×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
11. oktobris, 2012
Drukāt

Prasīs pedofilu kastrēšanu


Foto - LETAFoto - LETA

Pie frakcijām nepiederošais deputāts Gunārs Rusiņš kopā ar ekspertiem sagatavojis Krimināllikuma grozījumus, kas paredz palielināt sodus par dzimumnoziegumiem pret bērniem. Viņš piedāvā Latvijā ieviest pedofilu kastrēšanu. Tiesa – tikai brīvprātīgu. 


 

Ar saviem grozījumiem Rusiņš grib labot 10. Saeimas pieļauto kļūdu, ka bērnu izmantotājiem tika atļauta pirmstermiņa atbrīvošana. Pēc neatkarīgā deputāta ieskata, pedofilus no ieslodzījuma pirms termiņa var atbrīvot tikai ar diviem nosacījumiem – persona piekrīt veikt ķīmisko kastrāciju un pēc atbrīvošanas paliek Probācijas dienesta uzskaitē. Gadījumā, ja ķīmiskās kastrācijas kurss tiek pārtraukts, tad vainīgajam būtu jāatgriežas cietumā.

Ķīmiskā kastrācija tiek piekopta virknē Eiropas valstu – Polijā (īpaši bīstamiem pedofiliem pat obligāta), Austrijā, Dānijā, Lielbritānijā, Somijā, Francijā un Itālijā. Pērn ķīmisko kastrāciju ieviesa arī Igaunijā. Savukārt Čehijā un Vācijā paralēli ķīmiskajai tiek praktizēta arī ķirurģiskā kastrācija.

G. Rusiņš ierosina ne tikai ieviest ķīmisko kastrāciju, bet grozīt teju visus Krimināllikuma pantus, kas skar dzimumnoziegumus. Piemēram, par mazgadīgā izvarošanu noteikt brīvības atņemšanu uz 20 gadiem pašreizējo 10 līdz 20 gadu vietā. Par dzimumsakariem ar personu, kas nav sasniegusi 16 gadu vecumu, – sodīt ar brīvības atņemšanu no četriem līdz sešiem gadiem (pašreiz par šo pārkāpumu draud, maksimums, četri gadi). Savukārt par netiklu darbību veikšanu ar mazgadīgo – noteikt brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 10 gadiem pašreizējo piecu gadu vietā.

 

Kriminologs Andrejs Vilks deputāta Rusiņa iecerētos grozījumus atzinīgi novērtēja kā pamatotus un nepieciešamus. Viņš pauda nožēlu, ka Latvijā trūkst visaptverošu un ticamu pētījumu par pedofilijas patiesajiem apmēriem valstī. Taču, pēc dažādām aplēsēm, aptuveni 33% bērnu vecumā līdz 18 gadiem saskārušies ar dzimumnoziedzību.

 

Pašreiz cietumos atrodas aptuveni 400 dzimumnoziedznieku, no kuriem puse ir pedofili. Diemžēl liela daļa šo noziegumu tā arī paliek latenti. Pašreizējās likumā paredzētās sankcijas nav pietiekamas, un piederīgie neziņo par notikušo, jo baidās, ka noziedznieks tā arī paliks uz brīvām kājām un varēs atriebties. Kriminologs minēja gadījumu no dzīves, kad Kurzemes reģionā kāds jaunietis par vairāku mājlopu noduršanu ar dakšu saņēmis divus gadus reāla ieslodzījuma, bet cits vīrs par savas civilsievas mazgadīgās meitas seksuālu izmantošanu saņēma tikai pusotru gadu nosacītā soda.

Psihoterapeits Artūrs Utināns piekrīt, ka cietumsods ir neefektīvs līdzeklis seksuālo noziedznieku pāraudzināšanai, jo pedofilija drīzāk būtu jāskaidro kā medicīniska problēma, nevis vienkārši cilvēka samaitātība.

 

Uzziņa

Ķīmiskā kastrācija ir hormonu preparātu terapija seksuālo tieksmju mazināšanai. Vienkāršā valodā tas nozīmē sievišķo dzimumhormonu došanu vīrietim. Estrogēni un progesteroni organismā darbojas antagonistiski galvenajam vīrišķajam seksuālajam hormonam – testosteronam. Injicējot antitestosterona preparātus (sievišķos hormonus), vīrieša libido tieksme ievērojami samazinās līdz pilnīgai izzušanai. Atšķirībā no ķirurģiskās kastrācijas, kas ir neatgriezeniska, ķīmiskās kastrācijas gadījumā injekcijas jāturpina veikt regulāri. Pretējā gadījumā dzimumtieksme var atgriezties.

Šo preparātu lietošanai iespējamas gan fiziskas, gan psiholoģiskas blakusparādības. Piemēram, vīrieša ķermenis kļūst sievišķīgāks (sāk augt krūtis), palielinās osteoporozes risks (kaulu trauslums), kā arī depresijas.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+