×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
20. septembris, 2016
Drukāt

Paralimpieši atgriežas no Rio. Prēmijas ilgi nebūs jāgaida, sola ministrs (4)

Latvijas delegācijas sportists - diska metējs Aigars Apinis ar iegūto zelta medaļu - paralimpiešu sagaidīšanas ceremonijas laikā Rīgas Starptautiskā lidostā.Latvijas delegācijas sportists - diska metējs Aigars Apinis ar iegūto zelta medaļu - paralimpiešu sagaidīšanas ceremonijas laikā Rīgas Starptautiskā lidostā.

Foto - LETA

Skanot Brazīlijas ritmiem, starptautiskajā lidostā “Rīga” atbalstītāji, draugi un radi sagaidīja mājās atgriežamies Latvijas paralimpiskās valstsvienības sportistus. Vienoti kopā ielidošanas zālē pie sagaidītājiem ienāca sportisti – viņu vidū arī medaļnieki Aigars Apinis, Diāna Dadzīte un Edgars Bergs.

Sagaidītāju vidū bija arī labklājības ministrs Jānis Reirs, kurš solīja, ka parūpēsies par to, lai jau drīzā laikā Ministru Kabinetā tiktu skatīts jautājums par prēmiju izmaksu sportistiem par izciliem un augstiem sasniegumiem. “Jums atliek vien laikus sagatavot iesniegumus, es parūpēšos, lai lēmums nav ilgi jāgaida,” sacījis ministrs.

Paralimpiskajās spēlēs, kas Brazīlijas galvaspilsētā Riodeženeiro risinājās no 7. līdz 18. septembrim, Latvijas valstsvienība kopā izcīnīja četras medaļas – divus zeltus un divas bronzas. Čempiona titulu jau ceturto reizi pēc kārtas izcīnīja diska metējs Aigars Apinis. Zelta godalgu no Rio mājup ved arī šķēpa metēja Diāna Dadzīte, kura izcīnīja arī bronzu diska mešanā. Bronzas medaļu izcīnīja arī lodes grūdējs Edgars Bergs. Kopumā Latviju paralimpiādē pārstāvēja 11 sportisti 6 dažādos sporta veidos – vieglatlētikā, airēšanā, loka šaušanā, paukošanā, peldēšanā, iejādē.

Sportistu atbalsta kustību “Tu esi. Tu vari” piekto gadu atbalsta banka “Citadele”.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Savukārt vārds paralimpisks var radīt nevēlamas asociācijas ar angļu vārdu limp – ‘klibot’. Tas nav tas, ko mēģina ar šo vārdu pateikt. Paraolimpiskās spēles ir olimpisks pasākums, nevis klibiķu saiets.

  2. Pamatojums. 1. Latviešu valodā ir daudz vārdu, kas atvasināti ar grieķu cilmes prefiksālo elementu para- (‘pie, blakus’), pievienojot to tieši vārda saknei, piem., para/bioze, para/lingvistika, para/līze, para/psiholoģija, para/tīfs. Dažkārt, ja pamatvārda sakne sākas ar patskani, priedēkļa para- gala patskanis a tiek atmests (tāpēc vārdnīcās priedēklis paratiek uzrādīts, gala patskani a liekot iekavās: par(a)-), tomēr nekad netiek atmests patskanis, ar kuru sākas pamatvārda sakne, piem., sal.: par/antrops, par/enhīma, par/enterāls, par/odija, par/odontoze, par/ onīms. Līdz ar to latviešu valodā formu “paralimpisks” uztver kā darinājumu no para un limpisks (vai no par un alimpisks). Taču, kā liecina Oksfordas vārdnīca, otrā komponenta pamatā ir īpašības vārds Olympic. Piebilde. Darinājuma paralimpisks otrais komponents “limpisks” kā aizguvums no angļu valodas asociējas ar citu angļu valodas vārdu limp, ko latviski tulko kā klibums; klibot, kleberēt, tādēļ forma paralimpisks vērtējama kā dezorientējoša, turklāt tā ir arī pretrunā ar īpašī- bas vārda paraolimpisks lietojumu valodas praksē. 2. Par formālu šķērsli īpašības vārdam paraolimpisks nevar būt arī divu patskaņu blakusnovietojums vārddaļu para- un -olimpisks sadurā, jo latviešu valodā tam ir daudz piemēru: kvazielastība, makroekonomika, mioma, neoavangardisms, organoīdi, ortoepija u. c. 3. Olimpisko spēļu un paraolimpisko spēļu galvenās vienojošās pazīmes ir norises periodiskums (ik pēc 4 gadiem), norises vieta (vienā un tai pašā pilsētā), norises laiks (tūlīt pēc olimpiskajām spēlēm arī paraolimpiskās). Tāpēc arī kopīgs ir nosaukumā izmantotais grie- ķu cilmes īpašības vārds olimpisks un arī paraolimpieši cīnās par olimpiskajām medaļām.

  3. Apsiveicu sportistus! Bet nevar rakstīt, ka viņi ir limpieši, kas piedalījušies Limpiādē. Viņi ir paraolimpieši un piedalījās Paraolimpiādē. To jau sen nosprieda ZA Valodas komisija prof. Skujiņas vadībā.

  4. Bez pieķēzīšanas zem tortes galdiņa nekādi
    nevar iztikt:iesniegumu, apsolīs… diez ko vēl…
    It kā ubagiem ko [augstsirdīgi] atmestu…
    Cik vēl gadus to solīto būs jāgaida ?

Draugiem Facebook Twitter Google+