×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
28. marts, 2014
Drukāt

Preambula trāpījusi sāpīgā vietā (28)

Foto - LETAFoto - LETA

Neskatoties uz “Saskaņas centra” deputātu izmisīgiem protestiem un pat mēģinājumu noraut sēdes kvorumu, Saeima vakar konceptuāli atbalstīja Satversmes papildināšanu ar konstitucionālo tiesību eksperta Egila Levita izstrādāto preambulu. Sākotnēji Levita kungs preambulas projektā bija iekļāvis arī terminu “valstsnācija”, taču, lai izvairītos no muļķīgām un dažkārt arī ļaunprātīgām interpretācijām, tagad šis jēdziens vairs netiek lietots. Taču būtība palikusi nemainīga – sniegt skaidru atbildi, kādēļ Latvijas valsts ir izveidota un kāda ir tās pastāvēšanas jēga. Kā kodolīgi formulējis Levita kungs – “lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem, nodrošinātu ikviena cilvēka un visas tautas brīvību un veicinātu labklājību”.

Visticamāk, tieši šis teikums izraisīja “Saskaņas centra” deputātu neapmierinātību, kaut arī trīs stundu garajās debatēs tas skaidri netika pateikts. Tā vietā tika piesaukti visdažādākie argumenti. Piemēram, Andrejs Elksniņš (“SC”) apgalvoja, ka Sa­tversmei jau esot preambula – tās pirmais teikums “Latvijas tauta savā brīvi vēlētā Satversmes sapulcē ir nolēmusi sev šādu Sa­tversmi”. Viņaprāt, latviešu tauta bez jebkādiem deklaratīviem dokumentiem apzinās savas vērtības, ko jau pierādījusi, referendumā nosargājot latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu. Tādēļ mēģinājumi grozīt preambulu, pēc Elksniņa domām, vērtējami kā huligānisms pret Satversmes tēviem. “Ar kādām tiesībām jūs grozāt preambulu? Satversme un tās būtība nav vienkāršs likums, bet gan politiska vienošanās, jo tās pamatā ir augstākā valsts varas subjekta – Latvijas tautas – nolemts un pieņemts politisks lēmums,” no Saeimas tribīnes niknojās Elksniņš. Kā dadzis acīs saskaņiešiem bija preambulā lietotais termins “latviešu tauta”, jo tā esot iedzīvotāju šķirošana pēc nacionālās piederības. Vēl kā arguments tika piesaukts uzskats, ka tik būtiski Satversmes grozījumi būtu jānodod tautas nobalsošanai.

Citam “SC” deputātam Igoram Pimenovam īpaši nepatika okupācijas minēšana preambulā. Viņš no Saeimas tribīnes centās pierādīt, ka tādas okupācijas nemaz nav bijis, jo sarkanās armijas ienākšana Latvijā notikusi saskaņā ar 1939. gada Padomju Savienības un Latvijas Republikas savstarpējas palīdzības paktu un 1940. gada 17. jūnija vienošanos par papildu karaspēka ievešanu. Pimenovs arī uzsvēra, ka sarkanā armija sagaidīta kā atbrīvotāji, jo “kara izraisītās ekonomiskās grūtības radīja iedzīvotāju neapmierinātību ar Ulmaņa autoritāro režīmu, īpaši tā izpaudās pilsētās”. Viņš gan atzina, ka Latvijas iekļaušana PSRS sastāvā notikusi, pārkāpjot Latvijas Republikas Satversmi, bet tā esot aneksija, nevis okupācija. “Notikumi bija sarežģītāki, lai tos aprakstītu ar vienu vārdu. Vārds “okupācija” nedod mums savest prātus un spēkus kopā, neļauj mums iet uz priekšu pa vienu ceļu. Ja šis vārds paliks preambulā, tas nedarīs mūsu valsti stiprāku, kā grib panākt preambulas autori, bet saglabās sabiedrības paralīzi, kurā mēs visi dzīvojam,” uzskata Pimenovs. Lieki teikt, ka viņa runa sacēla veselu sašutuma vētru nacionālo deputātu vidū un vismaz pusotra stunda no debatēm atvēlētā laika tika veltīta Otrā pasaules kara notikumu apspriešanai.

