×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
22. oktobris, 2013
Drukāt

Vaidere sola politisku atbalstu preambulai (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Satversmes preambulas projekts nonācis politisko diskusiju krustugunīs, īpaši sarosījušies tā pretinieki, starp kuriem veidojas interesanta “koalīcija”. Negatīvā attieksmē pret preambulu vienojies Nepilsoņu kongress, “Saskaņas centrs” un vairāki akadēmisko aprindu pārstāvji. Bet Eiroparlamenta deputāte Inese Vaidere rosinās “Vienotībai” novembrī gaidāmajā kongresā izteikt politisku atbalstu jurista Egila Levita izstrādātajiem Latvijas konstitūcijas papildinājumiem.

I. Vaidere ir pārliecināta, ka partijas biedri atbalstīs šo ierosinājumu: “Levita kungs ir viens no ievērojamākajiem Latvijas un Eiropas juristiem. Uzskatu, ka viņa piedāvātā Satversmes preambula ir ļoti labi izstrādāts dokuments, kas pat neprasa īpašus papildinājumus un labojumus, lai gan, protams, par niansēm vēl varētu diskutēt. Šis dokuments nešķeļ Latvijas sabiedrību, kā to grib iestāstīt nelabvēļi, tas tikai skaidri pasaka – Latvijas valsts mērķis ir latviešu nācijas pastāvēšana. Bet tas nenozīmē pretnostatīšanu, latviešu nācijas izdzīvošana nav drauds citām tautām. Vienmēr jau var atrast politiskus aizbildinājumus, taču domāju, ka “Vienotība” varētu uzņemties vairāk līderības šajā jautājumā.”

Tam piekrīt arī Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne, kas teic, ka “Vienotība” varētu spert arī nākamo soli un iekļaut atbalstu Satversmes preambulai arī partijas pirmsvēlēšanu programmā. Tad tas būtu kā solījums vēlētājiem, ka šis jautājums netiks aizmirsts pēc 12. Saeimas vēlēšanām, bet ir nopietna apņemšanās to tiešām pieņemt.

Piektdien Latvijas Universitātē notiks Satversmes preambulas projektam veltīta konference, kurā piedalīsies arī ārvalstu viesi – Lietuvas Mīkola Romera universitātes Juridiskās fakultātes Konstitucionālo un administratīvo tiesību direktore Milda Vaiņute un Igaunijas parlamenta Konstitucionālās komisijas priekšsēdētājs Raits Maruste. Konferences noslēgumā paredzēts uzklausīt Saeimas frakciju pārstāvju viedokļus par Satversmes preambulas projektu.

Tiesa, piemēram, “Saskaņas centrs” jau ir pasteidzies pateikt savu “nē”, izplatot paziņojumu, ka “Saeimas valdošā koalīcija, spriežot pēc piedāvātās Satversmes preambulas teksta, rosina atteikties no pastāvošās valsts iekārtas, pārejot uz etniskas demokrātijas valsti”. “SC” pārmet, ka preambulas projekts neatbilst Satversmes garam un šķeļ sabiedrību.

Daudz uzbrūkošāku formu, piesaucot pat holokaustu un Balkānu konfliktus kā iespējamās sekas, izvēlējušies atsevišķi akadēmisko aprindu pārstāvji, no kuriem īpašu nepatiku pret iecerētajiem Satversmes papildinājumiem demonstrē Rīgas Stradiņa universitātes Sociālās antropoloģijas studiju programmas vadītājs Klāvs Sedlenieks un Latvijas Universitātes pētniece Olga Procevska. Savu diskusiju par preambulu pasteidzies sarīkot Nepilsoņu kongress, kur vārds dots arī citiem zinātniekiem, piemēram, Sergejam Krukam, Andrejam Berņikovam. Preambulas projekts gan kritizēts, gan nozākāts, gan izsmiets.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Paldies Vaideres kundzei atbalstu preambulai!!! PALDIES!!! Nevajag ne kritizēt, kur nu vēl nozākāt un izsmiet – TĀ NAV MĀKSLA!!! Daudz vairāk vajag , lai cilvēks (ari citādi orientētais) prastu saskatīt ieguvumu attiecīgai nācijai bez naida un ļaunuma sirdī…Paldies LTV1 raidījumam “Sastrēgumstunda” 23.oktobrī, kur tika iztirzāts šis jautājums. PREAMBULA MUMS VAJAG!!!

