Latvijā
Sabiedrība

VDK zinātniskās izpētes komisija draud apturēt pētījumu publicēšanu (precizēta) 16

Foto: LETA

Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija draud ar zinātnisko pētījumu publicēšanas procesa apturēšanu Datu valsts inspekcijas (DVI) sāktas administratīvā pārkāpuma lietvedības dēļ, aģentūru LETA informēja komisijā.

Komisijā atsaucas uz Latvijas Universitātē saņemtu DVI dokumentu par ierosinātu administratīvā pārkāpuma lietvedību, kas esot saistīta ar komisijas veikto pētniecisko darbu saistībā ar LPSR VDK jeb čekas dokumentiem un šo pētījumu publicēšanu.

DVI vēstulē, kā uzsvēra komisijā, norādīts, ka saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu personas dati ir jebkāda informācija, kas attiecas uz identificētu vai identificējamu fizisko personu, tātad arī personas vārds un uzvārds.

Aģentūrai LETA pagaidām nav izdevies iegūt DVI komentāru par VDK izpētes komisijas norādīto pārkāpuma lietvedību.

“Lai arī Tieslietu ministrijas padotības iestāde [DVI] konkrēti nenosauc pētījumus, var noprast, ka ierosinātā lieta saistīta ar vadošiem čekas štata darbiniekiem,” pauda komisijā, brīdinot, ka tā tuvākajā sēdē lems, vai apturēt zinātnisko pētījumu publicēšanas procesu uz administratīvās lietvedības un administratīvā procesa tiesā laiku.

“No šī brīža sabiedrības iepazīstināšana ar komisijas izpētīto uz laiku tiks pārtraukta un plašāka informācija medijiem lietā netiks sniegta,” norādīja komisijā.

Komisijā atgādināja, ka tā oktobrī vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar aicinājumu visus VDK dokumentus, tajā skaitā Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā esošo, nodot atklātībai, pieļaujot to brīvu izmantošanu pētniecībai “bez līdzšinējās diskriminācijas”.

Saistītie raksti

Kā ziņots, koalīcijas partneri konceptuāli atbalsta nacionālā apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) ierosinājumu Satversmes aizsardzības birojā esošo VDK dokumentu nodošanu Latvijas Nacionālajam arhīvam.

Pēc VL-TB/LNNK pārstāvju domām, tas atvieglotu dokumentu pētīšanas procesu un to publicēšanu ar zinātniskajiem komentāriem, nosakot, ka publicēšana jāveic līdz 2018.gada 31.decembrim.

LA.lv