Preambulas atbalstītāji toties pauda izbrīnu, ka saskaņieši dokumentā saskatījuši sabiedrības šķelšanas riskus. Deputāte Inga Bite atgādināja, ka jau Satversmes tapšanas laikā no 1920. līdz 1922. gadam tika izskatīti dažādi priekšlikumi konstitūcijas ievadam, bet Satversmes tēvi nav spējuši vienoties. Viņa piekrita vēsturnieka Aināra Lerha hipotēzei: “Ja kāds būtu paredzējis, kas notiks pēc 20 gadiem, un zinātu, ka Latvija kādreiz nākotnē zaudēs neatkarību un pēc tam būs jācīnās par neatkarības atjaunošanu, ka kādreiz pašsaprotamās vērtības vairs nebūs tik pašsaprotamas, tad Satversmes veidotāji tās būtu formulējuši.”

Diskusijas izskaņā deputāti vairāk pievērsās pašam tekstam, un iezīmējās konceptuālas atšķirības starp to, kā valsti uztver “SC” frakcijas deputāti un valdošās koalīcijas pārstāvji. Pirmie uzskata, ka valsts vienīgais uzdevums ir nodrošināt labklājību tās iedzīvotājiem. Proti – pabarot cilvēkus, remontēt ceļus, un, ja tas izdarīts, tad viss ir kārtībā. Bet preambulas autori uzskata, ka valsts uzdevums ir ne tikai minēto pamatvajadzību nodrošināšana, bet arī citu vērtību, kā valsts pamatnācijas valodas un kultūras, saglabāšana un attīstīšana.

Acīmredzot “SC” šī doma likās tik nepieņemama, ka viņi mēģināja noraut sēdes kvorumu un pirms balsojuma steidza izņemt savas kartes no balsošanas iekārtām. Taču, neskatoties uz to, palika vēl 67 deputāti, kas ir tieši nepieciešamais minimums (divas trešdaļas no visiem deputātiem), lai lemtu par Satversmes grozījumiem. Preambulu pirmajā lasījumā atbalstīja 67 valdošās koalīcijas pārstāvji, pret balsoja 27 deputāti (visi no “SC”). Likumprojekta skatīšana otrajā lasījumā varētu notikt maijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Paldies dievam.

 2. Arī A.Baltam 28. marts, 2014 09:43 Atbildēt
  Tu vienkārši esi **
  Preambula nozīmē uzsvērt latviešu nācijas noteicošo nozīmi un intereses Latvijas valsts pastāvēšanā. Tās vispirms ir politiskās intereses un nav ko te jaukt iekšā ekonomiskās vēlmes un nebūšanas. ..
  Tāsatkarīgas no pašiem cilvēkiem, kas dzīvo un strādā šajā valstī. Arī no tādiem kā tu, kas raksta te naidīgus komentārus, bet pats valsts labā neko nedara. Gaida no valsts, ka visu jums pienesīs klāt…
  000000000000000000000000
  – tikai nelietīga komunistu atlieka var melīgi nosaukt par naidīgiem koment. elementāras loģikas diktētu jautājumu par tiesībām veikt izmaiņas Pamatlikumā (Satversmē), ja ir pārkāpts LV teritoriālās nedalāmības likums (Abrene) un ir izmainīts pilsoņu kopums (psrs pilsoņi-okupanti) BEZ LATVIEŠU TAUTAS PIEKRIŠANAS -REFERENDUMA? Īpaši zemiskās lamas apliecina kangara ikdienas krievu okupantu stilu un neatstāj šaubas par īpašo ieintresētību pieņemt šādu nelikumīgu Preambulu.

 3. DOMAJAT, KA OKUPANTU IDEJU PAUDEJI DARITU CITADI .UZ TO NEVAJAGA CERET.

 4. Igoram Pimenovam radušās nopietnas problēmas ar Latvijas vēstures apgīšanu. Viņš joprojām tic LPSR laika vētures traktējumiem. Ko varam prasīt no krievu skolu skolniekiem, ja pat Saeimas deputāts un darbonis izglītības laukā, ir ar tik stulbām domām. Nu kā lai es integrējos ar šādu neprašu?

