Foto-Stock.xchng

Prasīs atsaukt kļūdaino informāciju, ka Latvijā mirst katrs piektais operētais pacients 1

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apšauba medicīnas profesionāļu izdevumā “The Lancet” publiskotajā pētījumā pausto, ka Latvijā pēc operācijām mirst aptuveni katrs piektais pacients, tādējādi mūsu valstī ir augstākais mirstības rādītājs pēc operācijām 28 Eiropas valstu vidū, aģentūru LETA informēja SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Latvija prasīs šo informāciju labot un atsaukt.

Ševčenko skaidroja, ka pētījumā apkopota informācija no trīs valsts slimnīcām – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas un Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS), un savāktā informācija atspoguļo datus tikai par septiņām dienām pagājušā gada aprīlī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētījumā teikts, ka minētajā laika posmā veiktas 302 operācijas un pēc tām bojā gājuši 65 cilvēki jeb 21,5%. Ševčenko norādīja, ka tas ir neiedomājami liels skaits un, analizējot datus par pētījumā ietverto laika periodu un minētajās ārstniecības iestādēs mirušo pacientu skaitu, SPKC datu bāzē ir reģistrēti tikai septiņi, nevis 65 miruši pacienti, kuriem operācijas datums bija pētījumā norādītajās septiņās dienās.

 

Lai skaidrotu datu izcelsmi, SPKC sazinājās ar TOS, kas bija pētījuma koordinators Latvijā. Arī TOS pārstāve un pētījuma koordinatore esot izteikusi viedokli, ka pētījumā redzamie dati neatbilst patiesībai un acīmredzot ir radusies kļūda datu ievades vai apstrādes procesā.

 

Vienlaikus par apšaubāmajiem datiem SPKC sazinājās arī ar starptautiskā pētījuma autoriem, tomēr atbilde vēl nav saņemta. Pašlaik SPKC gatavo vēstuli pētījuma autoriem ar lūgumu datus precizēt un atsaukt kļūdaino informāciju.

Arī pašā pētījumā esot norādīts, ka, neskatoties uz lielo kopējo izlases apjomu, pētījums varētu neatspoguļot faktisko situāciju Eiropā, jo tajā piedalījās tikai neliela daļa Eiropas slimnīcu.

Jau ziņots, ka arī Latvijas Ķirurgu asociācijas dati liecina, ka pacientu mirstība pēc operācijām Latvijā nav augstāka kā citur Eiropā.

Saskaņā ar asociācijas datiem pērn visvairāk operāciju – 9431 – veikts Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā. No operētajiem pacientiem ir miruši 145 jeb 1,54%. Otrajā vietā pēc veiktajām operācijām ir Jēkabpils reģionālā slimnīca – veiktas 4997 operācijas, miruši 28 operētie pacienti jeb 0,56%. Trešajā vietā pēc veikto operāciju skaita ir Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca – 3889 operācijas, miris 141 pacients jeb 3,6% no visiem operētajiem.

Reklāma
Reklāma

Daugavpils reģionālajā slimnīcā pērn veiktas 1423 operācijas, miruši 27 operētie pacienti jeb 1,9%. Liepājas reģionālajā slimnīcā pērn veikta 1491 operācija, miruši 30 operētie pacienti jeb 2,01%. Valmieras reģionālajā slimnīcā pērn veiktas 1875 operācijas, miruši 26 operētie pacienti jeb 1,4%.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.