×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
12. decembris, 2016
Drukāt

Preču eksports oktobrī samazinās (4)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Līdzīgi kā septembrī, arī oktobrī apstrādes rūpniecība uzrādīja labu sniegumu, bet preču eksports turpināja samazināties. Oktobrī tas bija par 3.5% mazāks nekā pirms gada. Šī gada desmit mēnešos eksports ir sarucis par 1.7%, salīdzinot ar to pašu periodu pērn, skaidro “Swedbank” ekonomiste Agnese Buceniece.

Gada griezumā preču eksporta vērtības samazināšanos oktobrī visvairāk ietekmēja kritums mehānismu un elektroiekārtu (-17%), kā arī minerālproduktu (-20%) eksportā. Ņemot vērā, ka šīm produktu grupām raksturīgs augsts re-eksporta īpatsvars un ka samazinājās arī to imports, tad eksporta kritumu oktobrī galvenokārt noteica re‑eksporta samazināšanās. Tomēr eksportu uz leju vilka arī tādu preču grupu eksports kā koks un tā izstrādājumi (-5%, tai skaitā 20% kritums uz Lielbritāniju), kā arī pārtika (‑3%), kas pārsvarā ir vietējas izcelsmes preces. Pārtikā lielākais kritums bija rapša eksportā, kas izskaidrojams ar to, ka šogad to sāka eksportēt mēnesi ātrāk. Pozitīvu devumu gada eksporta izaugsmē veidoja celtniecības materiāli, ķīmijas produkti un tekstila izstrādājumi.

Preču cenu kāpums pasaulē un ārējā pieprasījuma uzlabošanās palīdzēs eksportam augt nedaudz straujāk nākamajā gadā. Tomēr populisma noskaņojums pasaulē palielina protekcionisma draudus, kas, savukārt, negatīvi ietekmēs Latvijas eksportu. Lai nodrošinātu eksporta kāpumu, ir svarīgi celt konkurētspēju, apgūstot jaunus tirgus un ceļot Latvijā ražoto eksporta preču pievienoto vērtību.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. man patik jura lasit balkus un kurinat krasni 🙂

  2. baļķi nav "prece" Atbildēt

    Neapstrādātu kokmateriālu izvest ir noziegums.

  3. Ogles mazāk sākuši vest uz Rīgas ostu, no Ukrainas un mūsu eksports sarūk.

Draugiem Facebook Twitter Google+