×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
9. novembris, 2015
Drukāt

Premjers “kamikadze”. Saruna ar Ukrainas ministru prezidentu Arsēniju Jaceņuku (3)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

“Mūsu armija aizstāv Eiropas Savienību, tostarp arī Latviju,” intervijā “LA” uzsver Ukrainas premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks. No viņa teiktā izriet, ka Ukraina ne tikai vērtību ziņā, bet arī fiziski stumj ārā “krievu pasauli” – uz robežas ar Krieviju tiek īstenots modernizācijas projekts “Eiropas valnis”.

– Kad stājāties Ukrainas premjera amatā, jūs savu un ministru misiju raksturojāt: būt par “kamikadzēm”. Kā situācija ir mainījusies šajos gados?

– Kad pirms 20 mēnešiem devu zvērestu, es redzēju, ka mans uzdevums ir sakopt mūsu māju un ieviest tajā kārtību. Iepriekšējā vara Ukrainas valsts kasē bija atstājusi vien 10 000 eiro, valūtas rezerves bija pieci miljardi dolāru, pazemes gāzes krātuvēs mums bija deviņi miljoni kubikmetru gāzes, bija problēmas ar algu izmaksu, kā arī nefunkcionējošs valsts aparāts. Tajā laikā Krievija sāka nelikumīgo Krimas aneksiju, vēlāk sākās Krievijas spēku invāzija Luhanskas un Doņeckas apgabalā. Valdībai bija uzdevums īstenot ļoti skarbas un sāpīgas reformas, kas īstenībā bija jāveic jau pirms 20 gadiem. Šobrīd Ukrainas valsts kases kontos ir pieci miljardi dolāru, 13 miljardi dolāru valūtas rezervēs, kā arī pazemes krātuvēs atrodas 17 miljardi kubikmetru gāzes. Mēs īstenojām ļoti skarbu enerģijas reformu, tāpēc valdība nav populāra. Piemēram, rēķini par gāzi pieauguši par 500 procentiem. Mēs esam spējuši aizvadīt trīs vēlēšanas – parlamenta, prezidenta un nesen notikušās pašvaldību vēlēšanas. Tas viss bija kā neiespējamā misija, bet tagad tā ir kļuvusi par iespējamo. Tomēr pašlaik valdība vēl arvien ir “misijā”.

– Kāds ir jūsu skatījums uz pašreizējās Ukrainas armijas spējām?

– Pirms 20 mēnešiem mūsu rīcībā bija 5000 pilnībā kaujasspējīgu un kvalitātes ziņā spēcīgu karavīru. Tagad mēs no jauna esam radījuši armiju, kurā ir 250 000 karavīru, kā arī Ukrainas nacionālajā gvardē ir vēl 50 000 nacionālo gvardu. Nacionālajai drošībai un aizsardzībai mēs tērējam piecus procentus no valsts iekšzemes kopprodukta. Mūsu armija ir vienīgā Eiropā, kas cīnās pret Krieviju, atturot to no tālākas agresijas Eiropā. Mūsu armija saņem ASV un Kanādas draugu palīdzību. Ukrainai ir pieejami pieci NATO trasta fondi, piemēram, lai uzlabotu militāro apgādi. Mūsu armija aizstāv Eiropas Savienību un tās valstis, tostarp arī Latviju. Atcerieties Budapeštu 1956. gadā un Prāgu 1968. gadā, kad iejaucās padomju armija. Tolaik padomju karavīri bāzējās vai ikvienā Austrum­eiropas valstī. Putins vēlas iekarot un augšāmcelt padomju impēriju. Ukrainas armija tikmēr sargā mieru un stabilitāti Eiropā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Slava Ukrainai! Slava varoniem!

  2. Nesmu redzējis savā mūžā nevienu žīdu kurš būtu ņēmis šauteni un gājis karot

  3. Nu žīdiņš dod pa pilno! Tukša muca tālu skan.

Draugiem Facebook Twitter Google+