Foto – Scanpix

Prēmiju “griesti” mūsu baņķierus neuztrauc
 0

No nākamā gada banku darbiniekiem maksātās prēmijas nevarēs pārsniegt gadā saņemtā atalgojuma apmēru. Ja tam piekrīt bankas akcionāri, tad divas gada algas, bet ar noteikumu, ka ceturtdaļa prēmijas tiks izmaksāta pēc pieciem gadiem.

Reklāma
Reklāma

 

Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Tā nolēmuši Eiropas Parlamenta, Eiropas Komisijas un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pārstāvji, spriežot par banku sistēmas reformu un stingrākiem ierobežojumiem baņķieru prēmijām, lai tādējādi mazinātu banku sabrukuma draudus.

Latvijas banku pārstāvjiem jautāju, vai šis lēmums ietekmēs līdzšinējo prēmiju maksāšanas kārtību.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Swedbank” pārstāve Kristīne Jakubovska saka, ka bankā izmanto Eiropā jau sen pazīstamo prēmēšanu ar bankas akcijām. Tās var saņemt trīs gadus, skaitot no tā gada, kad tās bijušas piešķirtas. Tādējādi darbinieki tiek rosināti piedalīties bankas ilgtspējīgā izaugsmē.

“Šis ES lēmums mūs būtībā nekā neietekmē, jo bankā ieviestā prēmēšanas sistēma jau ietver riska ierobežošanu – prēmēšana notiek ar paša uzņēmuma akcijām, turklāt tās tiek uz trim gadiem iesaldētas, tādējādi veicinot tiekšanos uz ilgtermiņa darba rezultātiem,” paskaidro Kristīne Jakubovska.

Arī valsts bankas “Citadele” padomes priekšsēdētājs Klāvs Vasks atzīst, ka tas mērķis, uz ko tiecas minētā ES lēmuma autori, “Citadelē”‘ tiek ievērots jau pašlaik. Valdes locekļu mainīgās atalgojuma daļas apmērs nedrīkst pārsniegt 25% no valdes locekļu gada algas.

SEB bankas Korporatīvās komunikācijas vadītāja Agnese Strazda pauž pārsteigumu par šādu lēmumu: “Iespējams, ka kaut kur kādā bankā maksā milzu prēmijas, bet kopš SEB bankas pastāvēšanas pirmās dienas darbiniekiem maksātās prēmijas nekad nav pārsniegušas gadā saņemtā atalgojuma apmērus. Tāpēc šis lēmums pilnīgi noteikti mūs neskar.”

Agnese Strazda piebilst, ka bankas vadības atalgojumu nosaka pēc SEB grupā noteiktiem standartiem, kas nosaka, kāda daļa no gada kopējā atalgojuma paredzēta stimulēšanai īstermiņā un kāda – ilgtermiņā.

“AB/LV Bank” pārstāvis Ilmārs Jargans stāsta, ka bankas darbinieku atalgojums galvenokārt atkarīgs no tā, kā pildās finanšu plāns, kas savukārt ir pakārtots stratēģijai un risku pārvaldīšanai. Atalgojuma politikā ir paredzēta mainīgā daļa jeb piemaksas. Pavisam bankā ieviesti 17 prēmēšanas veidi, kas skar visus bankas un tās meitas uzņēmumu darbiniekus.

Reklāma
Reklāma

Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) atzīst, ka visām ES dalībvalstu bankām vienota prēmēšanas kārtība ir atbalstāms pasākums. Kā izrādās, jau pirms četriem gadiem Latvijā noteica baņķieru atalgojuma politikas pamatprincipus, lai ierobežotu ātras peļņas gūšanu, kas savukārt ļauj palielināt prēmiju apmērus. Bet, tā kā pēdējos gados bankas strādāja ar lieliem zaudējumiem, tām nebija iespēju maksāt pārlieku lielas prēmijas.

Pēc FKTK datiem, krīzes gados baņķieru prēmiju apmēri saruka vairāk nekā desmit reižu. 2007. gadā 11 Latvijas bankās valdes locekļiem prēmijās samaksāja aptuveni divus miljonus latu, bet 2010. gadā prēmijas maksāja tikai četrās bankās, kopsummā mazāk par 200 000 latu. Uzlabojoties banku darbības rādītājiem, var paredzēt, ka, pieaugot Latvijas banku peļņai, pieaugs arī prēmiju apjomi.

FKTK padomes locekle Jeļena Ļebedeva atzīst, ka pašlaik Latvijā ieviestā banku darbinieku atalgojuma sistēma neparedz prēmēšanu šādos apmēros, tāpēc, visticamāk, šāds ES ierobežojums Latvijas banku darbību būtiski neietekmēs.

 

Latvijas banku peļņa 2012. gadā (milj. latu)

“Swedbank” 75,17
SEB banka 22,69
“Nordea” Latvijas filiāle 19,83
Rietumu banka 19,77
“AB/LV Bank” 19,31
“DNB banka” 7,6
“Baltikums Bank” 7,03
“Citadele” 5,52
“Danske Bank” 4,5
“Expobank” 3,05
“Trasta komercbanka” 2,63
“SMP Bank” 1,77
Reģionālā investīciju banka 1,7
“PrivatBank” 1,48
“UniCredit Bank” 1,27
“Baltic International Bank” 1,19
“Latvijas Pasta” banka 1,14
“Bigbank” Latvijas filiāle 0,378
“Skandinaviska Enskilda Banken” Rīgas filiāle 0,261
Peļņa kopā 122,34

 

Latvijas banku zaudējumi 2012. gadā (milj. latu)

Latvijas Hipotēku un zemes banka 44,89
“Norvik” banka 17,54
“GE Money Bank” 5,67
Latvijas Biznesa banka 1,86
“Rigensis Bank” 1,46
“Eesti Krediidipank” Latvijas filiāle 1,07
Zaudējumi kopā 25,60

Avots: Latvijas Komercbanku 
asociācija

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.