Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Premjera atskaite6


Māris Kučinskis
Māris Kučinskis
Foto – Edijs Pālens/LETA

Saeimas simts noklausījās premjera atskaiti par valdības padarīto. Tāds gada pārskats pieņemts jau no faraonu laikiem, prezidents Putins, Tramps atskaitās, un Kučinskim arī vajag.

Valdības galva kāpj kancelē un tekoši norunā jokainu, visaptverošu priekšlasījumu uz 80 lapām, ko sarakstījuši humoru mīlošie apakšnieki un kas tīri labi noderētu par iekuru Māra Strenču mājas plītiņā. Koalīcijas deputāti no valdības vadītāja fanu zonas māj ar galvu, ka viss ir štokos, kurpretī opozīcija referējumu uzskata par dokumentētu pierādījumu tam, ka valdošo eliti no vienkāršajiem iedzīvotājiem šķir: a) dzelzsbetona siena, b) Klusais okeāns, c) paralēlā pasaule.

Pēc tam nomodā palikušie saeimieši sāk plašu debati. Viņa ekselencei Ministru prezidenta kungam kā sistēmiskam amatvīram debatētāji cenšas nodot laba vēlējumus un pie viena pievērst mazu uzmanību savai necilajai personai. Tautas kalpi bieži izdara lielus pakalpojumus sabiedrībai, par kuriem neviens nezina. Ne visi darbi tiek publiski eksponēti. Teiksim, ka kāds deputāts slēpis ebrejus vai kāds cits – atdevis veco ļaužu pansionātam savu laiku nokalpojušo vīna dzesējamo skapi.

Tiek runāts arī par tautas vajadzībām. Ranžējot pēc svarīgākā, ka par maz laboti ceļi un ka par maz atbalstīta literatūra, māksla un pašdarbības pūtēju orķestri. Pēc spīvas nokritizēšanas par bezdarbību premjers sanervozējas un runu plūdu starpbrīdī smēķētavā izsūc trīs cigaretes pēc kārtas, bet, paslavēts, piemēram, ka sviests kļūst lētāks, sapurinās un uzzied smaidā.

Māris Kučinskis ir izvēlējies valdības galvas modeli “labs cilvēks un tautas draugs”, tāpēc aizvien uzklausa valdības darba auditoru ģenerētus ieteikumus un padomus par kārtību un likumiem, kas būtu grozāmi un ko piemērotā brīdī realizēs praktiskā dzīvē.

Aktuālajā periodā galvenā tematika, pret kuru apātisks nepaliek neviens politiķis, – tautai salst! Termometra stabiņš krītas krievu ziemā zem rekordmīnusiem. Toms Bricis pareģojis, ka zemi pie Dzintarjūras pārklās ledus vāks, stindzinās ziemeļvējš, iedzīvotājiem būs līdz kaulam auksti un jāklabina zobi. Arktiskā klimatā pa ielām klejos no Lapzemes imigrējušie polārlāči. Par radušos ārkārtas stāvokli rociņas berzēs vien pižiku ražotāji un kažoku šuvēji. Valdībai jāgādā, lai silti ir Rīgas penthausos un loftos dzīvojošiem, Taurupes tālo “Lejas Miķelēnu” sētas saimei, kā arī lai nenosalst Sakas pagasta mājas–kuģa iemītnieki.

Dabiski, opozīcija atkal ir pozīcijai diametrāli pretējā ieskatā, proti, ka valdība spelgonī ved tautu uz iznīcību un mēs visi bargā salā iesim bojā. Premjers apgalvo, ka cīņā pret aukstumu iedarbinātas visas sviras un izkurinās valdībai piederošo malkas rezervi, lai izdzīvo gan cilvēki vateņos, gan lāčādās tīstījušies pilsoņi. Tomēr valdība nebūs par krāsnkuri pie katra pavarda. Salstošo glābšana primāri ir pašu salstošo rokās. Un ir arī politisks jautājums. Aug “Gazprom” piegādātā produkta patēriņš, aug Kremļa labklājība. Ministri stāvokli analizē profesionāli, dalās ar ķermeņu siltuma apmaiņas metodēm, sasildīšanās paņēmieniem. Man ir kamīns, vēsta Kārlis Šadurskis. Bet man saules kolektors, palepojas Uldis Augulis. Ogles, krāsns, norūc Rihards Kozlovskis. Karsta tēja, kapzeķes, atzīstas kultūras ministre Dace Melbārde, bet Dana Reizniece-Ozola sauc – es pati esmu hot! VARAM Gerhardam uzdots iekšējās rezervēs rast papildu finansējumu, lai iedzīvotājus uz 40 dienām pa dzīvības ceļu pārvestu uz Ēģipti (izņemot bļitkotājus), kamēr sals neatstājas un nāciju vairs neapdraud klepus, šņaukāšanās, karsonis, gripa, sarkanguļa un beigās – izdzišana. Saeimas kamčatkas solos bārdains saskaņietis partijas biedram čukstēja komunismā aukstumā praktizēto līdzekli – každoj babe po tri mužika. Fui, ko tādu neglītu varēja arī gaidīt no Eiropas sociāldemokrātu aliansei piederīgajiem!

Kamēr Ministru kabinetā koordinē jautājumu par klimata anomālijām un palīdzību apsaldētiem, tikām vienkāršiem darbaļaudīm apkuri pieslēdz “Latvijas balzama” uzņēmums, kura četrdesmitgrādīgā degviela, lauskim sperot, ir obligātā iepirkuma komponente alko outleta veikalos.

LA.lv