×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. februāris, 2014
Drukāt

Precizētas prasības par vides pieejamības nodrošināšanu ārstniecības iestādēs

Foto - LETAFoto - LETA

Veselības inspekcija vērš uzmanību, ka no šā gada 1.janvāra stājušies spēkā grozījumi vispārīgajās un obligātajās prasībās ārstniecības iestādēm. Grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.60 (turpmāk – Noteikumi) veikti, lai tiktu nodrošināti veselības aprūpes pakalpojumi personām ar kustību traucējumiem, vienlaikus ņemot vērā un samērojot nepieciešamās izmaiņas ārstniecības iestāžu darbībā ar to tehniskajām un ekonomiskajām iespējām.

Ārstniecības iestādēm, kas no jauna reģistrējas Ārstniecības iestāžu reģistrā pēc 2014.gada 1.janvāra, obligāti jānodrošina vides pieejamība, ievērojot būvniecības jomu reglamentējošajos normatīvos aktos noteiktās prasības. Pirms lēmuma pieņemšanas par ārstniecības iestādes reģistrāciju Ārstniecības iestāžu reģistrā Inspekcijas amatpersonas veiks kontroli. Kontroles laikā tiks pārbaudīta ārstniecības iestādes atbilstība Noteikumu prasībām, t.sk. vides pieejamības nodrošināšanā, un citu veselības aprūpes jomu reglamentējošo normatīvo aktu prasībām, kuru neievērošana rada potenciālus riskus iestādes darbībai, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai un pacientu drošībai. Šaubu gadījumos Veselības inspekcija ārstniecības iestādēm pieprasīs iesniegt būveksperta (sertificētās fiziskās personas) vai attiecīgās būvvaldes apliecinājumu par vides pieejamības atbilstību.

Veselības inspekcijā no gada sākuma līdz 4.februārim ir saņemti 27 ārstniecības iestāžu iesniegumi par 29 ārstniecības iestāžu un ārstniecības iestāžu struktūrvienību reģistrāciju Ārstniecības iestāžu reģistrā. 13 gadījumos ārstniecības iestādes tika reģistrētas, 10 gadījumos reģistrācija tika atteikta, jo netika nodrošināta veselības aprūpes iestādei noteikto obligāto prasību izpilde, tostarp netika nodrošināta vides pieejamība personām ar kustību traucējumiem. Sešos gadījumos norit iesnieguma izskatīšana.

Ārstniecības iestādēm, kas reģistrētas Ārstniecības iestāžu reģistrā līdz 2014.gada 1.janvārim, bet kurās nav nodrošināta vides pieejamība personām ar kustību traucējumiem, ir jābūt: iespējai saņemt veselības aprūpes pakalpojumus atbilstoši apstiprinātajām medicīniskajām tehnoloģijām; ārstniecības iestādes vadītāja apstiprinātai un pacientam viegli saprotamai informācijai, kā personām ar kustību traucējumiem tiek nodrošināta iespēja saņemt iestādes sniegtos veselības aprūpes pakalpojumus; kā arī ārstniecības iestādei savā tīmekļa vietnē jāievieto publiski pieejama informācija par veselības aprūpes pakalpojumu un vides pieejamības nodrošināšanu. Tāpat veselības centriem un stacionārām ārstniecības iestādēm ir jānodrošina iespēja personām ar kustību traucējumiem patstāvīgi iekļūt ārstniecības iestādē un vismaz viena tualetes telpa personām ar kustību traucējumiem (veselības centros – ēkā, bet stacionārās ārstniecības iestādēs – katrā stāvā, kur tiek sniegts veselības aprūpes pakalpojums personām ar kustību traucējumiem).

Ārstniecības iestādēm, kas reģistrētas līdz 2014.gada 1.janvārim, Ārstniecības iestāžu reģistram ir jāiesniedz paziņojums par vides pieejamību konkrētajā ārstniecības iestādē. Veselības inspekcija ārstniecības iestādes aicina šo paziņojumu iesniegt līdz šā gada 30.aprīlim, bet ne vēlāk kā līdz šā gada 1.jūlijam (Noteikumos norādītais termiņš). Ja vides pieejamība nav nodrošināta, paziņojumā ir jānorāda – iemesli, kādēļ vides pieejamība nav nodrošināta, kā arī plānotie pasākumi un termiņš, kādā ir plānots nodrošināt vides pieejamību. Tāpat ārstniecības iestādei paziņojumā jānorāda informācija, kā šobrīd tiek nodrošināta iespēja personām ar kustību traucējumiem saņemt konkrētās ārstniecības iestādes piedāvātos veselības aprūpes pakalpojumus.

Veselības inspekcija ir sagatavojusi vēstuli ārstniecības iestādēm, kurā aicina Noteikumos minētās prasības ievērot un nepieciešamos pasākumus veikt pēc iespējas ātrāk: ne vēlāk kā līdz 28.02.2014. nodrošināt iestādē vadītāja apstiprinātas informācijas par iestādes sniegto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespēju personām ar kustību traucējumiem esamību; ne vēlāk kā līdz 31.03.2014. minētās informācijas ievietošanu ārstniecības iestādes tīmekļa vietnē. Savukārt veselības centriem un stacionārajām ārstniecības iestādēm līdz 30.06.2014 nepieciešams pabeigt nepieciešamās pārbūves un pielāgojumus, lai nodrošinātu Noteikumu prasību izpildi par iekļūšanu iestādē un vismaz vienas tualetes telpas personām ar kustību traucējumiem nodrošināšanu (veselības centriem – attiecīgajā ēkā; stacionārajām ārstniecības iestādēm – attiecīgajos stāvos).

Lai informācija par vides pieejamības nodrošināšanu un par iespējām personām ar kustību traucējumiem saņemt ārstniecības iestādes sniegtos veselības aprūpes pakalpojumus būtu pieejama mērķauditorijai, Inspekcija aicina ārstniecības iestādes sniegt minēto informāciju arī pašvaldībai, kuras teritorijā izvietota konkrētā ārstniecības iestāde. Tāpat Veselības inspekcija aicina ikvienu pašvaldību iesaistīties un savu iespēju robežās palīdzēt ārstniecības iestādēm risināt jautājumus saistībā ar vides pieejamību. Tas ir būtiski ikvienam pašvaldības iedzīvotājam, jo pieejama vide ir nepieciešama ne tikai cilvēkiem ar ilgstošu vai īslaicīgu invaliditāti, bet arī vecākiem ar bērniem un vecākiem cilvēkiem – līdz ar to sabiedrībai kopumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+