Pasaulē
Eiropa

Premjere Meja “brīvā kritienā” 0

Foto – REUTERS/LETA

Šodien Briselē tiekas ES sarunvedējs Mišels Barnjē un Britānijas breksita lietu ministrs Deivids Deviss, lai sāktu sarunu maratonu par Apvienotās Karalistes izstāšanās noteikumiem no Eiropas Savienības.

Britānijas premjerministrei Terēzai Mejai pēc Konservatīvo partijas neveiksmes parlamenta vēlēšanās un traģiskās ugunsnelaimes Londonā jācīnās par politisko izdzīvošanu. Sākotnēji bija paredzēts, ka vienlaikus Londonā sanāks jaunievēlētais Apvienotās Karalistes parlaments, ko ar tradicionālo troņa runu atklās karaliene Elizabete II, iepazīstinot likumdevējus ar valdības programmu. Konservatīvo partijas neveiksme vēlēšanās un nepieciešamība meklēt sabiedrotos vairākuma nodrošināšanai parlamentā ir vājinājuši premjerministres Terēzas Mejas pozīcijas pirms breksita sarunām. Parlamenta atklāšana un valdības programmas izklāsts varētu notikt trešdien, 21. jūnijā, taču toriju plāni esot krietni apcirpti, jo pēc neveiksmes vēlēšanās varētu negūt parlamenta vairākuma atbalstu. Konservatīvo partijas ārkārtas apspriedē premjerministrei esot dotas desmit dienas, lai “apliecinātu savu spēju vadīt” partiju un valsti, vakar ziņoja laikraksts “The Sunday Times”. Kā raksta avīze, atsaucoties uz avotiem partijas aprindās, uzticība premjerministrei Mejai esot “brīvā kritienā” un partijas vadība informējusi ministrus un parlamenta deputātus nopietni apsvērt viņas atstumšanu no varas. Vairāk nekā desmit likumdevēji jau paziņojuši, ka parlamenta sēdē varētu balsot par neuzticību viņas valdībai. Britu mediji atzīmē, ka premjerministra amatu ar vairāku kabineta locekļu atbalstu gatavojoties pārņemt ārlietu ministrs Boriss Džonsons, kurš gan noliedzis šādas “blēņas”.

Premjerministrei šobrīd nākas cīnīties divās frontēs, atzīmē laikraksts “The Mail on Sunday”, jo neveiksme vēlēšanās ir vājinājusi konservatīvo partijas pozīcijas pirms breksita sarunām, turklāt pēc vairāku dienu klusēšanas Mejai tomēr nācies uzņemties atbildību par trešdien notikušo traģisko ugunsnelaimi Londonas augstceltnē, kur līdz šim apzināti 58 upuri. Bojā gājušo cilvēku radiniekiem līdzjūtību izteikuši citu politisko partiju vadītāji un karaļnama pārstāvji, kuri tikās ar ugunsgrēkā izdzīvojušajiem, premjerministrei Mejai solot vienīgi “incidenta stingru izmeklēšanu”. Britu analītiķi atzīmē: ja par nācijas galveno mierinātāju kļūst karaliene, premjerministre ir sprukās un varētu saglabāt amatu tikai īstermiņā. Lai gūtu morālu stiprinājumu, premjerministre Meja esot noturējusi privātas lūgšanas ar Anglikāņu baznīcas arhibīskapu Džastinu Velbiju. “Britānijā ir zombiju premjerministre,” raksta avīze “The Observer”, piebilstot, ka “neviens nav uzvarējis šajās vēlēšanās, toties katrs var redzēt, kas tajās zaudējis”.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Navaļnijam tomēr atļauts izbraukt no Krievijas
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Jeruzalemē izsolē par 34 952 eiro pārdod fiziķa Einšteina rakstītu vēstuli
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Melānija Trampa pieprasa atbrīvot nacionālās drošības padomnieka vietnieci
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Trīs partijas izstājas no JKP vadītajām valdības veidošanas sarunām
5 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Latvijas Banka noslēgusi pastāvīgu darba līgumu ar Saeimas “izsvilpto” Kušneru
4 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Latvija piedalīsies “Expo 2020” Dubaijā: cer veicināt eksportu uz Āzijas valstīm
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Arī ceturtdien vietām gaidāmi saulaini mirkļi
39 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānija brīdina savus pilsoņus un ierindo Zviedriju augstākajā terora draudu līmenī
2 stundas