 5. Šitie jefiņi no samazgu centra nu nesaņems kremļa prēmijas.:)

 6. Valdošās kolīcijas pārstāvji: turēties, turēties un vēlreiz turēties ari turpmāk!

 7. NESAPRATU , KUR SASKAŅAS CENTRAM IR PROBLĒMA ? Atbildēt

  Te šajā teikuma daļā (nodrošinātu ikviena cilvēka un visas tautas brīvību un veicinātu labklājību) viss ir pateikts . Izlasiet uzmanīgi -ikviena cilvēka un visas tautas – . Tātad ik viena , kurš dzīvo latvijā n ja visas nācijas veido latvijas tautu , tad tas nozīme’, jebkuras tautas , kura dzi’vo Latvijā . ,,Paldies ” levita kungs , super , kur labāk izdomāt , kā kārtējo rizi piemuļķot baurus .

  • SC Problēmas (vienmēr un visur) rodas TAD, KAD NAV PROBLĒMU, – tad tās jāmēģina radīt mākslīgi, lai pēc tam savu viedokli uzspiestu citiem! Tā māca un liek darīt kaimiņi (lasi- priekšnieki) austrumos! “Kā maizi ēd, tā dziesmu dziedi!”

 8. Sarkano fašistu siekalainā 5.kolonna Latvijā. Šī ir latviešu cilšu zeme un valsts, vienmēr ir bijusi de facto, ir un būs. Kļusti par godīgu latvieti vai arī brauc uz austrumiem vai rietumiem. Tā ir izvēle, ko mēs, latvieši, ar savām asinīm esam sev un arī jums nopelnījuši. Nevelc atpakaļ sava impēriskā saimnieka dieva nolādētajā lēģerī zemi un tautu, kas to negrib, nekad nav gribējusi un negribēs. Samierinies.

  • Jums ir maza sajēga, ko nozīmē “Latvijas tauta”, kas nostiprināta Satversmes 2,pantā. Tie ir visi Latvijas pilsoņi, neatkarīgi no piederības pie kādas no šeit dzīvojošām nacionalitātēm.
   Bet “latviešu nācija”, uz kuru galvenokārt ir likts uzsvars preambulā, ir latvieši, kam ir latviešu valoda, kopīga kultūra un vēsturiskā atmiņa. Latviešu nācijai vai valstsnācijai piederīgie var arī nebūt pilsoņi, bet viņiem tiek domāts.
   Vajag apgūt kaut nedaudz valststiesību ābeci un tad šeit trivializēties.

 9. Paldies Levitam un Čepānei!
  Izturiet līdz galam!

 10. Liels solis uz priekšu!. Ar bažām vakar sekoju līdzi Saeimas debatēm, kur Latvijas aizstāvji verbāli cīkstējās ar Latvijas ienaidniekiem, un pēc balsošanas esmu ļoti gandarīta! Par to, šķiet, visvairāk jāpateicas Egila Levita pacietīgajiem un diplomātiskajiem pūliņiem, kurš spējis saliedēt praktiski visu Saeimas latvisko daļu! Pret preambulu, protams, ir Krievijas 5.kolonna Latvijā – SC, bet tas ir normāli. Tagad galvenais – neapstāties un pieņemt galīgajā lasījumā.

 11. pladies par cerību! Atbildēt

  rakstu no svešuma … Valsts runas vīru un sievu apņemšanās ir cerība, ka man pasulē būs mājas kur atgriezties. līdz šim es Latvijā jutos tāpat kā visur citur plašajā pasulē. Veikalos mani uzrunāja svešā vaodā un arī iekāpjot taksometrā, mani pazemoja svešā valodā. es vēlos atgriezties un būt mājās, bet nevis justies Latvijā kā kaut kādā Londonas, Briseles vai Maskavas nostūrī. … ir cerība būt lepnam par savu valsti … par savām mājām.

  • okupācijas seku likvidācijā, pie kuras pieskaitāma “5.kolonna”, ir jāpiedalās visiem; arī Tev!

