×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
9. augusts, 2012
Drukāt

Preiļos sola lētāku siltumu


Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Preiļos šonedēļ simboliski ielika pamatus biomasas koģenerācijas stacijai, kuru iecerēts pabeigt līdz šā gada novembrim. 


 

Patlaban pilsētā siltumu iegūst no katlumājām, kuras kurina ar šķeldu un gāzi. Jaunā stacija pārstrādās koksnes un lauksaimniecības atkritumus. Biomasas koģenerācijas iekārta darbosies pēc organiskā Rankina cikla tehnoloģijas, tās jauda būs 1,15 megavatu liela. Projekta īstenotāja SIA “Seces koks” valdes loceklis Eriks Fricsons vēsta, ka projektam ir piesaistīts Eiropas Savienības Kohēzijas fonda klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansiālais naudas atbalsts. “Projekta pamatmērķis ir aizstāt apkurei izmantojamo dabasgāzi. Tomēr, veicot kapitālieguldījumus neatkarīgi no ES fonda piesaistītajiem līdzekļiem, būs arī papildu iespējas ražot lielākas siltuma jaudas. Pie tā patlaban tiek strādāts, un projekta īstenošanas laikā to lielumu precizēs,” teic E. Fricsons.

Savukārt Preiļu novada domes priekšsēdētājs Aldis Adamovičs uzsver – jaunās, modernās koģenerācijas stacijas izmeši netraucēs Preiļu cilvēkiem, kas saņems lētāku siltumu nekā patlaban no SIA “Preiļu saimnieks”. “Ceram, ka jau šajā ziemā saņemsim siltumu no mūsu pašu bioresursa,” tā A. Adamovičs.

“Seces koks” vairāk nekā 15 gadus darbojas kokapstrādes nozarē un patlaban pievērsies jaunai uzņēmējdarbībai.

Par sadarbības partneriem izvēlēts būvniecības uzņēmums SIA “RRKP būve”, kas projektā izmantos jaunākās paaudzes iekārtas no Austrijas uzņēmuma “Agro Forst & Energietechnik” GmbH un Itālijas firmas “Turboden”, kuru tehnoloģijas plaši izmanto lielās energoapgādes kompānijas visā pasaulē.

SIA “RRKP būve” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalniņš uzsver šāda projekta svarīgumu, jo, “ņemot vērā, ka Latvijā lielākā daļa energoresursu tiek importēti, šīs nozares attīstība ir ārkārtīgi svarīga gan Latvijas tautsaimniecībai, gan tās iedzīvotājiem”.

Sākotnēji koģenerācijas stacijas būve bija paredzēta vispirms Aizkrauklē, tomēr viena no senākajām Latvijas pilsētām Preiļi šo iespēju izmantojuši agrāk. A. Kalniņš gan ir optimists un paredz, ka pavisam drīz arī dzimtajā Aizkrauklē iedzīvotāju makus saudzēs pašiem sava biomasas koģenerācijas stacija.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+