 2. Viens-otrs pat pašu nelabo atbalstiis, lai tikai arii turpmaak palikt pie Eurosiles

 3. un pribambula, savukārt, Atbildēt

  sola mūžīgu aDbalstu Vaideres kundzei !
  Ļoti svarīgas patiešām prambambulas !

 4. Žēl, ka daudzi latvieši (sevišķi jaunā paaudze) ir pazaudējuši savu vēsturisko un nacionālo mugurkaulu! Tāpēc rodas tādi izteicieni, kā “latviešu kopiena” latviešu tautas vietā. Kamēr savas tautas, savas vēstures un savu tiesību aizstāvēšana tiks tēlota, kā “rasisms un nacionāla naida kurināšana”, kamēr pie varas esošie pazemīgi nolieks galviņas, labi redzot, kā samierināšanās ideoloģija pārņem cilvēku prātus, mēs slīksim arvien dziļākā purvā. Pasargi Dievs, ko teiks un padomās lielais kaimiņš! Labāk lamāsim amerikāņus, bez kuru valsts atbalsta, mēs sen būtu iesūkti atpakaļ lielajā zampā. Un tad vēl gaužamies, ka mums neiet tik labi ka igauņiem. Pamācieties patriotismu no viņiem!

 5. Preambulā ir viena aplamība. Tur jābūt ….. Par spīti kristīgai ideoloģijai latvieši nodibināja(atjaunoja) valsti, kura 8. gadsimtus tika verdzināta un piesmieta. Tā būtu patiesāk. Labāk būtu…… latvju tauta dzīvodama zem Saules un tās dāsnuma un pateicoties tās auglībai un gaismai………. Saule ir attēlota ģēbonī. Demagoģija ar dievu himnā ir cilvēces kultūras vēstures noniecināšana. Dieva jēdziens (mono dieva) radies pirms ~40 000 gadiem. Ar asiņaino mesianisma ideoloģiju nevajag saistīties. Tā ir atbildīga par ~300 000 000 nelaimīgo izkaušanu savā varas kārē.

  • ” kura 8. gadsimtus tika verdzināta un piesmieta. Tā būtu patiesāk.”

   – a, ja vēl varbūt patiesāk : ” … kura 8. … va vnga, cik tur …. gadsimtus stāvējuse rakom kaut kādas slimu suņu murgu laidēju definētās kretinības priekšā un kasījusies tieši ar tiem, ar ko kasīties nevajadzēja, … un rezultatā paša sevi i izverdzināja un piesmēja ………
   KĀ TAS BIEŽI ARĪ SADZĪVĒ PIE PĀRĀK JAU IZGUDRIEM GADĀS … – ?
   – Tā būtu nebūtu gadījumā patiesāk.”

 6. “Šis dokuments nešķeļ Latvijas sabiedrību”
  – – – – – – – – – –
  Galvenais, kas šķeļ Latvijas sabiedrību, ir okupācijas mantojums — krievu valodas skolu sistēma. Dombrovski, saņem dūšu un izbeidz so aparteīdu!

 7. Veidosim uz nākamajām vēlēšanām partiju “Preambula”

 8. Labs raksts. Man patika.

  Cilvēkiem neatlaidīgi jāskaidro, ka Latviešu nācijā ir un būs dažādu tautību pilsoņi ar kopīgām vērtībām, kuri brīvi un labprāt runā latviski, kopj latvisko u.c. kultūras, utt.

  Mēdiji ļielākoties šķeļ tautu, to baidot. Kāds par to acīmredzot maksā. Nekādi “tīrasiņu latvieši” nepastāv, tāpat kā “tīrasiņu krievi”.

Draugiem Facebook Twitter Google+