×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
29. aprīlis, 2014
Drukāt

Precizē pantu par PSRS un nacistiskās Vācijas režīmu noziegumu noliegšanu

LETALETA

Saeimas Juridiskā komisija galīgajā lasījumā atbalstījusi grozījumus Krimināllikumā, precizējot arī pantu par PSRS un nacistu režīmu noziegumu noliegšanu, informēja parlamenta Preses dienestā.

Jaunā likuma redakcija paredz atbildību par genocīda, nozieguma pret cilvēci, pret mieru vai kara nozieguma publisku slavināšanu, tajā skaitā PSRS vai nacistiskās Vācijas īstenotā genocīda vai kara nozieguma pret Latviju un tās iedzīvotājiem, publisku slavināšanu, noliegšanu, attaisnošanu vai rupju noniecināšanu.

Iepriekš pants ietvēra atbildību par noziegumu trivializēšanu, kas raisīja diskusijas, kā to izvērtēt.

Komisija norāda, ka piemērojamais sods nemainās – brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods.

Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (“Vienotība”) norāda, ka deputāti lēmuši iekļaut Krimināllikumā tiešu norādi uz varām, kuras noziedzīgi vērsušās pret Latviju un tās iedzīvotājiem — Padomju Savienību un nacistisko Vāciju.

“Lai arī Drošības policija norāda, ka jau patlaban likums ļauj vērsties pret personām, kuras attaisno šo režīmu pastrādātos starptautiskos noziegumus, šāda norma nepārprotami jānostiprina arī likuma tekstā, konkretizējot esošo regulējumu. Vienlaikus sagaidām, ka valsts drošības iestādes rīkosies aktīvi, izmeklējot gadījumus, kad publiski tiek attaisnots holokausts, deportācijas, civiliedzīvotāju spīdzināšanas un slepkavības, kā arī militārs iebrukums Latvijas teritorijā,” uzsver deputāts.

Grozījumi arī paredz par nepilngadīgu prostitūtu izmantošanu piemērot brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Atbildība iestāsies tādā gadījumā, ja klients zinās, ka prostitūta ir nepilngadīga. Paplašināta arī izvarošanas definīcija, paredzot, ka ar izvarošanu saprot arī dzimumaktu, izmantojot cietušā uzticību, autoritāti vai citādu ietekmi.

Turpmāk krimināli būs iespējams sodīt par “spaisa” lietošanas pamudināšanu, kā arī šo vielu ievadīšanu organismā pret personas gribu. Maksimālais sods būs brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem, bet, ja pamudināti tiks nepilngadīgie, psihiski slimie vai cilvēki, kas atradušies materiālā vai citā atkarībā no vainīgā, brīvību varēs atņemt līdz pat pieciem gadiem. Bargākas sankcijas iespējamas arī gadījumā, ja psihoaktīvajām vielām pievienotas vielas, kas pastiprina to iedarbību, vai arī to rezultātā iestājušās smagas sekas.

Juridiskā komisija aicinās grozījumus iekļaut izskatīšanai Saeimas 15.maija sēdē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+