  • Pilnīgi pirkrītu dzīvojot Rīgā, vai kādā citā lielākā pilsētā. Zemgales, Kurzemes, Vidzemes mazpilsētās esmu Latvijā.

 12. nu jā, termins valstnācija ir kā skabarga acī mūsu valstij un mūsu tautai naidīgi noskaņotām personām un organizācijām.

 13. Nerādiem mums padomju fašitu Elksniņu

 14. TAS ELKSNINS IR RIKTIIGS -GUMIJZOKLIS-.PA TAADU UZSKELOT ,SKRADAS VIEN PALIEK PAARI.PEERTIKVEIDIIGAIS ZOKLIS.

 15. Tu vienkārši esi demagogs un piedevām muļķis…

 16. Preambula nozīmē uzsvērt latviešu nācijas noteicošo nozīmi un intereses Latvijas valsts pastāvēšanā. Tās vispirms ir politiskās intereses un nav ko te jaukt iekšā ekonomiskās vēlmes un nebūšanas. Tās savukārt
  atkarīgas no pašiem cilvēkiem, kas dzīvo un strādā šajā valstī. Arī no tādiem kā tu, kas raksta te naidīgus komentārus, bet pats valsts labā neko nedara. Gaida no valsts, ka visu jums pienesīs klāt uz paplātes.

 17. Artūrs Malta, LZS Atbildēt

  Vai preambula novērsīs sSatversmes pārkāpunus un atbrīvos Latviju no parādu Jūga?
  Vai atdos noo 1940.gada 17.jūnija boļševiku nolaupītos īpašumus?

  Kāpēc tāda preambula vajadzīga???

 18. Valstij jābaro cilvēki!!!! Es Latvijai par spīt’ sed uz plīt’ un tik brēc, ka nau ko rīt.

 19. SC ir pret tikai kremļa intrešu dēļ,lai ko tie juridiski un citādi smuki nemelotu. bet es un mani bezgala daudzie domubiedri esam pret tāpēc, ka nav 4 maija režīmam nekādu tiesību aizskaŗt Latvijas 22. gada Satversmi , jo pats šis prettautiskais rezīms to ir pārkāpis tik daudz reizes, ka savu atrašanos LV vadībā ir padarījis par absolūti neliģitīmu! Šie Preambulas aizstāvji un uzspiedēji, bez tautas plašas un publiskas apspriešanas (ja neskait parodiju par apspriešanu LU Aulā, kur NEVIENU no oficiāli pieteiktās opozicionāru grupas nepielaida debatēs) tikai vārdos rūpējas par tautas nākotni, reāli izdzenot pie pusmiljona pilsoņu trimdā un arī garīgi iznīcinot to jebkādu vēlmi atgriezties, ar noziedzīgo nepilsoņu jautājumā, graujošo attieksmi nodokļu politikā, demogrāfijā, tautsaimniecībā un citās nozarēs. Bet vārdos izrādot bezgalīgas rūpes, ko tiem redzams sombolizē šīs sabiedrības neapspriestās un tāpēc nedemokrātiskās Preambulas pieņemšana!

  • Man tāds pastulbs jautājums latviešu tautas “dižgaram” : kāds režīms Latvijā būtu izveidojies ,ja LR Augstākā padome (starp citu , ievēlēta pirmajās demokrātiskajās okupācijas laika vēlēšanās) 4. maijā nebūtu pieņēmusi deklarāciju par neatkarības atjaunošanu ? Izbeidz vienreiz šo tautas muļķošanu – mūs jau pietiekoši daudz grib apmuļķot okupācijas noliedzēji , un tu esi vienā ierindā ar šiem 5. kolonas darboņiem .

  • Nelaime tā, ka tauta Pilsoņu Kongresa personā zaudēja APadomei intelektuāli. Tāpēc mums ir ZS nevis Aizsargi un tāpēc mums nav Abrenes un tāpēc nenotika arī dekolonizācija un bija vajadzīga tautas balsošana par valodu.

  • Ak, Kungs, kā apnikuši šie mūžīgie vaimanalogi!

Draugiem Facebook Twitter Google+