršas gaļas ražošanai.

“Ir jāmeklē risinājums, ilgi ar šādu piena cenu nevar dzīvot. Darbs piena ražošanā nelielās saimniecībās ir neadekvāts. Mums ir tikai viena darba diena, kas sākas 1. janvārī plkst. 4 un beidzas 31. decembrī plkst. 18. To ir grūti izturēt. Ja par pienu būtu atbilstoša samaksa, varētu paņemt palīgus. Tā kā paši sev algu nemaksājam un strādājam par brīvu, tad saimniecība vēl turas virs ūdens,” uzsver Jānis.

Piena govis tiks slauktas tikmēr, kamēr sāks atnesties Limuzīnas šķirnes krustojumi, tas ir, divus gadus vismaz. Šāds saimniekošanas modelis ļauj ar piena naudu, lai arī mazu, sagaidīt pirmos ienākumus par gaļas bullīšu realizēšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Tiešām sāp sirds par negodīgām piena cenām, nekur neesmu lasījusi, cik maksā par pienu lielajām saimniecībām, visi tikai saka, ka zemāk par pašizmaksu. Manā saimniecībā par pienu nometa 8 centus, lielajām saimniecībām noteikti ne vairāk kā 2 vai 3 centi, bet atbalstu par pienu saņemam vienādu, tas ir godīgi?Pie izdevumiem gan neskatās, liels vai mazs, vienādi par elektrību un degvielu un nodokļiem. Kāpēc nevar būt vienāda cena par litru un tad saņem pēc nodotā piena.Es arī gribu savām gotiņām nopirkt mikroelementus, rapsi, melsi, bet samaksājot visu tekošo par elektrību,degvielu, algām, nekas nepaliek. Bēdīgi laukos, ko lai dara, bērni jāskolo, žēl atlaist darbiniekus, jo jau 20 gadi strādāti kopā.

 2. Mūsmājās šis būs pēdējais pavasaris ar piena devējām. Viss.

 3. Ir parazītu bars kas grib uz citu darbu labi nopelnīt . TA TAS IR miljonāru un muļķu zemē

 4. Tas ir arpraats,kaa lopkopiibu putina.Tagad piena lopkopiba nav vajadziiga,riit ari galas lopi nebuus vajadziigi.Jo, ja visi paaries uz galiniekiem,cenas ari tur kritiisies

 5. tu naglu ražotāj nezini,ko nozīmē strādat ar lopiem un tāpēc lūdzu pakluse…

 6. vienīgais instruments un labākais būtu politiskais,un pateikt jau tagad,ka mēs KUNGI par jums vairs nebalsosim!Kas tad tā par demokrātiju?Nežēlīgais kapitālisms!Jāni taisi sarakstu,es arī parakstīšos.

 7. Zemākā cena _ Food Union monopola sekas

 8. Sen jau vajadzēja!!!

 9. Bagātie nabagi

 10. Esmu uzņēmējs un ražoju naglas 10 kg mēnesī – man ir 10 darbinieku, prasīšu valdībai, lai nosaka naglu minimālo cenu 1000 EUR/kg, jeb citiem vārdiem zemnieki jūs esat stulbi nu neaudzējat piena lopus – audzējiet eglītes.

 11. Laikam atkal ir jādzen traktori Rīgā, lai kaut kas mainītos!

 12. Valmieras pusē mazajiem ar ir 0,14, nu žēl uz tiem lielsaimniekiem skatīties kam 0.20, un domājat maziem nav grūti, tie gan pa avīzēm un portāliem neraud, bet velk dzīvību,jo laukos cita darba nav un jāturas pie tā kas ir, jādomā,ka bērnu nevar izskolot, bet šie džipos sēž.

 13. Latgalē saņem par piena litru 14 centus ! Ja tā būs turpmāk,piena lopkopība teiks ardievas …

 14. Kamēr zemnieki paši neorganizēsies un nepiespiedīs ierēdņus uz reālu darbību – nekas nemainīsies!
  Nav jāprasa jaunas dotācijas no valsts, bet ir jāpanāk, lai Dūklavs ieved kārtību nozarē: pusi no piena veikala cenas ir jāsaņem piena ražotājam un otra puse pārstrādātājam un tirgotājam. Bet pārstrādātāju lobijs valdībā ir tik spēcīgs, ka neviens neķeras klāt. Arī Kučinskis nē… un visi tikai plāta rokas!

 15. Cin. atgādinu pēc līguma PTO Valsts NEDRĪGST iejaukties BRĪVĀ tirgus ekonomikā

  • Kāds brīvais tirgus??? Eiropas negodīgā subsīdīju politika,reizēm idiotiskās regulas šo tirgu nekad nav brīvībā palaidušas. Mūs nīcina ārā-mērķtiecīgi,jo Latvijā nav vajadzīgi ražotāji-vajag tikai patērētājus vecās Eiropas produktu noietam.

 16. Beidzot kāds zemnieks sāk runāt skaļi par to,lai valdība nosaka minimālo piena iepirkuma cenu!!!! Malacis!!! Es tikai par to! Ja ir vajadzīgs arī mans paraksts zem pieprasījuma, es ar mieru! Ir jābeidz zemnieku nīdēšana ārā!!! Nebūs pieninieku,paliks gaļinieki un graudinieki,kas kaut kādus nodokļus maksā!!! Valstij ir JĀAIZSTĀV savi zemes strādnieki!!!

  • viss ir savstarpēji sasaistīts- grimstot vienai nozarei, pa burbuli līdzi iet pārējie.varam tikai priecāties , ka pienu paņem kaut pa14 centiem un vēl samaksā, ne tā kā savulaik bankrotējušais Rēzeknes piena kombināts. kauns , ka kopš neatkarības atjaunošanas esam tik daudz ko pazudinājuši.un lauki paliek tukši.

Draugiem Facebook Twitter Google+