×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
11. jūlijs, 2016
Drukāt

Preču eksports maijā palecas līdz izaugsmei (2)

Foto- LETAFoto- LETA

Apstrādes rūpniecības ražīgais sniegums maijā jau iepriekš liecināja, ka arī preču eksports varētu uzplaiksnīt. Pēc kritumiem šī gada pirmajos četros mēnešos, maijā preču eksports bijis par 4.4% lielāks nekā pērn. Šogad piecos mēnešos kopā gan aizvien ir kritums par 3.5% salīdzinājumā ar gadu iepriekš, un samērā trauslā ārējā pieprasījuma dēļ sniegums turpmākajos mēnešos, visticamāk, būs svārstīgs un kopumā mazāk iepriecinošs nekā maijā, uzskata “Swedbank” ekonomists Andrejs Semjonovs.

Viņš norāda, ka labu sniegumu maijā uzrādījis koka un tā izstrādājumu eksports (izņemot mēbeles) – izaugsme par 15% pret pērnā gada maiju, tai skaitā 25% kāpums uz Lielbritāniju.Diemžēl “Brexit” referenduma iznākumam sekojošais mārciņas kritums un ārējās vides nenoteiktības radītā piesardzība turpmākās perspektīvas nozarei iezīmē mazāk košās krāsās, vismaz tuvākajos pāris mēnešos. Maijā spēji (par 19% gada griezumā) kāpis arī pārtikas un graudaugu produktu eksports – kāpumi gan bijuši ne visās pārtikas apakšnozarēs (graudi, zivis un gaļa auguši, bet piena produktu eksportā aizvien kritumi). Lieli izaugsmes tempi bijuši arī samērā svārstīgajā ķīmijas produktu eksportā un būvmateriālu eksportā. Turpretī izaugsmes kāpumu aizvien būtiski iegrožo re-eksports – joprojām lieli kritumi nozarēs, kur produkcija pārsvarā tiek re-eksportēta: elektroierīču un elektroiekārtas (-25%), minerālprodukti (-16%).

Valstu griezumā, maijā atkal nedaudz padziļinājies preču eksporta kritums uz Krieviju (līdz -16% gada griezumā, salīdzinot ar -15% pirmajos četros mēnešos). Uz pārējām NVS valstīm eksports bijis par 7% lielāks nekā pirms gada. Eksports uz eirozonu pieaudzis par 4%.

Trausla ārējā vide noteikti radīs izaicinājumus mūsu preču eksportētājiem turpmākajos mēnešos. Ārējais pieprasījums kopumā Lielbritānijā un Eirozonā varētu augt nedaudz lēnāk nekā iepriekš prognozēts, līdz ar to izšķirīga loma būs mūsu eksportētāju konkurētspējai un elastībai. Preču eksporta sniegumam svarīga būs turpmāka cīņa par jaunu tirgu apguvi un apgrozījuma kāpināšana tālākos/eksotiskākos tirgos, kur darbs jau ir iesākts.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Finansējuma piesaiste ātrākai biznesa izaugsmei! Uzņēmēj sāc savu attīstību! cityfinances.lv

  2. aizdevumus visiem latviešu
    Vai jūs meklējat cienījamu un akreditēta privātā aizdevumu uzņēmumam, kas sniedz aizdevumus dzīves laikā iespēja ??? Mēs piedāvājam visu aizdevuma veidu, kas ir ļoti ātri un viegli veids Vai jums ir noraidīts ar bankas un citas finanšu iestādes? Vai jums ir nepieciešams konsolidāciju aizdevumu vai hipotēku? Meklēt ne vairāk, jo mēs esam šeit, lai visas jūsu finanšu nepatikšanas pagātnei. Tātad rakstiet mums šodien: (euchariadanielloanfirm @ gmail . com) pieteikties šim aizdevumam.

Draugiem Facebook Twitter Google+