×
Mobilā versija
+16.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
29. jūnijs, 2013
Drukāt

“Prāta vētra” debitē Glastonberijas festivālā

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas grupa “Prāta vētra” sestdien, 29.jūnijā, debitēja vienā no pazīstamākajiem mūzikas festivāliem pasaulē – Lielbritānijā notiekošajā Glastonberijas festivālā.

Kā novēroja aģentūra LETA, koncerts bija pulcējis vairākus simtus skatītāju, tostarp vairākus desmitus skatītāju arī no Latvijas. Koncerta beigās “Prāta vētra” piesaistīja jau nepilna tūkstoša skatītāju uzmanību. Grupas uzstāšanos ar interesi vēroja ne tikai tautieši, bet arī liela daļa ārvalstu skatītāju.

Lielāko daļu dziesmu grupas solists Renārs Kaupers izpildīja angliski, taču koncerta gaitā viņš atzina, ka būtu kauns nenodziedāt arī latviski un izpildīja dziesmu “Mēles”. Vēl vairākas dziesmas Kaupers izpildīja abās valodās – gan angļu, gan latviešu.

Uzstāšanās laikā Kaupers uzsvēra, ka šis ir vēsturisks brīdis, – “Prāta vētra” ir pirmā latviešu grupa, kas uzstājas Glastonberijā. “Vai latvieši ir bijuši uz Mēness? Vēl ne, taču viņi ir bijuši Glastonberijā,” sacīja grupas solists.

Kā ierasts, Kaupers koncerta laikā daudz komunicēja ar publiku, – koncerta izskaņā viņš aizņēmās no skatītājiem Latvijas karogu un ar to rokās nodziedāja vairākas dziesmas.

Pēc uzstāšanās “Prāta vētras” dalībnieki devās pie publikā esošajiem latviešiem apsveicināties un pateikties par atbalstu.

Grupas uzstāšanās ilga aptuveni 45 minūtes, izpildot savas populārākās dziesmas.

“Prāta vētra” uzstājās uz “John Peel” skatuves, kas ir viena no centrālajām festivāla skatuvēm. Kopumā mākslinieku priekšnesumi vērojami uz vairāk nekā 20 skatuvēm.

Latvijas grupas uzstāšanās vērienīgajā festivālā notika vienā dienā ar centrālo festivāla pasākumu – britu roka leģendas “The Rolling Stones” koncertu.

Latvijas mūzikas grupu uz pazīstamo festivālu uzaicinājis viens no tā programmas veidotājiem Mārtins Elborns, kurš iepriekš pāris reižu bijis “Prāta vētras” koncertos.

Grupas solists Renārs Kaupers koncertu novērtēja kā emocionālu, īpaši izceļot “latvisko” aspektu – lielo latviešu fanu skaitu. “Zinājām, ka būs latvieši, bet bija padaudz,” atzina Kaupers.

“Pacilājoši un viegli,” vērtēja grupas ģitārists Jānis Jubalts. Dažreiz pirms nozīmīgiem pasākumiem gadoties pārnervozēties, pārdegt, taču šoreiz grupa piegājusi koncertam viegli.

Abi grupas dalībnieki apliecināja, ka labprāt atgrieztos festivālā arī nākotnē, piemēram, uzstājoties uz kādas citas skatuves.

Jubalts atzina, ka Glastonberijas festivāls ir īpašs. “Publikai esam kā pilnīgs jaunums, kā svaiga apelsīnu sula, ko var izgaršot,” teica mūziķis. Arī grupu pašu pārsteiguši mērogi. Pēc Jubalta teiktā, daudz var stāstīt un lasīt par to, taču citādāk ir to redzēt savām acīm.

Viņš salīdzināja, ka Latvijas festivāli mēroga ziņā ir zirnītis, bet šo varētu raksturot kā ķirbi. Kaupers piebilda, ka tas ir “ķirbis starp festivāliem, labi kopts, visi dārznieki ļoti akurāti darbojas”. “Tas ir apbrīnojami. Tas ir kā sarīkot mazu olimpiādi – cik grupas atbrauc, aizbrauc, katru sagaidīt, pavadīt, katram savs raideris. Tajā pat laikā tas viss notiek lielā mierā,” teica mūziķis.

Jubalts sprieda, ka Lielbritānijā ir liela tradīciju bāze, – festivālu rīkošana ir organizatoru asinsritē. Kaupers atzīmēja, ka pasākuma apmeklētāji labprāt uz to ved arī mazus bērnus, līdz ar to jau kopš bērnības cilvēki ir mūzikas, festivālu kultūrā.

Vaicāti, kāds bija ceļš līdz Glastonberijai, Kaupers uzsvēra grupas menedžmenta darbu. Menedžmenta pārstāves jau pirms vairākiem gadiem iepazinušās ar Mārtinu Elbornu, kas ir viens no galvenajiem mākslinieku atlasītājiem. Viņš bija ieradies uz vairākiem mūzikas pasākumiem Baltijas valstīs, piemēram, Tallinā notiekošo “Music Week”, bet pērn – uz “Prāta Vētras” koncertu Skonto stadionā. Pēc tā radusies iespēja piedalīties Glastonberijā.

Sākotnēji grupas uzstāšanās bija paredzēta uz otras lielākās festivāla skatuves “Other Stage”, taču Kaupers sprieda, ka tās pārcelšana uz mazāku skatuvi “John Peel Stage” bijusi pareizāka, jo visam jānotiek pakāpeniski. Kaupers teica, ka būtu jauki atgriezties festivālā arī citu gadu.

Par repertuāru festivāla koncertam grupa spriedusi divus trīs mēnešus pirms tā, taču bijis skaidrs, ka tiks izpildītas dziesmas no jaunā albuma. Mūziķi norādīja, ka vajag nolikt sevi skatītāju vietā, apzinoties, ka viņu priekšā ir jauna grupa. Uz koncerta beigām par dziesmu secību grupa vienojās uz skatuves.

Jubalts stāstīja, ka dienu pirms ierašanās noskatījies Glastonberijas dienasgrāmatu, kur rādītas lietus peļķes, tāpēc viņu pārsteiguši sausie laika apstākļi, kas sagaidīja festivālā. “Ieradāmies zābakos, bet – kur ir peļķes? Es gaidu dubļus,” par Glastonberijas festivālam raksturīgā lietus neesamību jokoja mūziķis.

Elborns pagājušā gada augustā Rīgā, “Skonto” stadionā, apmeklēja grupas Latvijas koncerttūres “Vēl viena klusā daba” noslēguma koncertu un pēc tā uzaicināja “Prāta vētru” uzstāties Glastonberijas festivālā.

Kā vēsta Krievijas mediji, “Prāta vētra” kļuvusi par pirmo grupu no bijušās PSRS teritorijas, kas uzstājas Glastonberijas festivālā.

Glastonberijas festivāls ir viens no pazīstamākajiem festivāliem un tiek uzskatīts par patlaban ievērojamāko aktīvo šādu pasākumu pasaulē. To 1970.gadā aizsāka lauksaimnieks Maikls Īviss savā saimniecībā Glastonberijas ciematiņa tuvumā, kur joprojām kopā ar ģimeni rīko šo festivālu.

Pasākumu apmeklē līdz pat 170 000 mūzikas un izklaides cienītāju. Pēdējos gados festivāla biļetes tiek izpirktas jau rudenī, krietni pirms festivāla mākslinieku izziņošanas. Biļetes uz šī gada festivālu tika izpirktas nepilnas pusotras stundas laikā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+